Підготовка та методика проведення археологічних розвідок.



Археологічний пошук (розвідка) - первинне вивчення археологічних пам'яток. Основна мета археологічного пошуку - виявлення ще невідомих науці, а також перевірка відомостей про вже відкриті археологічні пам'ятки. Підготовка до археологічної розвідки полягає у знайомстві з історичною та археологічною літературою, архівними матеріалами по району розвідок, підборі спорядження та обладнання. Необхідне отримання спеціального права на розвідку - «відкритого листа», який видається Інститутом археології. Для пошуку пам'ятників необхідно знати їх топографічну закономірність розташування. Існують різні види археологічної розвідки (визначаються залежно від мети): суцільна розвідка (пошук пам'ятників на основі топографічних особливостей місцевості, робиться зазвичай рано навесні або пізно восени, коли добре простежується рельєф місцевості), пошук по відомим пам'яткам, повторний огляд. Застосовують різні методи пошуку (авіарозвідка з аерофотозйомкою, обхід ланцюжком за планом, хімічний аналіз ґрунту). Знайдений археологічний пам'ятник наносять на карту, описують, роблять необхідні креслення та фотографії. Розвідки строго документуються складанням креслень, фотографуванням і описом в щоденниках. До розкопок іноді проводять шурфовку (розвідувальні розкопки деяких ділянок) поселень з метою виявлення культурного шару, його глибини.

Аеророзвідка, аерофотозйомка та космічне зондування в археології.

Археологи застосовують деякі технічні прийоми розвідок. Аеророзвідка (авіарозвідка) була вперше використана напередодні Першої світової війни. З висоти на землі краще видно кольорові плями, залишені стародавніми спорудами, могилами. З літака або вертольота при сонці, що низько стоїть, видно довгі тіні, що відкидаються курганами, валами городищ, статуями. На місці зруйнованих глинобитних жител рослинність більш бідна, а навколо курганів густа. З літака добре видно витоптані караванні стежки, рельєф городища. Аерофотозйомка - фотографування території з висоти від сотень метрів до десятків кілометрів за допомогою аерофотоапарата, встановленого на атмосферному літальному апараті Отримані при аерофотозйомці знімки особливо застосовуються в картографії при визначенні меж землеволодінь, видовий розвідці, археології. Космічне зондування - фотозйомка з апарату в космосі. Сьогодні техніки дистанційного зондування Землі дозволяють розгледіти сліди доріг, оборонних валів та міських стін навіть під шарами вулканічної лави або під товщею морської води. Звичайно, ці пошуки включають в себе не тільки виробництво знімків земної поверхні з космосу або з повітря, але і обробку цих даних за допомогою складного програмного забезпечення.

 

 

Методика розкопок курганів.

Розкопки курганів починають зі складання загального плану пам'ятника, визначення координат (чітка прив'язка кургану до місцевості), на основі інформації про дослідження курганного поля, фото могильника та окремих курганів, інформації про результат попередніх досліджень. Дослідження насипу: 1. Вивчення зовнішнього вигляду поверхні (фотографування і опис. В описі повинна бути вказана форма кургану, крутизна його скатів, наявність на кургані кущів і дерев, відмічається закільцьовування (кам'яна обкладка), пошкодженість насипу ямами) 2. Дослідження впускних поховань (могильна яма була викопана у вже готовому насипу старого кургану) 3. Дослідження поховальних конструкцій, які знаходяться під насипом кургану. 4. Дослідження основних поховань (поховані на рівні давнього горизонту) Основні роботи по дослідженню: 1. Вимірювання і розмітка насипу (визначення центру кургану - відзначають кілочком, нівелювання кургану - вимірювання висоти, окружності основи, розмітка бровок.) 2. Фотографування (фотодокументи та щоденник) 3. Пошук і розкриття поховань (розкопки курганного насипу робляться по пластах, підошва кожного пласта зачищається для виявлення ґрунтових плям). 4. Графічні роботи (план, розмітка, креслення, замальовки) 5. Ведення польового щоденника.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 1492; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!