Захист права власності на нерухомість



Держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.

Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.

Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорює або не визнає інша особа, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Власник земельної ділянки, житлового будинку, інших будівель має право на компенсацію у зв'язку із зниженням цінності цих об'єктів у результаті діяльності, що призвела до зниження рівня екологічної, шумової захищеності території, погіршення природних властивостей землі.

 

Зміст права власності на нерухомість

Суб'єктами права власності на нерухомість можуть бути будь-які суб'єкти цивільного права: фізичні та юридичні особи (крім унітарних підприємств і установ, що фінансує власник), держава, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти цивільного права (стаття 2 Цивільного кодексу України).

Об'єктами власності може виступати будь-яке нерухоме майно: земельна ділянка, підприємство як цілісний майновий комплекс, будинок, будівля, споруда, квартира тощо.

Об'єкти нерухомості можуть знаходитися як на праві господарського ведення, так і на праві оперативного управління. За майнових відносин на праві оперативного управління об'єктами нерухомості можна володіти та користуватися відповідно до цілей й завдань власника. Коли ж об'єкти нерухомості знаходяться на праві господарського ведення, ними можна володіти, користуватися і розпоряджатися.

Володіння нерухомістю здійснює корисний матеріальний і духовний вплив на громадян:

• дає людині почуття впевненості, бажання вкласти в розвиток економіки свою працю і капітал;

• викликає в людей інтуїтивні мотиви та духовні стимули щодо збереження й покращання майна, не шкодуючи своїх сил і засобів;

• розкриває людині внутрішню глибину економічних процесів;

• створює потребу у сильній державній владі;

• пробуджує та виховує у громадян право усвідомлення, необхідність порядку й законності в усіх сферах життя та діяльності, зокрема й на ринку нерухомості.

Поняття «нерухомого майна» вперше сформовано в римському праві у зв'язку з введенням в суспільний обіг земельних ділянок та інших природних об'єктів: право власності передбачає право володіння, розпорядження і використання об'єктів нерухомості в цілях і межах, що не порушують права власників, а також дотримання обмежень (сервітутів) (рис. 3.1).

Рис. 3.1. Тріада повноважень власника нерухомого майна

 

У власника нерухомості концентруються всі три названих повноваження. Але окремо  (а іноді й усі разом) вони можуть належати іншому законному (титульному, що спирається на певну юридичну основу - титул) власнику об'єкта   нерухомості, наприклад, орендарю. Останній не тільки володіє та користується нерухомістю власника-орендодавця за договором, але й має право з його  згоди здати нерухоме майно в суборенду, тобто у відомих рамках розпорядитися ним. Однак сама по собі «тріада» правомочності ще недостатня для характеристики прав власника.

Власник має право передавати іншим особам свої права володіння, користування і розпорядження належним йому нерухомим майном, залишаючись його власником, наприклад, при здачі нерухомого майна в оренду. На цьому заснована й можливість передачі нерухомого майна в довірче управління іншій особі, що не спричиняє переходу до останнього (довірчому керівнику) права власності на передане нерухоме майно. Довірче управління є способом: здійснення власником належної йому правомочності, однієї з форм реалізації правомочності розпорядження, але зовсім не встановленням нового права власності на нерухоме майно.

Способи придбання права власності прийнято ділити на первинні та похідні (рис. 3.2).

Рис. 3.2. Способи набуття права власності

Придбання права на нерухомість і володіння нею передбачає наявність додаткових обтяжень, що накладають на власника об'єктів нерухомості. Наприклад, для зведення житлового будинку, крім відведення ділянки та реєстрації права на нього забудовником, потрібно отримання дозволу на будівництво будинку, дотримання цілої низки протипожежних, санітарних, будівельних й інших норм і правил.

Деякі особливості має зміст права власності на землю та інші природні ресурси (рис. 3.3).

Конституційна можливість мати вказані об'єкти нерухомості у власності не лише держави або муніципальних органів, але й приватних власників, передбачає і можливість їх переходу від одних власників до інших, тобто оборот земельних ділянок і ділянок надр. Однак цей оборот законодавчо обмежений в суспільних інтересах (як і зміст прав усілякого землекористувача), оскільки кількість та склад таких об'єктів нерухомості обмежена, а їх використання завжди зачіпає інтереси суспільства загалом.

Тому і вільне, на розсуд власника, використання належної йому правомочності відносно земельних ділянок та інших природних об'єктів нерухомості зазнає неминучих обмежень в публічних інтересах.

Так, власник має враховувати природоохоронні (екологічні) вимоги та заборони, цільове призначення таких об'єктів, вимоги закону з їх раціонального використання, права й інтереси сусідніх користувачів і т.д.

Це не обмежує його права власності на об'єкт нерухомості, а встановлює більш точні кордони його змісту, який в будь-якому випадку не може бути безмежним.

 

 

 

Окремо необхідно сказати про особливості таких об'єктів нерухомості як квартири. Об'єктом купівлі-продажу може бути лише квартира, що знаходиться в приватній власності. Комунальна квартира перед здійсненням операції купівлі-продажу має бути приватизована. Спільна власність виникає у випадку, коли одним і тим самим об'єктом нерухомості (наприклад, квартирою) володіє декілька громадян. Загальна власність може бути пайовою або спільною (рис. 3.4).

Рис. 3.4. Право власності на квартири

 

Відмінність загальної власності від пайової полягає в тому, що розпорядитися майном, що знаходиться в спільній власності, можна тільки загалом, не ділячи її на частини, причому зробити це може будь-ким з власників зі згоди інших або усіх власників разом.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 366; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!