Відмежування адмін. відповідальності від інших видів відповідальності



. Крім адміністративної відповідальності до складу юридичної відповідальності входять кримінальна, цивільно-правова та дисциплінарна.

Відмежування адміністративної відповідальності від інших видів адміністративних відповідальності є проблемою не тільки юридичної науки, а й практики, особливо коли це стосується відмежування з кримінальною та цивільною відповідальністю.

Найчастіше адміністративну відповідальність порівнюють із кримінальною.
Змішування кримінальної та адміністративної відповідальності має історичні причини, оскільки більшість сучасних адміністративних правопорушень раніше вважалися не значними злочинами та каралися нормами кримінального права.

Самі по цій причині кримінальна та адміністративна відповідальність має багато спільних рис:

- І кримінальна і адміністративна риса є відповідальність перед державою.

- Обидва ці види відповідальності мають каральну, а не компенсаційну природу. Тобто мета, це покарання правопорушника, а не відшкодування шкоди.

Відмінні риси:

- Адміністративні проступки мають значно нижчий рівень суспільної небезпеки аніж кримінальні злочини.

- Особливості нормативного регулювання. Процедура притягнення до кримінальної відповідальності регулюється виключно кодексами (КК, КПК), тоді як адміністративна відповідальність встановлюється не тільки кодексом, а й іншими нормативними актами.

- Різний спосіб притягнення до відповідальності. Кримінальна відповідальність встановлюється в виключно судовому порядку, то тоді як адміністративна переважно в позасудовому.

Відмежування від цивільно-правової відповідальності.

Цивільно-правова відповідальність настає в наслідок невиконання договірного зобов’язання або завдання матеріальної чи моральної шкоди іншим особам.

В більшості випадків, цивільна відповідальність настає без застосування заходів державного примусу. Державний примус має місце лише у виключних випадках і застосовується тільки судом.

Адміністративна відповідальність відрізняється від цивільно-правової за такими ознаками:

- Цивільна відповідальність має компенсаційну мету. Тобто відшкодування збитків потерпілому. Метою адміністративної відповідальності є покарання порушника, в тому числі і санкціями майнового характеру.

- Адміністративна відповідальність пов’язана з суспільно-небезпечним діянням. Тоді як цивільне правопорушення не має такої ознаки як суспільна небезпека.

- Обов’язковою ознакою адміністративного правопорушення є наявність вени особи. Цивільна відповідальність може наставати і без вини особи.

Відмінність від дисциплінарної відповідальності:

- Дисциплінарна відповідальність вимагає наявності трудових або службових відносин між порушником та особою, що накладає стягнення. В адміністративній відповідальності наявність таких відносин не допускається.

- Дисциплінарне правопорушення не має ознаки суспільної небезпечності.

- Нормативною підставою дисциплінарної відповідальності є норми трудового або службового права. Правовою підставою адміністративної відповідальності є норми адміністративно-процесуального права.

 

Адміністративна відповідальність юридичних осіб.  

Кодекс про адміністративні правопорушення в якості суб’єкта правопорушення визначає виключно фізичних осіб.

Така особливість адміністративної відповідальності була характерна в соціалістичний час і зумовлювалась виключно державною власністю всіх підприємств, установ, організацій.

Це означає, що карати підприємства штрафом було невигідно для держави. Оскільки таким чином кошти переводилися із одного державного бюджету в інший.

В разі порушення підприємством певних адміністративних норм та правил до нього застосовувались не адміністративні стягнення, а дисциплінарна відповідальність щодо посадових осіб такого підприємства.

На початку 90-х років, юридичні особи стали приватною власністю і керівники таких підприємств не мали прямого підпорядкування керівнику центрального органу виконавчої влади. Тобто дисциплінарна відповідальність вже не могла бути застосована.

Відповідно з початку 90-х років був прийнятий ряд законів та підзаконних актів, якими вже практично встановлювалась адміністративна відповідальність юридичних осіб, як правило у формі штрафу.

Відповідальність, що застосовується до юридичних осіб в цих законах, можна вважати адміністративною, за такими ознаками:

- Наявність адміністративного правопорушення, тобто такого протиправного діяння, яке спрямоване на порушення відносин, що охороняється нормами адміністративного права.

- До юридичної особи правопорушника застосовується юридичне стягнення саме адміністративного характеру (попередження та штраф). Ці штрафи відрізняються від цивільних тим, що зараховуються до державного бюджету.

- Подібні стягнення накладаються органами адміністративної юрисдикції, якими є органи виконавчої влади і місцевого самоврядування.

Проте не розробленою є теоретична частина адміністративної відповідальності юридичних осіб. Зокрема, питання щодо форм види юридичної особи та вичерпної класифікації стягнень, які можуть бути до них застосовані.

 

Адмін. правопорушення

Стаття 9 КпАП дає наступне визначення адміністративного правопорушення:

Адміністративне правопорушення – це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, встановлений порядок управління і за яку законом передбачену адміністративну відповідальність.

Ознаки адміністративної відповідальності:

- Адміністративне правопорушення – це завжди діяння, яке може бути у формі дії чи бездіяльності.

- Суспільна небезпека (суспільна шкідливість) правопорушення. Будь-яке правопорушення порушує впорядкованість адміністративних відносин та посягає на встановлений правопорядок. Шкідливий результат може проявлятися не тільки в реалій шкоді, а й в створені умов для її настання.

- Протиправність адміністративного правопорушення. Полягає в тому, що особи вчиняє дії прямо заборонені нормами права, або ж не вчиняє дій, які необхідно було вчинити згідно приписів нормативних актів.

- Адміністративний проступок є винним діянням, тобто обов’язковою є вина особи.

- Караність адміністративного правопорушення.

- Конкретна дія чи бездіяльність може бути визнана адміністративним проступком лише в тому випадку, коли за його вчинення законодавством передбачена адміністративна відповідальність.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 614; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!