Ранній палеоліт та його пам’ятки на території України.



Ранній палеоліт (1 млн. р. до н. е. - 150 тис .р. до н. е.). Архантропи(інакше їх називають прадавні люди або пралюди) з'явилися на території сучасної Європи близько 1 млн. років тому за гюнцького похолодання, коли теплий клімат змінився на помірний і прохолодний. Згодом пралюди перейшли до Східної Європи. Заселення України здійснювалося з півдня Центральної Європи через Балкани, а також можливо і через Кавказ та із Західної Європи.

У цей період почалося використання вогню й одягу, споруджуються перші житла, складаються початкові форми людських колективів, зароджуються ідеологічні уявлення та мистецтво. Основним заняттям людей було збиральництво та полювання на дрібних тварин.З усіх порід каменю первісна людина найчастіше використовувала кремінь. Він відігравав провідну роль у виготовленні знарядь праці за кам'яної доби з двох причин: по-перше, при розколюванні кременю утворювався гострий ріжучий край, що нагадував гострий край розколотого скла; по-друге, завдяки своєму поширенню у природі кремінь був найдоступнішою первісним людям сировиною для виготовлення кам'яних знарядь.

Найдавніша стоянка в Україні, відома на сьогодні, знаходиться біля села Королеве на Закарпатті. Поблизу цього села на високому березі Тіси на глибині 12 метрів з 1975 по 1992 рр. було виявлено 14 культурних шарів палеолітичної доби. У найнижчому з них знайдено скребки, чоппери та чоппінги, ашельські рубила, наконечники з каменю, вік яких досягає 1 мільйона років.

Дещо пізнішими є такі стоянки ашельської доби в Україні, як Рокосове та середні шари Королевого в Закарпатті (До ашельської доби з 14 культ. шарів відносяться 6), Лука-Врублівецька на Дністрі, Амвросіївка у Донбасі, Житомирська, місцезнаходження з гальковими знаряддями та рубилами в Криму. Знахідки з цих стоянок нагадують деякі центральноєвропейські матеріали і, можливо, свідчать про нову хвилю мігрантів (можливо, пізніх пітекантропів) із заходу.

 

Мустьєрська доба та її основні пам’ятки.

Мустьєрська епоха збігається із середнім палеолітом(150 тис. р.т. - 40-35 тис. р.т.) . Для неї характерно удосконалення техніки обробки кременю. З'являється мустьє однобоке та двобоке, Левалуа і протопризматична обробка кременю, що робить знаряддя праці більш досконалими. З'являються перші поховання. Як правило, це скелети неандертальців, що були покладені в скорченому вигляді на боці в неглибокій ямі, виритій в підлозі печери. Іноді похованих супроводжують кістки тварин, крем'яні знаряддя. Такі поховання палеоантропів та окремих їхніх кісток знайдені на кримських стоянках Киїк-Коба, Заскельна VI. Вони належали класичним неандертальцям, які жили в горах Криму з початку верхнього палеоліту поряд з ранніми Homo sapiens. Киїк-Коба - печера поблизу Сімферополя, де Бонч-Осмоловський в1924 - 1926гг. досліджував стоянку з двома шарами мустьєрської часу. Її жителі полювали на гігантського оленя, диких коней, сайгаків. У культурних шарах знайдено багато крем'яних двосторонньо оброблених гостроконечників, ножів. У нижньому шарі виявлений скелет неандертальської жінки в скоцюрблений позі в неглибокій ямі. Заскельна VI - одна з десяти стоянок неандертальців, розкопаних Колосовим в 1969-1975 рр. в гротах Червоної балки біля скелі Ак-Кая в Криму. Пам'ятник має шість культурних шарів епохи мустьє. Знайдені кістки свідчать, що жителі гроту полювали на мамонтів, бізонів, диких коней і ослів, гігантських і північних оленів, сайгаків. У третьому шарі стоянки виявлені розрізнені кістки кількох дітей і підлітків неандертальців. Пам'ятники містять велику кількість виробів з кременю. Серед нуклеусів переважали протопризматичні, дископодібні. У великій кількості представлені двосторонньо оброблені гостроконечники, скребла. Крім гірського Криму групи мустьєрських стоянок відомі в Закарпатті, Подністров'ї, на Поділлі, Житомирської, в Надпоріжжі, Донбасі. На території Північної України особливу увагу привертає стоянка Рихта на Житомирщині. Тут виявлено близько 11 тис. кременевих виробів, у тому числі багато типових дископодібних нуклеусів, двосторонньо оброблених гостроконечників, скребків.

30.Поховання неандертальців та питання про походження релігії.

Сучасна наука пов’язує виникнення ідеологічних уявлень, в тому числі і релігійних, з виникненням неандертальських поховань. Вперше питання про час найдавнішого навмисного поховання людини було поставлене у зв’язку з відкриттям французькими вченими поховання неандертальця в печері Ла Шапелль-о-Сен. Значна кількість знахідок безсумнівних поховань неандертальської людини дала змогу довести не тільки існування навмисних неандертальських поховань, а й відтворити світоглядні уявлення неандертальської людини, якими зумовлювалось виникнення поховального комплексу.

Нова поведінка людей щодо небіжчика могла виникнути лише з усвідомленням кожним членом колективу своєї єдності з останнім, а групи людей в цілому-своїх соціальних зв’язків.

Неандертальські поховання різноманітні за складом небіжчиків, способом їх розміщення, характером поховальної споруди і складом супроводжуючого інвентарю. Проте в них є одна спільна риса - орієнтація померлого щодо сторін світу. Переважна більшість розкопаних поховань має сталу орієнтацію тіла небіжчика із сходу на захід. Така орієнтація пов’язана з усвідомленням неандертальця напрямку руху сонця. Прикладом відображення культу сонця може слугувати поховання підлітка в печері Тешик-Таш в Узбекистані. Підлітка поховано в підлозі житла, що свідчить про бажання мешканців печери не розлучатися з ним і продовжувати вважати членом колективу. Навколо могили було вкопано в землю десять попарно встромлених у землю рогів цапа, з’єднаних між собою лобними кістками. Сам факт навмисного поховання було наслідком релігійних уявлень, які зароджувались в той час. Які прояви і форми мали ті релігійні уявлення встановити важко. Дехто з дослідників вважає що у неандертальців були анімалістичні уявлення. Проте, найімовірніше йдеться про поховальний культ, що засвідчується не тільки наявністю самих поховань, а й зрілістю обрядової культури неандертальців.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 1338; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!