Логіко-психологічні основи експертної діяльності




 


тим, що експерт розуміє, що неможливо однозначно вирішити пи­тання і необхідно два або більше варіантів рішень (А. Я. Пав-ліашвілі, Ю. К. Орлов) [3; 9].

Внутрішнє переконання експерта в психологічному плані — це його інтелектуально-емоційний стан, що відображає впевненість експерта у зробленому ним висновку; висновки є в цьому випадку правильними і єдино можливими. Це впевненість експерта і в правильності застосування спеціальних знань, експертних ме­тодик, у правильному оцінюванні якостей і ознак експертних об'єктів і зроблених висновків. Проте існують фактори, які негативно впливають на цей процес, навіть за наявності належних моральних установок експерта. Це передусім навіювання.

Навіювання— це такий психологічний вплив на людину, коли вона перестає критично сприймати думки і волю іншої особи, приймаючи їх за власні. Навіювання буває у молодих або недо­статньо досвідчених експертів.

У психології розрізняють пряме (безпосереднє) і непряме (опосередковане) навіювання. Останнє особливо шкідливе, бо навіювач і той, хто підпадає під навіювання, можуть не відчувати і не спостерігати процес навіювання. Таке навіювання відбу­вається щодо судового експерта. Це вплив на експерта матеріалів справи, факторів, що безпосередньо не стосуються дослідження об'єктів, які йому стали відомими з матеріалів справи. На експер­та може вплинути бесіда зі слідчим, підозрюваним, обвинуваче­ним, свідком, потерпілим, які присутні з дозволу слідчого під час проведення експертизи. Можливі випадки і ненавмисного навіювання з боку інших спеціалістів, особливо під час форму­вання колективного переконання при проведенні комісійних і комплексних експертиз [6].

На психологічний процес оцінювання і ходу результатів дослідження, а також на формування внутрішнього переконання негативний вплив здійснює і такий фактор, як наслідування.Такі ситуації, як правило, зустрічаються під час проведення експертиз недостатньо досвідченими експертами, які механічно відтворюють висновки інших експертів на базі своїх досліджень.

На психологічний процес оцінювання і ходу результатів дослідження може впливати і самовпевненість.Впевненість екс-


перта ґрунтується на тому, що правильність висновків може бути практично і теоретично підтверджена. Така перевірка здій­снюється в кримінальному процесі проведенням повторних екс­пертиз або допиту експерта.

Самовпевненість проявляється в позбавленні критичного став­лення до отриманих результатів, відсутності належного аналізу, коли експерт робить швидкі, недостатньо обґрунтовані висновки і сприймає їх як достовірні.

Самовпевненість притаманна недостатньо досвідченим експер­там, які переоцінюють свої знання, а також експертам, що мають значний досвід експертної роботи і вважають, що вона є гарантією від помилок. Це ніщо інше як професійна деформація експерта як особи.

Професійна деформація— це зміна особистих якостей (стерео­типів сприйняття, цілісних орієнтацій, характеру особи, поведінки і спілкування), що відбувається під впливом виконання про­фесійних обов'язків. Професійний тип особи формується як нероз­ривна єдність мислення і діяльності [1]. Професійна деформація особи може мати як позитивний, так і негативний характер. Окремі випадки самовпевненості експерта викликають тверду безком­промісну реакцію колективу або його керівника. Якщо професійна деформація особи експерта має стійкий, глибокий характер і не піддається усуненню, експерту слід подумати про зміну професії.

Особливості психологічної структури експертної діяльності має проведення комісійних і комплексних експертиз.

Специфіка проведення комісійних і комплексних експертиз зу­мовлена її груповим характером, посиленням і загостренням таких якостей експерта, як конформізм, професійна честь, когнітивний захист. Особисті взаємовідносини окремих членів групи також впливають на ту позицію, яку вони займають. Отже, діяльність у складі оформленої невеликої соціальної групи потребує врахуван­ня певних психологічних якостей членів цієї групи. Комісія екс­пертів — це короткотривале об'єднання її членів (у психологічній літературі рекомендується 3-5 її учасників [12, с. 218].

Основними рисами діяльності комісії експертів є:

а) єдність мети діяльності, якій повинні підлягати всі міжосо-бисті відносини;

89


Лекція 5


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 220; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!