Назви розділів (підрозділів) роботи не можуть дослівно повторювати назву дипломної роботи.



З метою оптимізації організації роботи рекомендується також скласти робочий, більш розгорнутий, план дослідження з посторінковою розбивкою майбутнього тексту.

Разом із змістом здобувач погоджує з науковим керівником календарний план виконання дипломної роботи, у якому визначаються терміни подачі на перевірку окремих структурних частин роботи та/або роботи в цілому.

 

 

НАПИСАННЯ РОБОТИ

 

Відповідно до розробленого і погодженого з керівником плану, здобувач висвітлює кожне з передбачених у ньому питань. При цьому він, зазвичай:

ü наводить і розглядає різні погляди окремих науковців та практичних працівників щодо проблем, які досліджуються;

ü визначає свою позицію щодо спірних проблем, підтримуючи одну чи кілька з висловлених точок зору або формулюючи свою власну з наведенням відповідних аргументів;

ü аналізує відповідні положення нормативно-правових актів, зокрема, у разі потреби, іноземних держав та міжнародно-правових документів;

ü використовує статистичні матеріали та дані, розміщені на офіційних сайтах;

ü підтримує чи вносить пропозиції щодо визначеної теми, формулює інші пропозиції щодо вирішення проблеми з точки зору практичного, методологічного і теоретичного характеру.

Виконання дипломної роботи – тривалий процес, що, зазвичай, займає декілька місяців, тому важливо із самого початку правильно розподілити час на початковому й подальших етапах роботи, спланувати оптимальний графік, неухильно дотримуватись календарного плану написання дипломної роботи.

Тема має бути розкрита логічно та послідовно, тому, починаючи працювати над розділом, слід визначити його головну ідею, а також тези кожного підрозділу.

Кожний розділ дипломної роботи закінчується короткими висновками до розділу, на основі яких слід формулювати висновки загалом до усієї роботи.

Між структурними частинами повинен існувати логічний зв'язок, тому наступний розділ або підрозділ роботи повинен випливати з попереднього, на що необхідно вказати одним–двома реченнями наприкінці кожного структурного елементу.

Результатом цього етапу є написання першого варіанту дипломної роботи, який подається здобувачем для перевірки науковому керівнику.

При написанні дипломної роботи уникайте наступних типових помилок:

- зміст роботи не відповідає плану дипломної роботи або не розкриває тему повністю чи в її основній частині;

- сформульовані розділи (підрозділи) не відображають реальну проблемну ситуацію, стан об'єкта дослідження;

- безсистемний виклад матеріалу, повторення тих самих положень;

- логічні помилки, неуміння виокремити головне;

- мета дослідження не пов'язана з проблемою, сформульована абстрактно і не висвітлює специфіки об'єкта і предмета дослідження;

- автор не виявив самостійності, робота є компіляцією або плагіатом;

- не зроблено глибокого і всебічного аналізу чинних нормативних документів, нової спеціальної літератури (останні 2-10 років) з теми дослідження;

- кількість використаних джерел є недостатньою для всебічного вивчення теми або переважно використовувались підручники, а не спеціальна наукова література;

- у кінцевому результаті не досягнуто мети дослідження, висновки не відповідають поставленим завданням чи тексту роботи;

- недостатньо висвітлено стан практики, невдало поєднано теорію з практикою;

- наведено таблиці, діаграми, схеми, які не складені самостійно, а запозичені з підручника, навчального посібника, монографії чи наукової статті;

- у роботі немає посилань на першоджерела або вказані не ті, з яких запозичено матеріал;

- бібліографічний опис у списку використаних джерел наведено довільно, без дотримання вимог державного стандарту;

- обсяг та оформлення роботи не відповідають вимогам, робота виконана неохайно, з помилками.

 

 

ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ РОБОТИ ВІДПОВІДНО

ДО СТРУКТУРИ

Структура (від латинського structura — побудова, розташування) випускної дипломної роботи — це взаємозв'язок, логічне розташування складових частин тексту, побудова, склад випускної дипломної роботи.

За структурою випускна дипломна робота містить наступні складові:

1. Титульний аркуш.

2. Завдання на дипломну роботу.

3. Анотація (трьома мовами) вкладається у конверт, який вклеюється у роботу.

4. Зміст.

5. Вступ.

6. Основна частина роботи включає три-чотири розділи.

7. Висновки та пропозиції.

8. Список використаних джерел.

9. Додатки.

Кожна складова роботи має своє призначення. Розділи повинні містити окремі параграфи, що випливають із назви розділу.

