Логіко-психологічні основи експертної діяльності




 


дослідження. До таких прийомів і методів слід віднести аналіз і синтез, абстрагування, формалізацію, узагальнення, розумові вис­новки (аналогія, індукція, дедукція), експертну інтуїцію, віро­гідність і достовірність суджень експерта, його внутрішнє переко­нання тощо. Сюди слід віднести і закони логіки, суть яких полягає не в механічному перенесенні їх в галузь судової експертизи, а в самостійному розробленні логічних методів щодо практики судо­вої експертизи.

А. І. Вінберг зазначав, що для якісного проведення будь-якої науково-дослідної роботи або експертного дослідження необхідно також пізнати вчення логіки про закони тотожності, закон протиріччя, закон виключеного третього і закон достатньої підстави [4, с. 13].

Наведемо коротку характеристику основних прийомів і методів формальної логіки, які експерту слід використовувати в експерт­ному дослідженні.

Логічний аналіз і синтез— це метод, за допомогою якого послі­довно виділяються, а потім роздільно вивчаються окремі сторони, якості предметів і явищ. За допомогою аналізу з'ясовуються якісна характеристика досліджуваного предмета або явища, їхні походження і зв'язки. Синтез — це розумове поєднання і узагаль­нення результатів аналітичного розгляду предметів, явищ або їх якостей. «Дослідницька діяльність експерта, — зазначала В. О. Ко­новалова, — має у своїй основі логічне мислення з метою вирішен­ня поставленого завдання шляхом аналізу і синтезу» [2, с. 17]. Прикладом є стадійність процесу експертного дослідження. На стадії роздільного дослідження проводиться аналіз ознак об'єктів, виділення з них найбільш значущих ознак. На цій же стадії від­бувається і логічний синтез, тому що порівнюються не окремі іден­тифікаційні ознаки, а їх сукупності.

Абстрагування— це мислене виділення з сукупності ознак яко­стей і відношень, притаманних досліджуваному об'єкту чи явищу на даному етапі вирішення експертного завдання. Експерт зосере­джує свою увагу на окремих ознаках (сторонах) предмета чи яви­ща, одночасно відволікаючись від усіх інших груп ознак того ж предмета чи явища, щоб найбільш повно і всебічно вивчити цей предмет чи явище.

82


Прикладом абстрагування є виділення з об'єкта необхідних для отримання криміналістичне значущої інформації ознак і якостей з метою визначення питання про тотожність.

Узагальнення— це перехід від знання про одиночне до знання про загальне, від знання про менш загальне до знання про більш загальне, а також результат таких переходів, що фіксується у відповідних поняттях і судженнях. Узагальнення становить собою інтеграцію добутих у процесі експертного дослідження відомо­стей, які виступають у формі експертних висновків.

Узагальнення — це необхідний елемент створення будь-якої ок­ремої категорії судової експертизи.

Кожному узагальненню передує формалізація. Формалізаціяіснує і в судово-експертній діяльності. Формалізація — це метод на­укового дослідження, прикладом його застосування в судово-екс­пертній діяльності є використання математичних методів під час вирішення її завдань. Формальні методи дають можливість узагаль­нення різних за змістом матеріалів, розкриття структурних зв'язків.

Розумовий висновок за аналогієюподібний до прецедента. На підставі прийнятого за своєрідний еталон висновку за наявності достатньої схожості з досліджуваним явищем робиться висновок про суть, природу цього явища. Саме розумовий висновок за ана­логією ліг в основу теорії експертної ідентифікації. Він зустрі­чається і в діагностичних дослідженнях.

Розумовий висновок, побудований на основі вивчення деякої сукупності фактів для пояснення їхнього походження, і є гіпоте­зою.Отже, гіпотеза — це припущення про невідоме на основі вже відомого, і воно завжди має імовірну форму. Гіпотеза може пода­ватися й у формі догадки.Догадка формується у випадку, якщо накопичених емпіричних і теоретичних даних недостатньо для ви­сунення науково обґрунтованої гіпотези.

Гіпотеза будується для пізнання взаємозв'язків між явищами, і ці взаємозв'язки не залежать від нашого розуму. Гіпотеза викорис­товується як у процесі пізнання загальних причинних зв'язків і явищ, так і в процесі пізнання одиночних, конкретних подій, фактів, явищ. Перша називається загальною гіпотезою, друга — ок­ремою або робочою. Під час вирішення експертного завдання екс­перт, як правило, висуває експертну гіпотезу, логічна структура якої відповідає логічній структурі версії. Існують також такі парні

83


Лекція 5


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 230; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!