Поняття та особливості адмін-прав відносин.



Адміністративні правовідносини – це такий вид правовідносин, які підпадають під регулювання адміністративно-правові норм.

Обсяг та якість цих відносин визначені предметом правового регулювання адміністративного права.

Адміністративні правовідносин мають свої особливості, які відрізняють їх від інших правовідносин.

Головна особливість адміністративних правовідносин полягає в тому, що вони виникають з питань компетенції органів державної влади і місцевого самоврядування.

В суб’єктивному складі завжди присутній суб’єкт владних повноважень в особі органу державної влади, місцевого самоврядування або їх посадових осіб.

Правовідносини, що виникають між двома приватними суб’єктами, або є з приводу реалізації.

Іноді в якості ознак адміністративних відносин зазначається, що вони виникають з ініціативи владного суб’єкта та забезпечуються заходами адміністративної відповідальності. Такі твердження не відповідають дійсності, оскільки багато адміністративних відносин виникають або з ініціативою приватних осіб або ж посадова вступає в цивільні відносини в силу припису закону, а не з власної ініціативи.

З врахуванням таких особливостей можна дати наступне визначення:

Адміністративні правовідносини – це суспільні відносини, що виникають в сфері виконавчо-розпорядчої та організаційної функції державної влади та місцевого самоврядування, які врегульовані нормами адміністративного права та в яких їх суб’єкти взаємопов’язані та взаємодіють шляхом реалізації суб’єктивних прав та обов’язків встановлених та гарантованих адміністративно-правовими нормами.

 

14.Структура адмін.-прав відносин.

Всі адміністративно-правові відносини мають складну внутрішню організацію. Структурними елементами адміністративних правовідносин є такі елементи як суб’єкт, об’єкт та зміст.

Об’єкт адміністративних правовідносин – це те з приводу чого виникають правовідносини. На сьогоднішній день думка щодо об’єкта адміністративних відносин є неоднозначною серед різних дослідників. Одні дослідники об’єктом називають матеріальні речі, інші визначають конкретні дії щодо поведінки людей.

При аналізі адміністративних правовідносин можна зробити висновок, що їх об’єктом може бути лише вольова поведінка людей та їх конкретні дії,те з приводу чого ці дії вчиняються –це можуть бути різні процеси,явища,інформація,продукти духовної творчості а також предмети матеріального світу. Деякі види адміністративних правовідносин виникають лише на рівні поведінки і не пов’язані з конкретними об’єктами матеріального світу.

Суб’єктом адміністративних відносин може бути учасник відповідних суспільних процесів, якого адміністративно-правова норма наділила певними правами та обов’язками. Такий учасник повинен володіти двома ознаками: соціальною та юридичною.

Соціальна ознака – можливість участі в суспільних відносинах в якості відокремленого здатного здійснювати єдину волю персоніфікованого суб’єкта.

Юридична ознака – це визнання адміністративними нормами здатності суб’єкта бути носіям прав та обов’язків та приймати участь у правовідносинах.

Мало бути просто персоніфікованим суб’єктом, а не обхідно бути ще нормами адміністративного права наділеним можливістю реалізовувати саме такі адміністративні права та обов’язки (напр.. особа яка перебуває на державній службі не може реалізовувати права та обов’язки державо службовця).

Суб’єкти адміністративних відносин бувають індивідуальними та колективними.

Індивідуальні суб’єкти – громадяни України, іноземці, особи без громадянства, особи які мають спеціальний адміністративний статус (фізичні особи).

Колективні суб’єкти – це організовані групи людей, які наділені правами вступати у відносини з іншими суб’єктами в якості єдиного публічно-правового органу. До них належать державні органи, об’єднання громадян, трудові колективи (юридичні особи).

Необхідною умовою вступу в адміністративні правовідносини є наявність в них адмін. правосуб’єктності:адмін. правоздатність та дієздатність.Зміст адміністративних правовідносин – складають суб’єктивні права та обов’язки їх учасників.

