Лекція 5 Логіко-психологічні основи експертної діяльності



План

1.Логічні основи експертної діяльності.

2. Використання психології в експертній діяльності.

3. Основні проблеми експертної діяльності, пов'язані з реалі­
зацією логічних і психологічних установок.

Література

1.Яковлев Я. М. Основы психологии судебно-экспертной деятельнос­
ти // Вопр. психологии и логики в судебно-экспертной деятельнос­
ти. - М., 1977. - Вып. 30. - С. 95-97.

2. Коновалова В. Е. Проблемы логики и психологии в следственной так-

тике. •— К., 1970; Психологические основы экспертной деятельности // Актуальные проблемы судебной экспертизы криминалистики. — К., 1993. - С. 64-67.

3. Яковлев Я. М. Психологическая структура экспертной деятельности //

Тр. ВНИИСЭ. - М.: ВНИИСЭ, 1973. - Вып. 7. - С. 118-120.

4. Винберг А. И. Криминалистическая экспертиза письма в советском
уголовном процессе. — М., 1940. — 257 с.

5. Соколовский 3. М. Оценка заключения криминалистической эксперти-

зы письма. — М., 1959.

6. Дулов А. В. Судебная психология. — Минск, 1970. — 527 с.

7. Берзин В. Ф., Ковальчук 3. А., Меленевская 3. С. Психологические ас-

пекты формирования и организации деятельности комиссии экспер­тов, проводящих комплексную экспертизу // Криминалистика и су­дебная экспертиза. — К., 1985. — Вып. 31. — С. 21-25.

8. Меленевская 3. С. Пути совершенствования деятельности комиссии

экспертов-криминалистов // Криминалистика и судебная эксперти­за. - К., 1981. - Вып. 22. - С. 23-24.

79


Лекція 5


Логіко-психологічні основи експертної діяльності


 


 


9. Орлов Ю. К. Вопросы логики экспертного исследования // Тр.
ВНИИСЭ. - М.: ВНИИСЭ, 1975. - Вып. 7. - С. 146-147; Логическая
структура заключения эксперта// Сов. юстиция, 1981. — № 6. — С. 10-14.

10. Сегай М. Я. Актуальные проблемы психологии экспертной деятель­
ности // Криминалистика и судебная экспертиза. — К., 1972. —
Вып. 9.-С. 154-161.

11.Педенчук А. К. Заключение судебного эксперта: логика, истинность,
достоверность: Дис.... д-ра юрид. наук. — М., 1995.

12. ПорыгинЕ.Д. Основы социально-психологической теории. — М., 1971.

Логічні основи експертної діяльності

Загальна методологія експертології потребує розроблення гно­сеологічних, логічних і психологічних основ експертної діяль­ності. Використанню законів і методів логіки та психології в екс­пертних дослідженнях присвячено багато спеціальних наукових праць, особливо таким питанням, як психологічна структура діяльності експерта, психологія роботи зі слідами, внутрішнє пе­реконання експерта під час проведення досліджень, типові екс­пертні версії, помилки в їх дослідженнях, оцінка висновків (Ю. К. Орлов, А. І. Вінберг, О. О. Ейсман, А. В. Дулов, М. Я. Се­гай, В. О. Коновалова, М. Г. Костицький та ін.).

Особливе значення для розумової діяльності експерта мають закони і категорії формальної логіки. Формальна логіка розглядає форми зв'язків побудови висновків і процесу доказування.

У спеціальній літературі аналізуються такі поняття, як то­тожність, подібність, індукція, дедукція, аналогія різних типів ро­зумових висновків і силогізмів, структура експертного висновку, експертна інтуїція, вірогідність і достовірність висновку. Методи логіки забезпечують правильний розумовий процес. Знання, яке суб'єкт отримує за допомогою цих категорій, є логічно правиль­ним, проте воно не обов'язково є істинним. Діалектичний процес пізнання, тобто діалектична логіка, вимагає використання в екс­пертній практиці сучасних інститутів імовірної логіки, правиль­них розумових висновків. Цей розділ логіки розвивається в сучас­ний період досить активно.

Вже в перших працях про використання логіки в кримі­налістичній експертизі (А. І. Вінберг, О. О. Ейсман, Р. С. Бєлкін

80


та ін.) було показано можливість застосування експертом законів логічного мислення.

Критикуючи висловлювання деяких вчених про експертне дослідження як про формально-логічний процес побудови си­логізму, Я. Яковлев писав: «...процес експертного дослідження — глибоке і складне пізнання конкретного у всіх аспектах його при­чинних зв'язків, що виключає аналітичну і синтетичну діяльність, і він не вкладається в примітивну форму силогізму» [1, с. 130-131].

Такого ж погляду дотримується і Ю. К. Орлов, підкреслюючи, що експертне дослідження є не тільки розумовою діяльністю, але й емпіричною, формально-логічний аналіз експертної діяльності дає змогу з'ясувати один із її аспектів [9]. Дослідницька діяльність експерта, як і будь-який інший пізнавальний процес, ґрунтується також на законах діалектичної логіки, які використовуються в експертній практиці:

Закон тотожності(всякий об'єкт рівний тільки самому собі). На цьому законі ґрунтуються всі ідентифікаційні та діагностичні експертні дослідження. У цьому законі категорія тотожності за­стосовується тільки в розумовій діяльності, а не потребує встанов­лення об'єкта.

Закон протиріччя(за наявності двох зовсім протилежних розу­мових висновків істинним може бути тільки один — або той, або інший) допускає протилежні судження, які враховують різний якісний стан об'єкта в різні періоди часу, за різних обставин, проте не допускає протиріч у судженнях — про те ж саме в тому ж відношенні.

Закон достатніх підставстверджує, що будь-який розумовий висновок може бути визнаний істинним лише за наявності до­статніх підстав. Отже, необхідна логічна обґрунтованість вис­новків експерта, яка виглядає як їх доказування.

Закон виключення третього(з двох тверджень, зовсім проти­лежних за змістом і розумінням, правильним може бути тільки од­не) реалізується в експертній практиці так: якщо відсутні ознаки, достатні для встановлення певного факту (наприклад, факт відкриття замка відмичкою), правильним буде висновок про те, що при відкритті замка відмичка не застосовувалася.

Розвиток логічних основ експертної діяльності пов'язаний з логічними прийомами і методами всього процесу експертного

81


Лекція 5


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 293; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!