Поняття державної служби та державних службовців



 Державна служба – це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апаратів щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Державна служба має такі ознаки:

- Державна служба завжди є професійною діяльністю.

Це означає, що державна служба виступає основним місцем роботи та її не можна суміщати з іншими видами оплачуваної діяльності крім викладацької, наукової, творчої діяльності та медичної практики.

Іноді таку ознаку пояснюють так, що державна служба вимагає спеціальної освіти чи професійної підготовки. Але насправді Закон «про державну службу» не передбачає обов’язкової спеціальної та навіть вищої освіти для вступу на державну службу. Вимоги вищої освіти висувається лише для декількох видів державної служби (судді, прокурори, працівники органів юстиції).

- Державна служба передбачає зайняття особою посади у державному органі.

Посада означає місце і роль державного службовця у виконанні функцій державного органу в якому він працює. Перелік та види посад передбачені у штатному розписі державного органу. Перебування на посаді в державному органі визначає, що службовець повинен виконувати завдання та функції держави.

Посади в державних органах треба відрізняти від посад в інших державних установах, які не передбачають виконання завдань та функцій держави (завуч школи, професор університету, зав відділення лікарня). Такі посади не є державними службами.

- Державним службовцям заробітна плата виплачується виключно за рахунок державного бюджету.

Завданнями державної служби, як інституту, є наступне:

- Охорона конституційного ладу, створення умов для розвитку громадянського суспільства, а також захист прав та свобод і законів інтересів осіб.

- Удосконалення умов державної служби та професійної діяльності державної служби.

- Створення та забезпечення системи підготовки та підвищення кваліфікації державних службовців.

- Забезпечення принципу власності державних службовців, боротьба з бюрократизмом та корупцією.

Похідними від завдань, є функції інституту державної служби:

- Правозастосовча. Здійснюється через виконання посадових обов’язків та прийняття актів управління державними службовцями.

- Правотворча функція. Проявляється у можливості службовців приймати нормативні акти управління та брати участь у законодавчому процесі.

- Правозахисна. Полягає у діяльності державних службовців по розгляду скарг і звернень громадян та наданню ними адміністративних послуг.

- Регулятивна. Полягає в участі державних службовців у розробці та реалізації державної політики в різних сферах.

- Організаційна. Полягає в забезпеченні координації державних органів та об’єднанні в єдиний державний апарат легітимної державної влади.

Державний службовець-це особа,яка здійснює професійну діяльність,займаючи посади в державних органах та їх апараті,щодо практичного виконання завдань і функцій держави та отримує заробітну плату за рахунок державних коштів.

Види державних службовців.

 Державний службовець – це громадянин України, який одержав відповідну освіту і професійну підготовку та пройшов у встановленому порядку комплексний відбір або іншу процедуру вступу на посаду.

Існують доктринальні та нормативні способи класифікації державних службовців.

До нормативних класифікацій відносяться:

Від гілки влади до якої належить орган:

- Службовці органів законодавчої влади.

- Службовці органів виконавчої влади.

- Службовці органів судової влади.

За характером служби:

- Цивільні службовці.(службовці звичайних органів державної влади:службовці місцевих державних адміністрацій)

- Мілітаризовані службовці.(які служать у державних збройних формуваннях:службовці МВС,СБУ)

- Спеціалізовані службовці.

За характером повноважень:

- Керівників – це державний службовець, діяльність якого безпосередньо пов’язана із здійсненням владних функцій та прийняттям актів управління (керівники державних органів та їх заступники, керівники та їх заступники структурних підрозділів державних органів).

- Спеціалістів – це державний службовець, який виконує завдання і функції держави але не уповноважений приймати примати владних рішень (працівники підрозділів державний органі, які не мають керівних посад та підлеглих собі по службі осіб).

- Технічний персонал – це службовці, діяльність яких не пов’язада з прямим виконанням завдань та функцій держави, а стосується лише організаційного забезпечення діяльності органів.

Стаття 25 Закону України «про державних службовців». Дана стаття містить перелік рангів та категорій, які можуть присвоюватись державним службовцям. Існують 7 категорій та 15 рангів державних службовців. Кожній категорії відповідають 3 ранги.

Категорія – класифікація посад, яка залежить від організаційно-правового рівня органу, характеру та обсягу компетенції на посаді, а також місця посади в структурі державного органу.

Ранг залежить від рівня професійної кваліфікації, стажу та результатів роботи державного службовця.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 436; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!