 

1. Титульний аркуш роботи. Титульний аркуш роботи (додаток В) містить найменування вищого закладу освіти, де виконана робота; прізвище, ім'я, по батькові здобувача; назву роботи; шифр і найменування спеціальності; освітній ступінь, на який претендує здобувач; прізвище, ім'я, по-батькові наукового керівника, його посаду, науковий ступінь, учене звання; погодження кафедри у вигляді підпису завідувача, прізвище, ім'я, по-батькові завідувача кафедри, його науковий ступінь, учене звання; місто і рік написання роботи.

2. Завдання на дипломну роботу(додаток Б).Завдання видається здобувачеві після вибору та узгодження теми дипломної роботи. У завданні здобувач зазначає: тему, цільову установку та вихідні дані до роботи, її зміст, терміни поетапної здачі розділів та усієї роботи, а також, після написання усієї роботи, керівник пише короткий висновок на дипломну роботу.

3. Анотація(до ½ сторінки) включає: назву теми та об’єкт дослідження, короткий зміст роботи, кількість сторінок, таблиць, рисунків, додатків і літературних джерел; ключові слова.

Перелік ключових слів повинен характеризувати зміст дипломної роботи і містити від 5 до 15 слів (словосполучень) у називному відмінку.

Анотація пишеться трьома мовами (додаток Г).

4. Зміст. Зміст (додаток Д) подають на початку роботи. Він містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів, підрозділів і пунктів (якщо вони мають заголовок), зокрема, вступу, розділів, загальних висновків, додатків, списку використаних джерел тощо.

Перелік умовних позначень, символів, одиниць, скорочень і термінів (за потреби):

Якщо у роботі вжита специфічна термінологія, а також використані маловідомі скорочення, нові символи, позначення, то їх перелік може бути поданий у вигляді окремого списку, який розміщують перед вступом.

Перелік потрібно друкувати двома колонками, у яких зліва за абеткою наводиться, наприклад, скорочення, справа – їх докладне розшифрування (додаток Е).

Якщо у роботі спеціальні терміни, скорочення, символи, позначення повторюються менше трьох разів, перелік не складають, а їх розшифровують у тексті при першому згадуванні.

5. Вступ. Розкриває сутність і стан наукової проблеми (задачі) та її значущість, підстави і вихідні дані для розроблення теми, обґрунтування необхідності проведення дослідження.

Далі подається загальна характеристика роботи у рекомендованій нижче послідовності (додаток Ж):

Актуальність теми. Шляхом критичного аналізу та порівняння з відомими розв'язаннями проблеми обґрунтовується актуальність і доцільність роботи для розвитку відповідної галузі науки чи виробництва, особливо на користь України.

Висвітлення актуальності не повинно бути багатослівним. Достатньо кількома реченнями висловити головне – сутність проблеми або наукового завдання.

Мета і завдання дослідження. Формулюється мета роботи і завдання, які необхідно вирішити для досягнення поставленої мети. Не слід формулювати мету як «Дослідження...», «Вивчення...», тому що ці слова вказують на засіб досягнення мети, а не на саму мету.

Об'єкт дослідження – це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію й обране для вивчення.

Предмет дослідження міститься у межах об'єкта.

Об'єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу співвідносяться між собою як загальне і часткове. В об'єкті виділяється та його частина, яка є предметом дослідження. Саме на нього спрямована основна увага здобувача, оскільки предмет дослідження визначає тему дипломної роботи, що визначається на титульному аркуші як її назва.

Методи дослідження. Подається перелік використаних методів дослідження для досягнення поставленої у роботі мети. Перераховувати їх слід не відокремлено від змісту роботи, а коротко та змістовно визначаючи, що саме досліджувалось тим чи іншим методом. Це дасть змогу пересвідчитись у логічності та прийнятності вибору саме цих методів.

Наукова новизна одержаних результатів. Подається коротка анотація нових наукових положень (рішень), запропонованих здобувачем особисто.

Практичне значення одержаних результатів. Наводяться відомості про практичне застосування одержаних результатів або рекомендації, як їх можна застосувати у практичній діяльності. Слід дати короткі відомості щодо впровадження результатів досліджень із зазначенням назви організації, у якій здійснена реалізація.

Апробація результатів роботи. Зазначається, на яких наукових з'їздах, конференціях, симпозіумах, нарадах було оприлюднено результати досліджень, викладених у роботі.

Особистий внесок здобувача. У випадку використання в роботі ідей або розробок, що належать співавторам, разом з якими були опубліковані наукові праці, здобувач зобов’язаний зазначити цей факт у роботі з обов'язковим визначенням конкретного особистого внеску у такій праці або розробці.

Публікації. Вказується, у скількох монографіях, статтях, наукових журналах, збірниках наукових праць, матеріалах і тезах конференцій, авторських свідоцтвах опубліковані результати випускної дипломної роботи.

