Гіпокальціємічний синдром. Етіологія. Медсестринський процес у разі гіпокальціємічного синдрому.



Спазмофілія (гіпокальціємічний синдром, тетанія)– захворювання, яке характеризується схильністю дітей віком перших 6-18 міс життя до судом і спастичних станів, патогенетично пов’язаних з рахітом.

Спостерігається частіше у хлопчиків, захворювання дає прояви рано навесні, з підвищенням інсоляції.

Етіологія:Спазмофілія виникає у разі гіпокальціємії, яка розвивається на тлі електролітного балансу і алкалозу. Цьому сприяє збільшення активного вітаміну Д у крові в таких випадках:

1.Тривала експозиція сонячного опромінення великих ділянок шкіри навесні, коли УФ – промені справляють дуже сильну дію.2.Зниження всмоктування кальцію в кишках.3.Збільшення виділення кальцію з сечею.4.Порушення функції паращитовидних залоз призводить до гіпокальціємії.

Класифікація 1.Явна (маніфестна) формаа) ларингоспазм,б) карпопедальний спазм,в) еклампсія.2.Латентна (прихована) форма

Клініка:Явна спазмофілія:Ларингоспазм - спазм голосової щілини. Він виникає гостро, нападоподібно. Легкий спазм – неповне закриття голосової щілини. Спостерігається блідість шкіри, утруднення вдиху, він стає гучним або хриплим, дихання шумне.Повне закриття голосової щілини характеризується розвитком цінозу, екзофтальму. Дитина лякається, вкривається липким потом, на короткий час непритомніє, зупиняється дихання. Далі за повним спазмом голосової щілини настає гучний вдих – «півнячий крик». Триває напад від кількох секунд до 1-2 хвилин. Може продовжуватись протягом доби.

Карпопедальний спазм – тонічне скорочення м’язів кистей і стоп. Під час нападу кінцівки зігнуті у великих суглобах, плечі притиснуті до тулуба, кисті опущені, пальці стиснуті в кулак («рука акушера»). Карпопедальний спазм може продовжуватися декілька хвилин, годин або діб. Можливі також спазми інших груп м’язів.

Еклампсія -загальний напад клоніко – тонічних судом із непритомністю. У разі легкого перебігу напад обмежується заціпенінням, загальмованістю, посіпуванням м’язів обличчя, кінцівок, блідістю дитини.Важкий напад починається з посіпування мімічних м’язів обличчя, далі приєднуються судоми кінцівок, ригідність м’язів потилиці, розлади дихання, загальний ціаноз. Дитина непритомніє, з’являється піна на губах, мимовільне сечовиділення та дефекація. Може виникнути зупинка серця та дихання.

Латентна спазмофілія характеризується підвищеною збудливістю дитини і чіткими симптомами:Симптом Хвостека – у разі легкого постукування пальцями по щоці у ділянці підочної ямки виникає скорочення м’язів обличчя на відповідному боці.СимптомТруссо після стискання судинно - нервового пучка плеча через 3-5 хвилин виникає тетанія кисті («рука акушера»).СимптомЛюста– згинання стопи і відведення її в бік під час постукування у місці виходу малогомілкового нерва біля голівки малогомілкової кістки.

Мед сестринський процес спрямований на рац.харчування,прогулянки,масаж,гімнастика,контроль дачі вітамінна Д,виявлення симптомів прихованої спазмофілії і надання невідкладної при ларингоспазмі:

Діагностувати лариноспазм на основі симптомів:раптове появлення ціанозу,зупинка дихання,дитина вкрита липким потом,злякана. Відразу за спазмом настає гучний вдих «півнячий крик». Тривалість нападу 1-2 хвилини.

1. Повернути дитину на бік.

2. Забезпечити свіже повітря

3. Збризнути обличчя дитини холодною водою

4. Викликати подразнення слизової оболонки носа ваткою.

5. Надавити корінь язика

6. Якщо дихання не відновлюється,то приступити до штучної вентиляції легенів.

7. Ввести внутрішньомязово протисудорожні препарати:0,5%седуксен(або реланіум 0,5%сібазол,діазепам)-0,5-1,0 мг на кг маси,0,25%дроперидол-0,1-0,2мл на 1кг маси(або 0,5 мг на кг маси тіла)

8. Ввести внутрішньовенно або внутрішньомязово;10%розчин кальцію глюконата- 0,2-0,3 мл на 1 кг маси.

9. В тяжких випадках ввести внутрішньовенно преднізолон(2 мг на 1 кг маси)

10. Після приступу ввести всередину фенобарбітал:І півріччя-5 мг,ІІ-10 мг в порошках.

Гіпервітаміноз. Медсестринська діагностика.

Гіпервітаміноз D — це стан, який виникає при передозуванні ергокальциферолу або при підвищеній чутливості організму до його препаратів.

Причинами гіпервітамінозу D є: неправильне призначення дітям профілактичних і лікувальних доз ергокальциферолу без урахування клінічних умов, пори року, віку, характеру вигодовування і стану дитини; передозування ергокальциферолу; одночасне призначення ергокальциферолу і УФО; підвищена чутливість до ергокальциферолу.

Медсестринська діагностика гіпервітамінозу проводиться на основі клінічних симптомів. В початковому періоді бувають неспокій, дратливість, лякливість дітей або найчастіше в'ялість, адинамія, порушення сну, підвищена спрага при відмові дитини від молока, зниження апетиту аж до анорексії, зригування, повторне блювання. Надалі підвищується температура тіла (від субфебрильної до високої), наростають явища токсикозу з ексикозом, гіпотрофія. Спостерігаються раннє закриття швів і тім'ячок, задишка, підвищення артеріального тиску, глухість тонів серця, систолічний шум, тахікардія, збільшення печінки і селезінки, рідкі випорожнення або запор. Можуть бути менінгеальні й енцефалітичні симптоми. Порушується функція нирок (поліурія, ніктурія, згодом олігурія, анурія, уремія). В крові гіперкальціємія, гіперкаліємія, гіперхолестеринемія, підвищення рівня сечовини. Вміст фосфору в крові може бути підвищеним, нормальним або зниженим, в сечі — підвищеним. Проба Сульковича різко позитивна (гіперкальціурія). Рентгенологічне визначається відкладення кальцію в зонах росту кісток.

Проба Сулковича проводиться наступним чином : сеча змішується з реактивом Сулковича , в результаті чого може утворитися помутніння різного ступеня вираженості. Фіксація результатів і оцінка ступеня помутніння заснована на напівкількісному методі. Норма проби Сулковича для дітей - це " +" (незначне помутніння ) або " + +" (середнє помутніння ). Відсутність помутніння в пробі сечі ( "-" ) говорить про можливу нестачу вітаміну D або порушення роботи паращитовидних залоз. Сильне помутніння ( " + + +" ) і дуже сильне помутніння ( " + + + +" ) можуть виявлятися при підвищеній функції паращитовидних залоз або при передозуванні вітаміну D. Для проби Сулковіча необхідно зібрати ранкову сечу дитини перед тим , як ви його почали годувати . Оскільки добову сечу у дитини зібрати достатньо складно.

                                                                                                                             


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 6427; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!