Логіко-психологічні основи експертної діяльності




 


 


Психологія експертної діяльності визначається психічними якостями суб'єктів, самою діяльністю і має специфічні риси, при­таманні певному виду діяльності.

Під час проведення судових експертиз виникають проблеми, в основі яких лежать психофізіологічні якості експерта і комуніка­тивна діяльність з посадовими особами, які призначили експерти­зу (слідчим, суддею, керівником експертного закладу), з експерта­ми, які проводять комісійну або комплексну експертизу (особиста сумісність під час формування комісії експертів), з особами, щодо яких призначено експертизу, або які мають особистий інтерес (об­винувачений, підозрюваний, свідок, потерпілий), внутрішнє пере­конання (і пов'язані з ним експертні помилки), експертна ініціати­ва, моральні засади експертної діяльності.

Що стосується проблеми комунікативної діяльності між поса­довими особами, які призначають експертизу, і експертом, який її проводить, то тут повинні складатись відносини співпраці. Однак на практиці це зовсім не так. Замість співпраці може виникнути ситуація психологічного тиску у зв'язку з індивідуально-психо­логічними моральними особливостями суб'єктів взаємовідносин і їхньої поведінки, більшим професійним досвідом, вищою освітою і кваліфікацією окремих авторитетів. Особливо ця проблема вини­кає між керівником експертного закладу, який доручає експерту проведення експертизи, і експертом. У законодавчому порядку не вирішено питання, чи має право керівник здійснювати контроль за якістю проведених експертиз. Ні КПК України, ні Закон України «Про судову експертизу» не дають відповіді на це питання. Доцільність надання керівнику права контролю за якістю експер­тиз є очевидною, бо це один із шляхів не тільки встановлення екс­пертних помилок, але й підвищення якості та ефективності екс­пертизи. Однак надання такого права керівнику приводить до колізії з принципом незалежності судового експерта, критерієм внутрішнього переконання експерта у правильності своїх вис­новків.

Які ж шляхи реалізації такого права керівника? Це питання ні в законодавстві, ні в літературі не вирішено.

Серед елементів, які характеризують моральні та психологічні якості і ознаки особи експерта, слід виділити такі: професійні

86


знання, спостережливість, увага, глибина, гнучкість, логічність та критичність розуму, самостійність мислення, чесність, принци­повість, здібності подолати переконання тощо.

Саме ці якості експерта є гарантією його успішної діяльності. Психофізіологічні ознаки — це якості, які знаходяться в тісному зв'язку з нейрофізіологічними особливостями людини і включа­ють емоційну врівноваженість, здібності зосередитись, психічну витривалість. Поряд із психофізіологічними якостями від струк­тури загальних якостей нервової системи залежать і індивідуальні психічні якості особи, її спрямованість, характер тощо. Пси­хофізіологічні особливості суттєво впливають на характер і ре­зультативність будь-якої діяльності, зокрема судово-експертної. Вони можуть як позитивно, так і негативно впливати на весь про­цес дослідження, включаючи й оціночну діяльність експерта. На важливості і складності оціночної діяльності експерта неодноразо­во наголошували у спеціальній літературі. А. І. Вінберг підкрес­лював, що «експерт повинен оцінити зібрані ним дані в усій сукуп­ності і взаємодії» [4, с. 131].

А. В. Дулов, Р. Д. Ратінов, 3. М. Соколовський, О. О. Ейсман [5; 6] наголошували на тому, що експерт не може обійтися у своїй діяльності без оціночного критерію. Особливість оціночної діяль­ності експерта — у відображенні психологічного процесу.

Експерту необхідно постійно тримати під контролем усю послідовність дій, які підводять його до певного висновку. Почут­тя впевненості у правильності висновків, яке формується поетап­но, з постановкою і вирішенням окремих завдань, і є психо­логічним аспектом внутрішнього переконання.

Разом з тим, під час оцінювання результатів дослідження у екс­перта можуть виникнути сумніви у правильності пізнання. Усвідомлення цього потребує певної психологічної мобілізації, бо емоційні почуття експерта в такій ситуації набувають негативного характеру. Важливо продовжити дослідження, бо повторність йо­го позбавить експерта сумніву у правильності висновків або зму­сить відмовитися від нього і сформулювати висновок у формі ймовірності. Психологічний процес формування ймовірного вис­новку експерта здійснюється під контролем моральної вимоги до себе. Він відрізняється від формування категоричного висновку

87


Лекція 5


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 239; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!