Поняття «культурний шар» та стратиграфічний метод в археологічних дослідженнях. Відкритий та закритий комплекси.



Культурний шар - шар землі зі слідами людської діяльності. Стелить, перекриває або перешаровує товщу відкладень. Залежно від тривалості життя людей в поселенні і їх діяльності, товщина шару змінюється. Стратиграфія – наука, що вивчає взаєморозташування шарів археологічної пам'ятки. Їх вивчення ґрунтується на стратиграфічному методі археологічного дослідження і застосовується для встановлення відносного датування шарів, пам'ятників, споруд та поховань. Зворотної стратиграфії бути не може, на змішування шарів можуть впливати тварини (напр., кроти), в певних місцях земної кулі її простежити взагалі неможливо (напр., там де є піщані бурі). Метод стратиграфії дає найбільш точні дані для відносної хронології, фіксуючи послідовність комплексів. Найкращим цей метод є для класифікації культ. шарів епохи палеоліту. Археологи розрізняють відкриті і закриті археологічні комплекси. Головна риса закритих комплексів - їх незмінюваність в часі і одночасність їх комплектування. Є 3 типи закритих комплексів: скарб, поховання, залишки згорілого або зруйнованого житла. Речі і споруди, складові закритого комплексу, могли бути зроблені в різний час, але були ізольовані від зовнішніх змін в один і той же момент. Закритий комплекс відображає лише один момент часу. Відкритий комплекс в певних межах допускає його зміни. Пласт - відкритий комплекс. Нашарування і речі в ньому накопичувалися протягом певного часу, а не миттєво. Відображає відрізок часу, використовується при датуваннях (вони мають початкову і кінцеву дати).

Поняття «археологічна культура», «культурно-історична спільнота» та «локальний варіант».

Археологічна культура – група пам'яток, які розташовані у певних топографічних умовах, мають більш-менш чіткий відрізок часу, спільні риси у домобудівництві, поховальному обряді і мат. культурі. Всі арх. культури мають свою назву: від назви насел. пункту, біля якого знайдені (Трипільська, Салтівська); від вигляду предмету, що знайдений (культура бойових сокир); за орнаментом кераміки (к-ра штрихованої кераміки); за поховальним обрядом (катакомбна, зрубна ямна); від назви народу, відомого за писемними джерелами (Скіфська); пов’язана з назвою держави (к-ра Київської Русі). Культурно-історична спільнота – група арх. культур, споріднених між собою, що мають спільні типологічні риси та деякі відмінності (наприклад, Зрубна КІС, але не всі вчені класифікують ї як КІС). Локальний варіант - варіант археологічної культури, що відрізняється від інших її варіантів не тільки типологічно, а й територіально.

 

Етапи археологічного пошуку.

Археологічні дослідження складаються з декількох етапів: знайомство з писемними джерелами для визначення місця, розвідка, розкопки, камеральна обробка та узагальнення матеріалів. Спочатку проводиться знайомство з писемними джерелами в бібліотеках та архівах, потім розвідка з метою виявлення пам'ятника. Розвідка буває візуальна та інструментальна. Візуальна - це огляд місцевості з метою виявлення археологічних пам'яток. Вона проводиться найчастіше вздовж берегів річок, озер та інших водойм, де в давнину селилися люди. Для визначення розміру пам'ятки, глибини залягання культурного шару і його насиченості знахідками закладають шурфи і роблять зачистки. Окрім візуальної виробляють електро-, аеро-, магніторозвідка. Далі здійснюються розкопки, за допомогою яких вивчається культурний шар, об'єкти, які в ньому відбулися, фіксуються і збираються знахідки кераміки, знарядь праці, зброї, прикрас, побутових речей. За допомогою розкопок розкривають культурний шар, житлові, господарські будівлі, поховання і т.п. Розкоп зазвичай розбивають на квадрати (1x1 або 2х2 м). У зачистках, траншеях, шурфах визначають глибину знахідок, а на відкритих площах в розкатах, крім того, знахідки фіксують на плані, фотографують на місці. Наступним етапом є камеральна обробка виявлених матеріалів, їх реставрація, науковий опис і малюнок. Зібраний під час розкопок матеріал археолог аналізує з точки зору чистоти комплексу. Потім здійснюється узагальнення та публікація дослідженої пам'ятки, визначається її значення для реконструкції минулого конкретного історичного періоду і регіону.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 2358; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!