Висновок експерта як документ, що відображає його дослідження...



у результаті дослідження певних матеріалів та об'єктів на основі спеціальних знань. Все викладене вище належить до заключних категоричних висновків. Щодо висновків імовірних, то вони у слідчій і судовій практиці можуть мати лише певне тактичне зна­чення, головним чином, під час розслідування злочинів і не є засо­бом доказування у справі.

165


Оцінка висновку експерта


 


Лекція 12

Оцінка висновку експерта План

1.Завдання і види оціночної стадії.

2. Елементи оцінки висновку експерта.

3. Порядок оцінки висновку експерта та його наслідки.

Література

1.     Эйсман А. А. Заключение эксперта. Структура и научное обоснова-

ние. - М., 1967. - 267 с.

2. Експертизи у судовій практиці / За ред. В. Г. Гончаренка. — К.: Юрін-

ком Інтер, 2005. - 386 с.

3. Ароцкер Л. Е. Проблема оценочной деятельности судебного экспер-

та// Материалы Всесоюз. науч. конф. — М., 1972. — Ч. I. — С. 30.

4. Арсенъев В. Д. К вопросу о внутреннем убеждении судебного экспер-

та // Тр. ВНИИСЭ. - М., 1973. - Вып. 5. - С. 145-150.

5. Белкин Р. С. Собирание, оценка и исследование доказательств. — М.,

1966. - С. 287.

6. Головченко Л. Н. Некоторые вопросы оценки заключения криминалис-

тической экспертизы следователем и судом // Актуальные проблемы судебной экспертизы и криминалистики. — К., 1993. — С. 49-52.

7. Аверьянова Т. В. Судебная экспертиза: Курс общей теории. — М.: Нор-

ма, 2006. - 479 с.

8. Орлов Ю. К. Заключение эксперта и его оценка по уголовным делам //

Руководство для экспертов органов внутренних дел и юстиции. — М., 2003. - С. 327.

9. Зинин А. М., Майлис Н. П. Судебная экспертиза. — М.: Право и закон,

2002.-318с.

166


Завдання і види оціночної стадії

Оціночна стадія висновку експерта є його заключною стадією. На основі внутрішнього переконання, використовуючи прийоми логічного узагальнення, абстрактного мислення, експерт оцінює всі виявлені в процесі дослідження ознаки, що співпадають і розрізняються, та формулює свій висновок. О. О. Ейсман роз­різняє оцінку висновку внутрішню (експертом) і зовнішню (пра­воохоронними органами, що призначили експертизу) [1].

Висновок експерта, який є одним із джерел доказів, не має напе­ред встановленої сили, а тому підлягає обов'язковій оцінці суб'єктами доказування. Межею оцінки є встановлення можливос­ті використання даного висновку як джерела фактів, на яких ґрун­тується вирішення справи по суті, і самих фактів як доказів [2].

Оцінка експертом ходу і результатів дослідження є важливим і складним видом оціночної діяльності. Л. Ю. Ароцкер виділив як структурні елементи, від яких залежить результат оцінки, об'єкт і суб'єкт експертного пізнання [3, с. ЗО]. На його думку, лише гли­боке та всебічне дослідження об'єкта з одного боку, і знання зако­номірностей як об'єкта, так і суб'єкта експертного пізнання з іншо­го, дає змогу визначити рівень оціночної діяльності експерта. Тоб­то під час дослідження об'єктів, поданих на конкретну експертизу, і під час оцінки результатів проведеного дослідження експерт по­винен не тільки володіти методами і технічними засобами кон­кретної експертної методики, але й знати основні закономірності цього об'єкта (закономірності формування його якостей і ознак, їх зміни за певних умов тощо).

Під час проведення оцінки дослідження експерт зустрічається з такими проблемами, як відсутність чіткого визначення об'єктив­них умов оцінки індивідуалізуючої сукупності ознак, що полегшу­ють проведення порівняльного дослідження і оцінку результатів аналізу, оскільки оцінка експертом свого висновку завжди суб'єк­тивна; кількісне визначення ознак є єдиною мірою достовірності висновків (О. Р. Шляхов, А. І. Вінберг, О. О. Ейсман та ін.).

У методичній та навчальній літературі приділяється увага відо­мостям про частоту зустрічальності ідентифікаційних ознак. Чим вона вища, тим більшою є ймовірність зустрічальності ознак в інших об'єктах і цінність їх індивідуального значення.

167


Лекція 12


Оцінка висновку експерта


 


 


Для експертної оцінки певне значення на цій стадії має по­слідовність оцінки ознак. Практика свідчить, що оцінку доцільно починати із з'ясування розбіжних ознак, а не тих, що збігаються, це підвищує об'єктивізацію висновку експерта. Оцінка відмінних ознак вимагає наукового пояснення їхньої природи: чи це відобра­ження належить іншій особі, а не даній, чи ці розбіжності знахо­дяться в межах допустимих змін ототожнюваного об'єкта (напри­клад, вікові зміни ознак зовнішності людини).

