РОЗДІЛ 2 ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПЕРЕВІРКА ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ З СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДОШКІЛЬНИКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ГРИ



 

Діагностика стану соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри

Діагностична робота проводилася з метою перевірки гіпотези та проходила на базі Харківського Комунального закладу “Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 363 Харківської міської ради”  м. Харкова, Московського району. Діагностична робота проводилася на констатувальному етапі експерименту. У ній брали участь діти молодшої вікової групи. Чисельністю 14 осіб.

Завданням констатувального етапу експерименту є: вивчення літературних джерел та соціально-педагогічної діяльності та досвіду роботи; розробка та підбір діагностичних ігрових методик для визначення рівня соціалізації дошкільників; вивчення роботи вихователя щодо проведення діагностичних ігрових методик серед дітей молодшої вікової групи з метою виявлення рівнів соціалізації; розробка плану роботи з експериментальною групою з соціалізації дошкільників.

Для дошкільників Е- експериментальної групи була розроблена та підібрана система діагностичних ігрових методик необхідних для діагностування дітей, щоб охарактеризувати особливості та рівні соціалізації дошкільника, за визначеними критеріями та показниками, обробка результатів на основі отриманих даних.

На констатувлаьному етапі експерименту, нами було проведено діагностику   щодо рівня соціалізації(соціометрія “ Подаруй – Квітку ” ) Мета: визначення міжособових відносин між дітьми дошкільного віку.

 

Соціометрична таблиця

  № п/п     1.Амалія 2.Ілля 3.Кирило 4.Максим 5.Дарина 6.Гліб 7.Сашко 8.Аліса 9.Максим 10.Марія 11.Кирил 12.Ренат 13.Клім 14.Марія
1.   Амалія Т.       + +     +            
2. Ілля Л. +   +               +      
3. Кирило М.   +   + +                  
4. Максим С.             +         +   +            
5. Дарина С.       +             +     +
6. Гліб Е. +       +       +          
7. Сашко М.   +   +   +                
8. Аліса Л.       +           +       +
9. Максим С.         +           +     +
10. Марія Х.     +     +             +  
11. Кирило В.             + +   +        
12. Ренат Х.     + +     +              
13. Клім К.                   +   +   +
14. Марія С.       +         +       +  

Всього.

3 2 3 7 4 3 2 3 2 3 3 1 2 4

Таблиця 2.1

 

 

Соціограма

6 6666111
333333111
14
9 111
8
13111
4
1
7 111
5
 2 111
10
11111
12 22111

 


                    Дівчатка                                Хлопчики

                           односторонній вибір

                           взаємний вибір

мал. 2.2

На основі переліку груп, нами було виявлено у групі молодших дошкільників “Зірку” Максима, хлопець завжди лідер, активний, допитливий, рухливий та дружелюбний, у групі спілкується з усіма однолітками. Також було виявлено “Неприйнятого” Рената,хлопчик мало спілкується з однолітками у групі,дуже замкнутий у собі.                                                              

                                                                                           Таблиця 2.3.

Зірки     Максим С.
Прийняті 1. Амалія Т. 2. Ілля Л. 3. Кирило М. 4. Дарина С. 5. Гліб Е. 6. Сашко М. 7. Аліса Л. 8. Максим С. 9. Марія Х. 10. Кирило В. 11. Клім К. 12. Марія С.
Неприйняті Ренат Х.
Ізольовані  Не виявлено

 

 

 

 

Згідно аналізу отриманих результатів, які показано на мал. 2.3 бачимо, що багато дітей прийнятих близько 86%, 7% неприйнятих та 7% зірок, ізольованих було виявлено 0% (див. мал. 2.4). 

мал.2.4

Підводячи підсумки соціально- педагогічної діагностики на констатувальному етапі експерименту, зазначимо, що мета цього етапу була реалізована, тобто визначилися рівні соціалізації молодших  дошкільників, де переважна більшість становить низький рівень, що в свою чергу дало нам можливість перейти до формувального етапу соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри. 

У ході проведення діагностичних ігрових методик та спостережень у Харківському Комунальному закладі “Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 363, діти спочатку насторожено віднеслися до виконання поставлених завдань,але зацікавившись їх діяльністю напруга поступово зникла. Результати діагностики показують, що соціалізація дошкільників, знаходиться в межах середнього та низького рівнів. Отже, у деяких дітей недостатньо сформована соціалізація. Це, зумовлюється насамперед недостатньою роботою батьків та вихователів.

