Характеристика та ознаки недоношеної дитини. Функціональні особливості органів і систем недоношеної дитини. Вигодовування та зігрівання.



Недоношеною вважається дитина, яка народилася між 28 і 37 тижнем внутрішньоутробного розвитку і має масу тіла менше, ніж 2500 г, а зріст менше 45 см. В деяких випадках питання про недоношеність дитини вирішується за ознаками: строк вагітності, маса тіла, зріст дитини разом .

Ступені зрілості залежать від здібності дитини жити поза утробно і адаптуватися до умов зовнішнього середовища. Виділяють 4 ступені недоношеності:1ступінь-37-35тиж,2ступінь-34-32тиж.3 ступінь-31-29тиж.4ступінь-28-22тиж.Маса тіла не являється абсолютним показником:1ступінь-2-2,5 кг,2ступінь-1,5-2 кг,3ступінь-1-1,5кг,4 ступінь-Менше 1 кг.

Причини:Дисфункції яєчників,Попередні аборти,Запалення матки,Інфекційні захворювання вагітної(грип),Соматичні захворювання(нирки),Ендокринні захворювання(цукровий діабет),Важкі пізні гестози вагітності,Багатоплідна вагітність,Аномалії положення плаценти і плода,Кримінальне втручання,Неповноцінне харчування вагітної,Психічні травми,Шкідливі звички,Професійні шкідливості,Резус-конфлікт.

Ознаки недоношеності: Неголосний крик,Шкіра вкрита пушком в великій кількості,Шкіра зморшкувата, підшкірна клітковина розвинута слабко,До 3-х місяців життя мале тім’ячко відкрите, до 1 року велике тім’ячко більше ніж 2 х 2,5 см., Хрящі вух недорозвинуті, м'які, асиметричні.,Розміри голови значно перевищують розміри грудної клітки.,Нігті не виходять за краї пальців.,Великі статеві губи у дівчаток недорозвинуті, статева щілина зяє. У хлопчиків яєчка не опущені в калитку., Пупкове кільце розташовано нижче середини відстані між мечевидним відростком і кістками лона. Чим більша ступень недоношеності, тим ближче пупок розташований до лона., Дихання нерівномірне за частотою, аритмічне, часто виникає апное. Слабко виражений ковтальний і ссальний рефлекси.

Функціональні особливості недоношеної дитини:Температура тіла недоношеної дитини швидко знижується і також швидко підвищується в залежності від температури зовнішнього середовища. Нестійкість температури тіла зумовлена недостатнім розвитком ЦНС, відсутність рівноваги між теплопродукцією і тепловіддачею. Особливість дихання проявляється в тривалих зупинках (апное), значних коливаннях за ритмом, амплітудою дихальних рухів. Розлади дихання зумовлені високим порогом подразнення дихального центру і АФО органів дихання (коротка грудна клітка, горизонтальний хід ребер, високе стояння діафрагми, вузька дихальна трубка).Судинна система недоношеної дитини недостатньо розвинута, що проявляється в підвищеній проникливості, ламкості судин. Це може бути причиною порушень мозкового кровообігу і крововиливів мозку.Для недоношених дітей характерне відставання в нервово - психічному розвитку. Діти мляві, сонливі,не проявляють почуття голоду, голос і плач слабкі, пискляві, гітопонія, гіпорефлексія, тремор кінцівок, підборіддя. Такий стан може тривати до 2-3 тижнів.

3. Вигодовування недоношених: Формула для розрахунку їжі для недоношеної дитини до 10 днів життя:

V = 15 х п – 10,V – добова кількість молока на 1 кг маси тіла,П – день життя

З 10 дня життя по 12 день життя – 1/7 маси тіла,З 12-14 день життя – 1/6 маси тіла,З 2 тижн – 2 міс – 1/5 маси тіла,З 2 міс – 4 міс – 1/6 маси тіла,З 4 міс – 6 міс – 1/7 маси тіла,З 6 міс – 9 міс – 1/8 маси тіла,З 9 міс – 12 міс – 1/9 маси тіла

Недоношена дитина повинна бути забезпечена необхідною для неї кількість рідини.За першу добу дитина отримує 20-40 мл рідини на 1 кг маси т ілаВ 7 днів – 100-160 мл/кг маси тіла 14 днів – 150-200 мл/кг на добу.Отримане молоко включають до розрахунку рідини.Формула Зайцевої для недоношеної дитини ДКІ = 1% маси тіла * на кількість місяців життя дитини.

Зігрівання:одяг,грілки,кювез

 

Періоди дитячого віку та їх х-ка. Фізичний розвиток дітей.

А.Внутрішньоутробний етап:

1. Фаза ембріонального розвитку – до 9 тижня вагітності.

2. Фаза плацентарного розвитку – 9-40 тижнів вагітності.

Б. Позаутробний етап :

1. Період новонародженості ( 0-28) днів

2. Період немовляти ( 29днів-12-місяців)

3. Період нейтрального дитинства (1-7 )років

4. Молодший шкільний вік (7-10) років

5. Середній шкільний вік (11-14) років

6. Період статевого дозрівання ( 15-18) років

Внутрішньоутробний- складається з ембріонального і плацентарного розвитку. Основними особливостями є швидкий ріст і харчування дитячого організму за рахунок материнського. Тому на розвиток ембріона і плода дуже впливають харчування, спосіб життя і стан здоров*я матері.

Новонародженість –характерним є процес перебудови різних систем організму, пристосування до умов навколишнього середовища. З початком легеневого дихання перебудовується система кровообігу , знижується опір легеневих судин, утворюється велике та мале коло кровообігу.

Немовля –немовля значною мірою залежить від матері. Ця залежність проявляється у пристосуванні травної системи до годуванням молоком матері. Протягом 1 року життя дитина інтенсивно росте: до кінця 1 року маса дитини збільшується у 3 рази, а зріст збільшується на 25 см. Характерні розлади травлення : диспепсія, гіпотрофія, рахіт, інфекційно-запальні хвороби органів травлення .

Нейтральне дитинство –Інтенсивність росту і здатність організму відповідати поширеною реакцією на хвороби поступово зменшується. В період з 1-3 років діти вчяться самостійно їсти, пересуватися і активно пізнають навколишній світ, з*являється фразова мова. 6-7 років з*являється здатність концентрувати увагу на певному завданні, запам*ятовувати абстрактні поняття .

Молодший шкільний вік –характеризується високою здатністю дітей до навчання. З начно удосконалюється система імунітету, в основному завершується морфологічний розвиток багатьох систем органів.

Середній шкільний вік - Характеризується пребудовою життєдіяльності організму. Важливе значення відіграють статеві залози і статеві гормони.

Статеве дозрівання –у дівчаток 12-13 років. У хлопців 13-15 років. Харектерне прискорення росту і фізичного розвитку. Статевий розвиток і пов*язана з перебудова можуть істотно впливати на перебіг таких захворювань : епілепсія, бронхіальна астма, туберкульоз, зумовлюючи розвиток загострення процесу в одних і затухання в інших.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 3549; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!