Поняття та ознаки обєднань громадян



Об’єднання громадян – це добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав та свобод.

Об’єднання громадян є активними учасниками адміністративних відносин і відповідно вони мають визначений адміністративний статус.

Участь об’єднання громадян в адміністративних відносинах відображаються:

- У процедурі легалізації об’єднання громадян, яка є одним із видів дозвільно-реєстраційний адміністративних проваджень.

- Під час контрольно-наглядової діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування за об’єднаннями громадян.

- Під час притягнення об’єднання громадян до адміністративної відповідальності.

Права та обов’язки об’єднання громадян, які визначають його функції по реалізації прав та свобод особи, а також які визначають їх місце в громадянському суспільстві складають конституційно-правовий статус об’єднань громадян.

Ознаки об’єднань громадян, які відрізняють їх від державних органів:

- Добровільність об’єднання громадян. Добровільність вступу та виходу членів об’єднання громадян, а також добровільність у створенні реорганізації та ліквідації об’єднання громадян.

- Об’єднання громадян не володіють державно-владними повноваженнями і не є суб’єктами правотворчості. Функції та діяльність об’єднання громадян не є реалізацією функцій і завдань держави, а є лише реалізацією прав та інтересів громадян членів об’єднання. Всі акти та документи, які видає об’єднання громадян стосується лише членів цього об’єднання, вони не є обов’язковими до виконання і не можуть бути забезпечені заходами державного примусу.

- У відносинах з іншими суб’єктами адміністративного права та між собою, об’єднання громадян виступають виключно від свого імені, а не від імені держави.

Крім того, об’єднання громадян слід відрізняти від комерційних організацій. Основною метою створення комерційної організації є отримання прибутку її засновника, тоді як об’єднання громадян основною метою діяльності має захист прав та інтересів осіб. Займатися видами комерційної діяльності з метою отримання прибутку мають право не всі об’єднання громадян, а по-друге лише для задоволення статутних потреб але аж ніяк для збагачення.

Об’єднання громадян мають власні ознаки:

- Відносини членства об’єднання громадян передбачають: обов’язкову участь у діяльності, сплати грошових внесків або ж здійснення іншої матеріальної чи організаційної допомоги для об’єднання громадян.

- Правовою підставою для діяльності об’єднання громадян є його статут.

Види обєднань громадян

 Класифікація об’єднань громадян буває нормативна та доктринальна.

Нормативна класифікація передбачена у законодавстві і поділяє всі об’єднання громадян на:

- Політичні парті-це зареєстроване згідно з ЗУ «Про політичні партії»обєднання громадян-прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку,що має своєю метою сприяння формуванню й вираженню політичної волі громадян,бере участь у виборах та інших політичних заходах. Створюється для забезпечення та реалізації політичних прав громадян, а також для участі у формуванні органів державної влади і місцевого самоврядування.

- Громадські організації. Мають на меті задоволення та захист соціальних, творчих вікових, національних, економічних ,спортивних та інших інтересів осіб.

Доктринальних способів класифікацій об’єднань громадян, але основними є наступні:

В залежності від організаційно-правових форм об’єднання громадян:

- Масові об’єднання. Вони діють або на всій території України або на більшій її частині. Передбачаються фіксоване членство та сплату в членство. Передбачають складну внутрішню структуру та складний порядок утворення керівних органів. Політичні партії, професійні спілки, релігійні організації.

- Органи громадської самодіяльності. Добровільний порядок утворення, відсутністю фіксованого членства, добровільного прийому внесків та формування керівництва шляхом простого обрання.

- Органи громадського самоврядування. Регламентоване членство, при цьому відсутня система внесків та має місце повна саморегуляція.

- Спілки та асоціації. Працюють на повністю добровільній основі, не мають фіксованого членства та обов’язкових внесків.

За масштабом діяльності:

- Міжнародні (греко-католицька та християнська церква).

- Всеукраїнські (дія розповсюджується на всю територію України).

- Місцеві (польське товариство, єврейське товариство, румунське товариство).

В залежності від віку членів об’єднання:

- Дитячі гром. орг. (з 6 до 18).

- Молодіжні громадські організації (з 14 до 35).

- Об’єднання громадян дорослого населення(всі особи віком старше 18 років).

В залежності від способу легалізації об’єднання громадян бувають:

- Ті, які отримали державну реєстрацію.

- Ті, які створені на основі повідомлення про заснування.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 301; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!