Висновок експерта як джерело судового доказу



Висновок експерта — одне із джерел доказів, які передбачені в КПК України (ч. 2 ст. 65). Ніякі докази не мають заздалегідь встановленої сили, і тому висновок експерта не має переваг перед іншими доказами. Корені погляду на експертизу як на «особли­вий» доказ сягають у теорію, яка визначала експерта науковим суддею. Л. Владимиров писав, що судді не можуть критично ста­витися до експертизи, бо для розуміння її треба набувати кілька років наукових занять, їм залишається тільки слідувати автори-

159


Лекція 11


Висновок експерта як документ, що відображає його дослідження...


 


тетним вказівкам експертів. Суд є самостійним у виборі експертів. Але оскільки останні вибрані, суддя йде слідом за ними, як «сліпий за своїм поводирем» [5, с. 197]. Дореволюційна концепція експерта — наукового судді суперечила принципу вільної оцінки доказів. Проте у спеціальній літературі залишається думка про висновок експерта як особливе джерело доказів.

Порівняно з іншими доказами, висновок експерта має специ­фічні риси, обумовлені його сутністю:

— висновок експерта формується на основі використання спе­
ціальних знань;

— висновок експерта є вивідним знанням, а не інформативним,
як інші особисті докази (показання), знання.

У висновку експерта доказове значення має передусім його ро­зумовий висновок, до якого він прийшов за результатами дослі­дження. У показаннях, поясненнях осіб відображаються й фіксу­ються лише безпосередньо сприйняті суб'єктивні факти.

Висновки суб'єкта за цими фактами не мають доказового зна­чення. Вони повинні фіксуватися в протоколах слідчих дій та інших документах (обвинувальному висновку, вироку тощо).

Висновок експерта або експертів як осіб, які мають необхідні наукові, технічні або інші спеціальні знання й несуть особисту відповідальність за даний ними висновок, є одним із самостійних видів джерел доказів (статті 65, 75 КПК України). Це полегшує слідчим і суду можливість перевірити і дати оцінку експертного висновку, а особиста відповідальність експерта є однією із га­рантій достовірності його висновків.

Проведення експертизи є процесуальною дією, що полягає в дослідженні експертом за завданням слідчого (суду) речових до­казів та інших матеріалів справи з метою встановлення фактичних даних і обставин, що мають значення для правильного вирішення справи [7].

Висновок експерта посідає провідне місце в системі доказів. Екс­пертиза виступає ефективним засобом встановлення обставин спра­ви і дає змогу використовувати в процесі розслідування й судового розгляду весь арсенал останніх досягнень у галузі науки і техніки.

Як приклад можна навести дослідження наркотичних і психо­тропних речовин, вживання яких останнім часом збільшилося.

160


Стаття 76 КПК України, де перелічені обов'язкові види експертиз, не передбачає їх дослідження обов'язковим, хоча ні суд, ні слідчий не можуть обійтися без такої експертизи.

Експертиза проводиться під час розслідування або судового розгляду справи на підставі відповідного процесуального доку­мента. Експертизи призначаються постановою слідчого або ухва­лою суду першої інстанції, коли виникає необхідність у спеціаль­них знаннях.

Призначення експертизи є процесуальною дією, і тому її прове­дення можливе лише після порушення справи. Разом з тим, у літе­ратурі деякі вчені (Р. С. Бєлкін, Т. Ф. Шаркова, Г. М. Надгор-ний та ін.) і практичні працівники (Я. П. Нагнойний, В. О. Со­лодкий) пропонували і зараз пропонують дозволити проведення експертиз в окремих випадках до порушення кримінальної справи. Ми підтримуємо позицію вказаних авторів, бо вважаємо, що про­ведення експертизи до порушення кримінальної справи не зачіпає нічиїх інтересів, тому що на цій стадії ще немає ні підозрюваного, ні обвинуваченого, а потерпілий ще не отримав свого процесуаль­ного статусу і, як правило, є заінтересованою особою в розкритті злочину, і тим більше — у проведенні судової експертизи.

Висновки експерта в усіх випадках мають однакове процесу­альне значення порівняно з іншими доказами у справі. Високий науковий авторитет експерта не наділяє його висновок особливою силою. Про це свідчать вказівки постанови Пленуму Верховного Суду СРСР «О судебной экспертизе по уголовным делам» від 16 березня 1971 р. (п. 14) і постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних спра­вах» від ЗО травня 1997 р.

Не можуть бути виправдані окремі спроби підмінити експерти­зу дослідженнями, що проводяться до порушення кримінальної справи і оформляються у вигляді довідок, складених спеціалістом. Результати проведеного ним дослідження додаються до кри­мінальної справи як документи.

Практика свідчить, що нерідко експертизи призначаються без підстав, особливо це стосується криміналістичної експертизи. Експертиза повинна проводитися з метою вирішення питань, що справді потребують спеціальних знань експерта. У всіх інших ви-

6 Судова експертологія         161


Лекція 11


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 586; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!