Обсяг і структура роботи. Зазначається з яких структурних частин складається робота, на скількох сторінках вона розміщена, скільки у роботі є рисунків, таблиць, додатків, кількість використаних літературних джерел.

Обсяг вступу – 3-4 сторінки.

6. Основна частина. Основна частина роботи складається з розділів та підрозділів. Кожен розділ починають з нової сторінки. Розділи основної частини містять:

- огляд літератури з теми та вибір напрямку дослідження;

- виклад загальної методики й основних методів дослідження;

- результати проведеного дослідження

- матеріали стажування чи практики;

- аналіз і узагальнення результатів дослідження;

- висновки.

В огляді літератури здобувач окреслює основні етапи розвитку наукової думки за своєю проблемою. Стисло, критично висвітлюючи роботи попередників, необхідно визначити питання, які є невирішеними, і, отже, визначити своє місце у розв'язанні проблеми, навести коротке резюме стосовно необхідності проведення досліджень у певній галузі. Здобувач обґрунтовує вибір напрямку дослідження, наводить методи вирішення завдань та їх порівняльні оцінки, розробляє загальну методику проведення дослідження.

У дипломній роботі розкриваються методи розрахунків, гіпотези, що розглядаються, викладаються результати власних досліджень автора, з висвітленням того нового, що він вносить у розробку проблеми. Здобувач зобов’язаний давати оцінку повноти вирішення поставлених завдань, оцінку достовірності одержаних результатів (характеристик, параметрів), їх додаткових досліджень, негативні результати, які зумовлюють необхідність припинення подальших досліджень.

Виклад матеріалу підпорядковують одній провідній ідеї, чітко визначеній автором.

Основну частину роботи рекомендується поділити на три-чотири розділи.

У першому розділі пропонується викласти суть проблеми, що досліджується, ступінь її розробки, аналіз і узагальнення існуючих концепцій, дати критичний огляд наукових інформаційних джерел та нормативно-правової бази, розкрити теоретичні положення з організації і методології у відповідності до обраної теми дослідження, розглянути стан та розвиток певної галузі.

Матеріали розділу необхідно ілюструвати цифровими даними медичної галузі. Необхідну інформацію беруть із статистичних довідників, монографій, статей, наукових збірників. У висновках подають пропозиції щодо покращення ефективності роботи підприємства і фінансового стану зокрема.

У розділі розкриваються загальні теоретичні положення випускної дипломної роботи. Подається критичний огляд літературних джерел з теми дослідження, на підставі чого обґрунтовується методика проведення аналізу. Здобувач опрацьовує навчальну та спеціальну літературу з теми дипломної роботи. Рекомендується критично оцінювати публікації вітчизняних і зарубіжних авторів у виданнях. Необхідно виявити науковий рівень та повноту розробки теми, остаточно, на підставі проведеного дослідження літературних джерел, обґрунтувати та сформулювати доцільність мети і завдань дослідження.

Перший розділ є теоретичною і науково-методичною основою для розробки прикладних аспектів обраної теми, які здобувач повинен викласти у подальших розділах випускної роботи.

Обсяг першого розділу не повинен перевищувати 25% загального обсягу дипломної роботи.

У другому розділі обґрунтовують вибір напряму досліджень, наводять методи вирішення задач і їх порівняльні оцінки, розробляють загальну методику проведення наукових досліджень. У теоретичних роботах розкривають методи розрахунків, гіпотези, що розглядають. У прикладних роботах надають опис застосованих методик.

У наступних розділах з вичерпною повнотою викладають результати власних досліджень з висвітленням того нового, що здобувач вносить у розроблення проблеми. Здобувач повинен давати оцінку повноти вирішення поставлених завдань, оцінку достовірності одержаних результатів (характеристик, параметрів) їх порівняння з аналогічними результатами вітчизняних і зарубіжних праць.

Висновки та пропозиції.

Викладають найважливіші наукові та практичні результати, одержані в результаті проведеного дослідження при виконанні випускної дипломної роботи. Формулюють висновки та рекомендації щодо наукового і практичного використання здобутих результатів.

У першому пункті висновків коротко оцінюють стан питання. Розкривають методи вирішення поставленої наукової проблеми, їх практичний аналіз, викладають рекомендації щодо їх використання.

Обсяг висновків та пропозицій – 7-8 сторінок.

Список використаних джерел.

Розміщується в алфавітному порядку прізвищ перших авторів чи заголовків або в хронологічному порядку (додаток И). Кількість джерел повинна налічувати 90-110 позицій і обов’язково включати нормативно-правові акти, накази, положення, стандарти, інструкції, методичні рекомендації тощо.

Додатки.

До складу додатків доцільно включати допоміжний матеріал, необхідний для повноти сприйняття роботи: таблиці, схеми, графіки, методичні матеріали.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 194; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!