Ознаки й особливості об’єктів нерухомості



ТЕМА 1. ОБ’ЄКТИ НЕРУХОМОСТІ: СУТНІСТЬ ТА ОСНОВНІ ОЗНАКИ

 

ПЛАН

1.1 Віднесення матеріальних об'єктів до нерухомих

1.2 Ознаки й особливості об’єктів нерухомості

1.3 Життєвий цикл об’єктів нерухомості

1.4 Знос об’єктів нерухомості

 

Віднесення матеріальних об'єктів до нерухомих

 

До введення в дію чинних законодавчо-нормативних документів у вітчизняній економічній теорії та господарській практиці поняття «об'єкт нерухомості» було відсутнє, а використовували поняття «основні фонди». До основних фондів віднесені предмети виробничого та невиробничого призначення (будівлі, споруди, житлові приміщення, машини, устаткування, доросла робоча і продуктивна худоба, багаторічні насадження тощо), які у своїй натуральній формі функціонують й використовуються в народному господарстві багато років і протягом усього терміну служби не втрачають своєї споживацької форми. Основні фонди (без машин і устаткування) - складова частина нерухомого майна, але це поняття є більш вузьким, оскільки до основних фондів не входить земля. Виведення землі за рамки товарно-грошових відносин призвело до трансформації поняття «об'єкт нерухомості» в поняття «основні фонди».

Основні фонди слід поділяти на матеріальні й нематеріальні.

До матеріальних відносять будівлі, споруди, машини й устаткування, житло, транспортні засоби, багаторічні насадження, продуктивну худобу і т.д. Не є основними фондами тимчасові споруди, пристосування та пристрої, витрати на зведення яких відносять до собівартості будівельно-монтажних робіт. 

Будівлі (окрім житлових). До складу будівель входять будівельно-архітектурні об'єкти, призначенням яких є створення умов для виробничого процесу, соціально-культурного обслуговування, зберігання матеріальних цінностей.

До складу будівель входять внутрішні комунікації, необхідні для їх експлуатації: система опалювання з устаткуванням, котельна установка (якщо остання знаходиться всередині будівлі); внутрішня мережа водопроводу, газопроводу, каналізації з усіма пристроями; внутрішня мережа силової й освітлювальної електросистеми з освітлювальною арматурою; внутрішні телефонні та сигналізаційні системи; вентиляційні пристрої загально санітарного призначення; підйомники і ліфти. Водо-, газо-, теплопровідні пристрої, а також пристрої каналізації входять до складу будівель, починаючи від ввідного вентиля або трійника, чи то від найближчого оглядового колодязя залежно від місця приєднання трубопроводу. Проводку електричного освітлення та внутрішні телефонні й сигналізаційні системи включають до складу будівлі, починаючи від ввідного ящика чи то кабельних кінцевих муфт, або від прохідних втулок.

Житло. До нього відносять будівлі, призначені для постійного мешкання, пересувні будиночки, плавучі будинки, інші будівлі (приміщення), що використовують як житло, а також історичні пам'ятники, ідентифіковані в основному як житлові будинки.

Споруди. До них слід відносити інженерно-будівельні об'єкти, призначені для виконання технічних функцій (шахти, тунелі, нафтові свердловини, дороги, дамби, естакади) або для обслуговування населення (стадіони, басейни, споруди міського впорядкування). До складу споруд входять усі пристрої, що становлять з ними єдине ціле. Наприклад, під час визначення відновної вартості очисних споруд до складу об'єкта включають, окрім самої будівлі, насосне устаткування, бункери-відстійники, грязевідстійники, фільтри, нестандартне та електротехнічне устаткування.

Споруди, як об'єкти нерухомості, можна класифікувати як містобудівні (наземні й підземні споруди), енергозабезпечувальні (нафтові бази, теплоелектростанції), інфраструктурі (транспортні та термінальні споруди), промислові (доменні, мартенівські печі, ін.), екологічні (заводи з утилізації відходів, очисні споруди) й спеціальні споруди військово-промислового комплексу. Передавальні пристрої (нафто- і газопроводи, лінії електропередач) широко використовують як технологічні споруди паливно-енергетичних комплексів цивільного та промислового призначення.

Суспільні й виробничі будівлі, містобудівні і технологічні споруди розрізняють за видами, типами та проектними рішеннями.

Найвищий ступінь організаційної та технічної складності мають промислові комплекси, в яких використання об'єктів нерухомості жорстко підлягає вимогам виробничого циклу й технологічного процесу. Цим об'єктам властива висока енергонапруженість і значна матеріаломісткість. Капіталоємністю відрізняються підземні й наземні містобудівні споруди, виробничі будівлі, цехи паливно-енергетичного та машинобудівного комплексів, будинки культури, театри, цирки, планетарії, зоопарки, ботанічні сади. Енергоємність характерна для технологічних споруд, виробництва кольорових і чорних металів; міських споруд, що забезпечують водопостачання, подачу тепла і електроенергії (ТЕЦ).