Оцінюється не тільки наукова обґрунтованість методів і за­собів, що входять до методики дослідження, але й проміжні та за­ключні висновки експерта. «Результати експертного досліджен­ня... є предметом оцінки експерта, утворюючи той фактичний фун­дамент, на якому експерт робить свої висновки» [4, с. 149].

Висновки повинні бути оцінені з погляду їхньої правильності, логічної послідовності ходу і результатів дослідження, встанов­лення об'єктивної істини.

Під правильности) висновків експерта слід розуміти правильну оцінку останнім виявлених ознак, їх відповідності сформульова­ним проміжним висновкам і на цій підставі прийняття логічно обґрунтованого загального висновку.

Логічна послідовність оцінюється вивченням всього ходу прове­деного дослідження, логічним обґрунтуванням його і заключних висновків проміжними результатами на основі законів формаль­ної логіки, її прийомів і методів.

Об'єктивна істина — це активне відображення експертом ре­зультатів проведеного дослідження і проміжних висновків, які повністю відповідають предмету пізнання. Критерієм істини, як відомо, є практика. Експертна практика характеризується пізна­вальною і мисленою діяльністю, наявністю досвіду і його впливу на формування внутрішніх установок експерта. Саме практика дає змогу експерту під час оцінки висновків визначити кореляцію і до­статність ознак, які характеризують досліджуваний об'єкт і зміст, що його відображує.

Оцінюються будь-які висновки, незалежно від того, чи є вони категоричними, ймовірними, або експерт констатує неможливість відповіді на поставлені перед ним питання. Така оцінка необхідна для виключення можливих експертних помилок, які можуть стати

168


 


результатом тих чи інших висновків. Слідчим і судом оцінюються формальна і змістовна сторони висновку експерта у своїй сукупності.

Формальна оцінка зводиться до перевірки достатності пред­ставленого на дослідження матеріалу (у тому числі зразків для порівняльного дослідження), вихідних даних (фактів, встановле­них слідчим шляхом), а також відповідності висновків кількості поставлених перед експертом питань тощо.

Змістовна сторона оцінки включає наукову обґрунтованість методів, засобів, методик, що застосовувалися, правильність та правомірність їх використання, логічність висновків експерта, по­вноту проведеного дослідження в цілому, правильність виявлених експертом ознак і як результат — обґрунтованість зроблених ним висновків, відповідність останніх проміжним результатам і прове­деному дослідженню.

На це вказував P. C. Бєлкін, який писав, що «критично аналізуючи висновок експерта, слідчий повинен: а) перевірити до­тримання процесуального порядку підготовки, призначення і про­ведення експертизи та оцінити наслідки його порушення, якщо та­ке допущено; б) перевірити відповідність кваліфікації досвіду екс­перта предмету експертиз; в) переконатися в повноті висновку, в тому числі і перехідних положень; г) оцінити докази, які містять­ся у висновку експерта, з погляду їх допустимості і місця в системі інших доказів» [5, с. 287].

Такого самого погляду дотримується Л. Н. Головченко, яка вважає, що «найбільш складною для слідчого і суду є оцінка на­укової обґрунтованості висновку експерта, під якою слід розуміти достатність матеріалу для зроблених висновків, ефективність ме­тодів дослідження, які застосовував експерт; відповідність вис­новків експерта проведеному дослідженню» [6].

Проте на практиці, на відміну від теорії, оцінка висновку екс­перта в більшості випадків зводиться до перевірки того, чи на всі поставлені питання експерт дав відповідь, а це нерівноцінне навіть перевірці повноти висновку, тобто всіх обставин проведеного дослідження, а не тільки збігу кількості відповідей і питань. На­віть оцінка компетентності експерта за тими даними, які містяться про його особу в висновку, дуже умовна і відносна [7, с. 464].

169


Лекція 12


Оцінка висновку експерта


 


 


До цього часу можливість оцінки наукової обґрунтованості вис­новку експерта слідчим і судом є спірною, бо для того, щоб це зро­бити, необхідно мати певний комплекс знань, близький за рівнем до знань самого експерта або проводити оцінку за участі спеціаліста необхідного профілю. Збільшення обсягу знань, які належать до спеціальних, розширення їх обсягу, а також застосування нових ме­тодів і приладів з метою дослідження об'єктів експертизи.

Тому зрозуміло, що ні слідчий, ні суддя, ні інші члени судового засідання не можуть мати такі навички і знання, щоб оцінити вис­новок експерта. Особливих труднощів не викликає оцінка виснов­ку експерта, коли мова йде про ототожнення зброї за вистрілени­ми кулями (гільзами) або людини за відбитками папілярних візе­рунків. Ці висновки, як правило, наочно ілюструються відмітками ознак, що збігаються і розрізняються, на фототаблицях. Інша справа — висновок складної, зокрема комплексної, експертизи, у процесі якої застосовувалися сучасні хімічні і фізико-хімічні мето­ди дослідження. Такий висновок практично може оцінити лише спеціаліст того ж профілю, що й експерти, тобто особа, яка має спеціальні знання.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 316; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!