Функція організації у менеджменті туризму.



Організаційна функція менеджменту забезпечує впорядкування технічної, економічної, соціально-психологічної й правової сторони діяльності будь-якого туристичного підприємства. Вона націлена на впорядкування діяльності менеджера й виконавців. Отже, організація – це свідомий процес, спрямований на об’єднання та впорядковану взаємодію елементів або частин (людей, ідей, речей) у ціле, у результаті чого утворюється життєздатна, продуктивна, стійка система. Процес організації роботи складається з таких етапів:

- детальне визначення всієї роботи, яку потрібно виконати для досягнення цілей підприємства;

- підбір відповідних працівників до встановленого завдання;

- поєднання відповідних засобів і знарядь та умов реалізації прийнятих завдань;

- розподіл виконавчих завдань на детальні дії, які здійснюватимуть визначені працівники з врахуванням їх кваліфікації, віку, службового положення тощо;

- поєднання у чіткий спосіб наданої роботи працівникам шляхом створення дієвого колективу;

- встановлення механізмів координування, співпраці з виконання працівниками завдань, так щоб вони становили монолітну й гармонійну цілісність;

- перевірка ефективності здійсненої роботи й діяльності підприємства та введення корективів, реорганізації з метою утримання або збільшення прибутковості.

Через специфічні ознаки туристичних послуг організація є функцією яка характеризується великою мірою рівнем невизначеності. Важко окреслити обсяг деталізованих завдань та відповідальності. Встановлення надто уточнених завдань і повноважень у поєднанні з високою формалізацією може спричинити організаційний хаос і безпорадність у випадках нестандартних потреб клієнта. Отже, стає очевидним яку велику роль у функціонуванні туристичного підприємства відіграє працівник, його мотивація і відданість роботі.

 

Функція мотивації у менеджменті туризму.

Мотиваційна функція охоплює розробку й використання стимулів до ефективної спрямованості на задоволення потреб споживачів.

Мотивація – це робота менеджера, яка полягає на управлінні поведінкою людей з врахуванням знань про те, що спричиняє ті а не інші дії працівника. Мотивація, як складова управління, є одним із вагомих важелів підвищення ефективності виробництва. Вона має на меті не тільки те, щоб підлеглі віддано виконували взяті на себе завдання, але проявляли власну ініціативу.

Джерелом процесу мотивації є потреби. Під потребою розуміється стан відсутності чи браку чогось, надання і задоволення якої є необхідною умовою для збалансування і функціонування організму. Це стан напруженості, який вимагає спокійної впорядкованості та конструктивного підходу.

У процесі мотивування керівник використовує як матеріальні стимули, так і нематеріальні. Матеріальні стимули це передусім грошова винагорода, споживчі блага і послуги. Враховуються також будь-які повинності у матеріальній формі, що отримані працівником на підставі затрат праці. А отже це заробітна плата, премії, нагороди, натуральна оплата, знижки в оплатах. Система винагороджень повинна бути прозорою і однорідною, а одночасно досить еластичною, щоб можна було б пристосувати її до вимог і умов праці та оточення.

Нематеріальні стимули – це стимули, які не мають грошової форми. Вони поділяються в основному на:

- зовнішні стосовно до виконуваної роботи (усілякі нематеріальні нагороди, грамота, догана, рекомендація, заохочувальна нагорода);

- внутрішні, які безпосередньо стосуються виконуваної роботи, тобто мають на меті впливати на працівника шляхом покращення умов праці і життя, дбати про справедливий розподіл завдань, збереження добрих міжлюдських стосунків, збільшення рівня свободи тощо.

 

Що розуміється під функцією контролю у менеджменті туризму.

Контролювання означає процес у якому керівництво старається забезпечити досягнення цілей поставлених перед туристичним підприємством. Якщо якась частина організаційної структури недопрацьовує, то керівники мають виявити причини цієї ситуації і її виправити.

Важливе значення має констатуючий контроль, тобто як виконані були попередньо обговорювані функції. Варто зазначити, що контроль без уточнених результатів, без їх подальшої реалізації не виконує свого призначення. Функція контролю має тривалий характер і полягає на систематичній перевірці, які завдання були виконані і у який спосіб, на здійсненні оцінки результатів діяльності і застосуванні необхідних змін. Контроль є ефективним коли проводиться у відповідний час, при застосуванні відповідних методів та відповідній атмосфері.

Контроль як функція менеджменту полягає у порівнянні реального стану із запланованим та встановленні відхилень від плану і виявленні їх причин. Функція контролю охоплює наступні основні елементи:

- встановлення норм ефективності;

- порівняння цієї ефективності з прийнятими нормами;

- у випадку виявлення відхилень прийняти рішення щодо їх усунення.

Виявляється, що будь-який процес, який відбувається на підприємстві та пов’язаний з управлінням не може відбуватися без контролю. Тому можна виокремити наступні функції контролю:

- сигналізаційно-інформативну. Надає керівництву необхідну інформацію для корегування попередніх і прийняття нових рішень;

- профілактичну. В результаті реалізації попереджувальних дій запобігає прояву негативних тенденцій у майбутньому;

- інструктивно-консультативна. Ініціює напрями і засоби ліквідації небажаних проявів, звідси менеджер, незважаючи на рівень до якого здійснюється контроль повинен переважати виконавчий апарат своєю фаховою підготовкою, кращим ознайомленням управлінських намірів;

- активізаційно-стимулююча. Конструктивне значення якої полягає у раціоналізації роботи, активно впливає на контролювання підлеглих.

Здійснення контролю у трудовому колективі кожного туристичного підприємства, як правило, охоплює три етапи.

На першому етапі відбувається встановлення фактичного стану контрольних відрізків роботи, незалежно від того чи вони склалися позитивно чи негативно. На другому етапі зібраний матеріал, який стосується фактичного стану порівнюється з планом, нормативним документом та встановлюється відхилення. На третьому етапі виявлені різниці піддаються детальному аналізу перед формулюванням остаточних висновків. Висновки після контролю мають бути уточненими і адресними, з поданням точних термінів усунення недоліків.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 367; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!