Багаторічні насадження. До них слід віднести (незалежно від віку); плодово-ягідні, технічні, захисні, декоративні та озеленювальні насадження всіх видів; штучні насадження ботанічних садів, інших науково-дослідних установ і навчальних закладів, які функціонують задля досягнення певної науково-дослідної мети. Об'єктом класифікації цього підрозділу є зелені насадження кожного парку, скверу, саду, вулиці, бульвару, двору, території підприємства.

Перелік нематеріальних активів і об'єктів інтелектуальної власності, критерії, що визначають правомірність віднесення об'єкта до нематеріальних активів, а також правила формування інформації про нематеріальні активи визначені чинним законодавством України.

Відповідно до статті 181 Цивільного Кодексу України до нерухомого майна належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Режим нерухомого майна може бути поширений законом на повітряні
та морські судна, судна внутрішнього плавання, космічні об'єкти, а
також інші речі, права на які підлягають державній реєстрації. Рухомими речами є речі, які можна вільно переміщувати у
просторі. Таким чином, особливістю об'єктів нерухомості є їх нерозривний зв'язок із землею, що припускає її значну вартість (при цьому самі по собі земельні ділянки також розглядають як об'єкти нерухомості). Без зв’язку з земельною ділянкою об’єкти нерухомості втрачають своє звичайне призначення та зменшують свою вартість. Не розглядаються в якості об’єктів нерухомості дерева, що вирощуються в спеціально відведених місцях, або будинки, які підлягають зносу.

За походженням розрізняють об'єкти нерухомості:

- створені природою без участі людини;

- створені в результаті праці людини;

- ті, що створені працею людини, але пов'язані з природною основою і без неї функціонувати не можуть.

Одним з неврегульованих повною мірою залишається питання про віднесення до об'єктів нерухомості предметів, що не мають нерозривного зв'язку із земельною ділянкою, хоча відокремити їх від цієї земельної ділянки досить складно. Йдеться, зокрема, про статуї вагою в кілька тонн, що не скріплені з фундаментом, або будівлях, установлених на поверхні землі на блоках.Деякі види нерухомого майна можуть юридично переходити в
рухоме майно. Так, наприклад, ліси і багаторічні насадження за визначенням
відносяться до нерухомого майна, а заготовлений ліс - це вже рухоме
майно.Обладнання, розміщене в будівлях і спорудах (опалення, водопровід, каналізація, електрообладнання, ліфти, решітки, металеві двері),
належить до об'єктів, не пов'язаних із землею. Але оскільки воно стало невід'ємною частиною об'єкта нерухомості, то у випадку угоди по цьому об'єкту слід детально описувати все устаткування, що включається до його складу.До нерухомості відносяться і підприємства як майнові комплекси.

У практиці господарської діяльності майновий комплекс розглядається
як сукупність об'єктів нерухомості, що належать одному власнику:
земельна ділянка (або кілька ділянок) з сукупністю функціонально пов'язаних
будівель, споруд, передавальних пристроїв, технологічного обладнання,
призначених для господарської діяльності.

До складу майнового комплексу входить майно, яке необхідне для
виробничого функціонування. При здійсненні господарської діяльності важливо знати, за якими критеріями майновий комплекс може бути визнаний або не визнаний підприємством. Якщо майновий комплекс придатний для ведення підприємницької діяльності, тобто утворює технологічно єдине ціле, замкнутий виробничий цикл, його слід вважати підприємством. Для визнання майнового комплексу підприємством він повинен включати елементи, що дозволяють суб'єкту підприємницької діяльності самостійно виробляти продукцію, виконувати роботи або надавати послуги і тим самим систематично отримувати прибуток. При цьому набір елементів залежить від профілю діяльності, фінансово-економічних, територіальних та інших умов функціонування підприємства.

Рис. 1.1. Підприємство як особливий об’єкт нерухомості

Підприємство як об'єкт нерухомості становить єдиний майновий
комплекс, що включає не тільки всі види майна, призначені для його
діяльності, а й немайнові права. Так, наприклад, часто зустрічаються
підприємства, які орендують об'єкти нерухомості, тобто до складу підприємства входить майнове право користування об'єктом нерухомості для певної виробничої діяльності.

Отже, до об'єктів нерухомості належать найбільш цінні і загальнозначущі об'єкти основних засобів і такі об'єкти нерухомості, як земля і надра, що мають велику економічну і стратегічну значущість для будь-якої держави в усі часи.

 

Ознаки й особливості об’єктів нерухомості

 

Всі штучні споруди (об'єкти нерухомості) мають у своєму складі
земельну ділянку і володіють родовими ознаками, які дозволяють відрізнити їх від об'єктів, не пов'язаних із землею:

1. Стаціонарність, нерухомість - характеризує міцний фізичний зв'язок
об'єкта нерухомості із земною поверхнею і неможливість його переміщення в
просторі без фізичного руйнування і нанесення шкоди, що робить його не
придатним для подальшого використання.

2. Матеріальність - об'єкт нерухомості завжди функціонує в натурально-речовій і вартісній формах. Фізичні характеристики об'єкта нерухомості включають дані про його розміри і форму, наявні під'їзні шляхи, комунальні послуги, ландшафт тощо.

