АФО. Нервової системи. Нервово – психічний розвиток дитини.



Головний мозок є найбільшим органом у новонародженого. Його маса становить у середньому 1/8-1/9 маси тіла. Сформовано 25% усіх нейронів , тканина мозку у новонародженого дуже багата на воду, майже немає мієлінових оболонок нервових волокон, на розрізі сіра речовина мало відрізняється від білої, мозочок розвинутий слабо,  що спричиняє атетозоподібний характер рухів. 6міс. –66% нейронів сформовано, 9 – 10 міс. – маса сп/моз х 2, 1 рік.- маса гол.м.- 1/11-1/12, багато борозен і звивин, сформовано до 95% нейронів. 1-2р. – інтенсивна мієлінізація нерв. вол.,перевага проц.. збудження над гальмуванням. Наприкінці 2р. закінчується поділ кл. нейроглії і формується кінський хвіст сп/моз., До 3р. – маса г/м х 3 , з’являється шийне і поперекове сплетення сп/моз. 3 -5р.- майже завершується інтенсивна мієлінізація нервових волокон. 7-8р – остаточне співвідношення сп/моз і хребта L-2,3. В 7р –диференціація кл. кори г/м., з’являються асоціативні зв’язки. 

Нервово-психічний розвиток.Новонароджений: безпомічний, рухи хаотичні, безладні, атетозоподібні, гіпертонус мязів, безумовні рефлекси новонародженого жваві, відчуття нюху, смаку, дотику.             

1міс: кілька секунд утримує голову у вертикальному положенні, тягне руку до рота, смокче її; недовго фіксує погляд на яскравому предметі; прислухається до звуків; коротко усміхається.          

2міс: тримає голову 1-2хв ;слідкує за рухомим предметом; шукає джерело звуку; довго усміхається;

3міс: добре утримує голівку, у положенні на животі припіднімає груди;шукає джерело звуку з рухами голови,агукає; виникає емоційна “буря”, пожвавлення на звернення.                                   

4міс:захоплює іграшку; впізнає маму; повертає голову у напрямку звуку; голосно сміється;             

5міс:повертається з одного боку на інший;може утримати в руках ложечку, тягне іграшки до рота; відрізняє своїх і чужих; розпізнає тон яким до нього звертаються;

6міс:впевнено сидить, починає повзати; маніпулює іграшками і ложечко; вимовляє склади;            

7міс: добре повзає,вдаряє одним предметом об інший, перекладає предмет з однієї руки в іншу;може пити з кружки, і їсти з ложку яку йому тримають.                                                              

 8 міс:стоїть і ходить при підтримці, ізольовано маніпулює великим і вказівним пальцями; тривало повторює склади, прислухається до тихих звуків; реагує на своє відображення у дзеркалі.               

9 міс: ходить при підтримці, складає іграшки предмети, чітко знає як її звати, може знайти предмет.

10міс:добре повзає, робить переставні кроки вбік, тримаючись за щось; повторює склади, знає назви частин тіла, їсть з ложечки при незначній допомозі .                                                                       

11міс: сам стоїть, вимовляє слова, виконує прості прохання дорослих.                                               

12міс: сам ходить, вимовляє 8 – 10 слів, збільшує словарний запас.

Характеристика природного вигодовування. Переваги грудного вигодовування. Протипоказання й утруднення під час грудного вигодовування. Види й строки введення підгодовування.

Природне вигодовування — це таке вигодовування, коли дитина протягом перших 5 міс життя одержує тільки молоко матері, а у віці 5 міс—1 рік з грудним молоком одержує і прикорм.

У перші 3—4 дні після пологів молочна залоза виділяє молозиво, потім— перехідне молоко, до кінця 12—14-го днів — зріле молоко.

Молозиво — цінний продукт для новонародженої дитини перших днів життя. З молозивом вона одержує антигени, які відіграють роль активаторів обміну, а також ферменти та імунні тіла.

Материнське молоко є найкращою їжею для дитини першого року життя. Біологічна цінність його полягає в тому, що всі необхідні інгредієнти перебувають у таких кількостях і співвідношеннях, які найповніше задовольняють потреби інтенсивного росту дитини на першому році життя.

Материнське молоко містить бактерицидні речовини (лізоцим, комплемент), імуноглобуліни А і G. Імуноглобулін А відповідає за імунітет шкіри та слизових оболонок, місцевий кишковий імунітет. При його нестачі у дітей часто бувають кишкові інфекції, кон'юнктивіт, стоматит і гнійничкові захворювання шкіри. Імуноглобулін G е носієм ряду антитіл, що захищають дітей першого року життя від інфекційних захворювань.

Звідси можна зробити висновок, що материнське молоко — це незамінна їжа для дитини першого року життя. Для його перетравлення потрібна менша кількість травних соків і ферментів. Годування груддю економить час і сили матері, сприяє відновленню здоров'я після пологів. Коли дитина ссе, м'язи стінок матки енергійно скорочуються, що допомагає їй повернутися до нормальних розмірів і положення.

Абсолютними протипоказаннями до годування дитини груддю є: активна форма туберкульозу, сифіліс (якщо зараження сталося після 6—7 міс вагітності), декомпенсовані пороки серця, тяжкі ураження нирок, цукровий діабет, дизентерія, черевний тиф, паратифи, сепсис, бешиха, цереброспінальний менінгіт та ін.

Відносні протипоказання такі: гостра респіраторна вірусна інфекція, ангіна, пневмонія, грип.

Перешкодою до годування дитини груддю є неправильна форма сосків, тугі груди, тріщини сосків, катаральний і гнійний мастит.

Перешкоди при годуванні груддю можуть бути і з боку дитини. Це незарощення верхньої губи і твердого піднебіння, зроджені зуби, важкі пологові травми, глибока недоношеність Утруднення часто виникають у дітей, що страждають на стоматит, пліснявку, при наявності нежиттю тощо.

З п'ятимісячного віку, незалежно від кількості молока у матері, кожна дитина повинна одержувати прикорм (овочеве пюре). Слід дотримуватись таких правил: прикорм спочатку дають у малих кількостях (1—2 чайні ложки), поступово збільшуючи протягом тижня до такої кількості, щоб одне годування груддю замінювало його; давати прикорм перед годуванням груддю; другий вид прикорму вводять тоді, коли дитина звикла до першого; прикорм повинен бути гомогенним і не зумовлювати утруднень під час ковтання.

Другий прикорм вводять у 6 міс (сік, фруктове пюре, молочно-круп’яна каша, молочно-злакова каша, сир, яєний жовток, м’ясне пюре, олія, вершкове масло).

Третій прикорм вводять з 6,5—7 міс (кисло молочні продукти, рибне пюре, хліб пшеничний).


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 1858; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!