Суб’єктивне право – це можливість суб’єкта адміністративного права на власний розсуд задовольняти ті інтереси які передбачені об’єктивним правом.

Юридичний обов’язок – це передбачена адміністративним правом і охороною держави необхідність ухилення від окремих дій або вчинення певних дій учасниками адміністративних відносин в інтересах.

 

Види адмін. правовідносин.

За функціями:

- Регулятивні.

- Правоохоронні.

До регулятивних відносять ті,.що пов’язані з реалізацією регулятивної функції адмін. права.Вони виникають внаслідок здійснення правомірної поведінки суб’єктами адмін. правовідносин шляхом виконання ними прав і обов’язків.(здійснення виконавчо-розпорядчих функцій міністерством,дотримання правил дорожнього руху).Правоохоронні адмін. правовідносини виникають із фактів неправомірної поведінки. Вони пов’язані із процедурою притягнення до відповідальності за порушення норм адмін.чи ін. галузей права. Адміністративні стягнення, попередження, застосування заходів адмін.примусу.

За сферою виникнення:

- Відносини в сфері організації діяльності та функціонування  виконавчої влади.

- Відносини в сфері організації діяльності та функціонування місцевого самоврядування.(діяльність громадських організацій)

- Відносини в сфері організації діяльності та функціонування  державних органів, що знаходяться за межами виконавчої влади (службові та організаційні відносини в органах прокуратури, суду та апараті верховної ради).

- Відносини адміністративної юстиції.

Поділ адміністративних відносин:

Вертикальні.Ці відносини часто називають владо відносинами. Полягають у юридичній залежності та нерівності їх учасників (відносини між вищестоящими та вищестоящими органами,між керівником органу та державним службовцем).

- Горизонтальні. Відносини, в яких сторони юридично є рівноправними.Це відносини між не підпорядкованими державними органами,у межах якихз виробляються спільні заходи щодо виконання нормативних актів(проведення спільних ревізій,і формування міжвідомчих комісій)або прийняття спільних нормативних актів.Це можуть бути відносини договірного характеру,які виникають на підставі договорів(угод),які отримали назву адміністративних.

За галузевою приналежністю:

- Матеріальні.

- Процесуальні

Матеріальні правовідносини-це відносини пасивного типу. Такі відносини складаються на основі уповноважуючи і заборонних адмін.-прав. норм,тобто матеріальних норм.Такі відносини,виникнувши одного разу,можуть залишатися статистичними.Відносини між громадянином,що одержав право на пільги будуть залишатися матеріальними(статистичними) до тих пір,поки гром. не вважатиме за потрібне реалізувати дане право.Процесуальні-це відносини активного типу.Для їх виникнення потрібна процесуальна норма.Вони складаються у процесі вирішення управлінських справ(справ про адмін. правопорушення.

 

16. Юридичні факти – це конкретні життєві обставини з якими норми права пов’язують виникнення, зміну чи припинення адміністративних відносин.

Особливість юридичних фактів в адміністративному праві є те, що ними переважно виступають індивідуальні правові акти органів державної влади та їх посадових осіб, які адресовані конкретній особі та пов’язані з конкретними ситуаціями.За правовими наслідками юр.факти: правоутворюючі, правозмінюючі, правоприпиняючі.За формою прояву:позитивні та негативні.

Найбільш поширеною класифікацією юридичних фактів в залежності від відношення до волі людини:1.Дії – настання яких залежать від волі суб’єкта. Неправомірні (правопорушення та дисциплінарні проступки держ.службовців) та правомірні. Правомірні поділяються на юридичні акти (правомірна дія, яка вчиняється з метою досягнення правового результату:подання заяви на участь у конкурсі на заміщення вакантної посади) та юридичні вчинки (правомірні дії, які не переслідують мети настання правових наслідків, але не залежно від наміру суб’єкта породжують їх:факт купівлі автомобіля тягне за собою процедуру його реєстрації).2.Події – не залежать від волі суб’єкта. Стихійні лиха(підстава для введення режиму надзвичайного стану),досягнення певного віку,смерть,збіг строків.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 424; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!