Сукупність цих характеристик визначає корисність фізичного об'єкта, яка і складає основу вартості об'єкта нерухомості. Однак сама по собі корисність не визначає вартість. Будь-який фізичний об'єкт має вартість, володіючи в тій чи іншій мірі такими характеристиками, як придатність і обмежений характер пропозиції.

Обмеженість пропозиції сприяє підвищенню вартості. Соціальні ідеали та стандарти, економічна діяльність, закони, урядові рішення і дії,
природні сили впливають на поведінку людей, обумовлюючи зміну
вартості об'єкта нерухомості.

3. Довговічність об'єктів нерухомості вище довговічності усіх інших товарів (крім окремих видів дорогоцінних каменів і виробів з рідкісних металів). Наприклад, згідно з діючими будівельним нормам і правилам, житлові будівлі в залежності від матеріалу основних конструкцій (фундаменту, стін, перекриттів) можуть мати термін служби до 150 років.

Тривалість кругообігу землі при правильному її використанні нескінченна, а порушення норм експлуатації приводить до непоправних втрат.

Крім основних родових ознак об'єктів нерухомості можна виділити і приватні ознаки, які визначаються конкретними показниками залежно від
виду об'єктів.

Практично неможливо говорити про дві однакові квартири, земельні ділянки або будови, так як у них обов'язково будуть відмінності в розташуванні по відношенню до іншим об'єктів нерухомості, до інфраструктури і навіть до сторін світу, що вказує на різнорідність, унікальність і неповторність кожного об'єкта нерухомості.

Об'єкти нерухомості мають підвищену економічної цінністю, так як
призначені для тривалого користування і не споживаються в процесі використання.

Як правило, об'єкти нерухомості відрізняються конструктивною складністю, і підтримання їх у належному стані вимагає великих витрат.

З погляду економіки об'єкт нерухомості можна розглядати як благо і як джерело доходу (рис. 1.2).

В економічній теорії поняття «благо» означає будь-який об'єкт споживацького вибору, здатний дати певне задоволення споживачу (підвищити рівень його добробуту) Благами можуть виступати як предмети, так і дії (в цьому випадку об'єкти нерухомості та послуги, що надаються на ринку нерухомості). Необхідно відзначити, що при цьому не має різниці між благами матеріального й нематеріального характеру.

 

Рис. 1.2. Суттєві характеристики об’єктів нерухомості

 

 

Характеристики, які визначають суть об'єктів нерухомості, можна розподілити на загальні та ті, що належать до певного об'єкта. Так, наприклад, земля як благо виконує функції життєзабезпечення людей в сільській місцевості, соціально-територіального розвитку України. Як джерело доходу земля є базою сільськогосподарського виробництва, самостійним складним (в економічному зв'язку з побудованими будівлями, спорудами і т.д.) об'єктом інвестування, частиною національного багатства, базою оподаткування об'єктів нерухомості, джерелом природних ресурсів.

Житлові об'єкти нерухомості можна розглядати як пряме і непряме джерело доходу.

Житло як об'єкт купівлі-продажу є прямим, а житлове будівництво - непрямим джерелом доходу, оскільки сприяє розвитку виробництва будівельних матеріалів, проектної діяльності, будівництва об'єктів інфраструктури, підприємств торгівлі, дорожнього будівництва, міського транспорту тощо.

Автомобільні дороги як об'єкти нерухомості можна представити як блага, призначені для подолання просторових меж і як джерело доходу. Останнім часом все більший розвиток одержують платні автомобільні дороги, що надають комерційні послуги (швидкісний проїзд, комфортність пересування, сприятливе екологічне середовище) і виступають джерелом доходів для власників.

«Благо» володіння об'єктом нерухомості та отримання доходів від його використання невід'ємне від пов'язаних з цим витрат і ризику. На власника покладено обов'язок утримання об'єкта нерухомості в належному стані (охорона, ремонт тощо), за умов, що цей «тягар» не покладений на іншу особу (наприклад, охорона об'єкта нерухомості - на спеціально найнятих осіб або організацію, управління нерухомим майном банкрута - на конкурсного керівника тощо).

Власник також ризикує у випадку зникнення або псування об'єкта нерухомості, тобто його втрати або пошкодження Перенесення ризику випадкової втрати або псування майна на інших осіб можливе за умов договору власника з ними (наприклад, за умов оренди за договором), а також за законом (зокрема, такий ризик може нести опікун як довірчий керівник об'єктом нерухомості власника-підлеглого, а також унітарне підприємство як суб'єкт права господарювання).

Будь-який об'єкт нерухомості існує в єдності фізичних, економічних і правових властивостей (рис. 1.3), кожне з яких може у відповідних випадках виступати в якості визначального в залежності від складних ситуацій, цілей і стадій аналізу.

 

Рис. 1.3. Триєдина основа об’єктів нерухомості

 

Сутність об'єктів нерухомості полягає в триєдності категорій: матеріальної (фізичної), правової та економічної.

 

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 407; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!