 

 

 

Впровадження розробленої програми соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри

 

Разом з виховательським колективом молодшої групи було впроваджено спеціально розроблені ігри для соціалізації дошкільників. Як було зазначено формувальний етап соціально-педагогічної експерименту проходив на базі Харківського Комунального закладу “Дошкільний навчальний заклад” (ясла-садок) № 363 м. Харкова, у експериментальній групі Е “ Сонечко” протягом              2017 року.

Для найбільш ефективності разом з вихователями групи дитячого садка № 363 нами були розроблені методичні рекомендації з керівництва грою для вихователів молодшої групи: вихователь приймає у грі ігрову, частіше основну роль; чітко визнає свою роль; використовувати у грі парні взаємодії-зв’язні ролі; спонукати дітей до взаємодії шляхом рольового діалогу; в ході гри залучати до гри інших дітей, запроваджуючи додаткові зв’язки по змісту з даним сюжетом ролі; доцільно пропонувати дітям нові напрями розвитку для об’єднання декількох груп граючих в один сюжет; спонукати дітей до гнучкої рольової поведінки у ході зміни сюжету; для розширення сюжету можна пропонувати різні проблемні ситуації.

Комплекс ігор передбачав колективну форму роботи. Спочатку було проблематично в плані організації дітей та налаштування їх на взаємодію один з одним, між розподіленням ігрових ролей та обранням ігрових сюжетів. Проте як виявилося на практиці чим більше часу вони гралися, тим більше бажання в них виникало, адже вони самостійно обирали сюжети, та розподіляли ролі.

 Зараз пропонуємо більш детальніше ознайомитися з кожним підетапом формувального етапу експерименту:

Підетап 1

Форми та методи: гра “Щастя летить”, гра “Корабель серед скель”, гра “Паравозик” та гра “Склади Картинку”(див.п.1.2).

Діти ще трохи не звикли до такої діяльності, і це трохи гальмувало процес, але він все таки йшов, а згодом бар’єри зникли і дошкільники просунулися в набуття соціального досвіду, усвідомленні сутності взаємовідносин з

 Підетап 2

Форми та методи: сюжетно-рольова гра “Магазин”,сюжетно-рольова гра “Лікарня”, сюжетно-рольова гра “Будуємо будинок” (див.п.1.2).

Діти почали приймати активну участь в іграх, розпочали виявлятися маленькі лідери, адже стосунки між людьми мають надзвичайне значення в становленні особистості та розуміння власної індивідуальності. Спілкування з людьми допомагає дошкільнятам соціалізуватися до навколишнього середовища, пристосуватися до життя, узгоджуючи власні інтереси з іншими. Крім того, до означеної ігрової діяльності вдалося залучити навіть малоактивних та сором’язливих дітей. Отже, мета підетапу виконана в повній мірі та відповідає розробленій соціально-педагогічній технології.

Підетап 3

Форми та методи: сюжетно-рольова гра “День народження Степашки ” , сюжетно-рольова гра “ Сім’я ”, сюжетно-рольова гра “Пожежники”,сюжетно-рольова гра “Подорож морем” (див.п.1.2).

Діти молодшої вікової групи активно приймали участь у ігровій програмі, яка була спрямована на партнерську взаємодію, віртуальний діалог задля можливості демонстрування набутих на попередньому етапі вмінь та навичок спілкування. Мета була повністю реалізована, адже вдалося влаштувати взаємодію та спілкування з бажанням знайти певне місце серед вагомих для дитини людей-дорослих та однолітків.

Підетап 4

Форми та методи: сюжетно-рольова гра “Дитячий садок”,сюжетно-рольова гра “Перукарня” (див.п.1.2).

Дітям дуже подобалися ігри, вони із задоволенням та охоче брали в них активну участь. Проте дошкільники нерідко відчували труднощі в розумінні й прояві емоцій, не розуміли емоційного стану оточуючих. Задля того, щоб дітям було легше включитися в ігрову діяльність, ми пропонували їм розігрування сюжетів, що сприяло розвитку та виникненню в них почуттів та емоцій з якими вони мали справитися та бережно відноситися до почуттів іншої людини. Отже, мета підетапу була реалізована, адже діти виявилися здатними діяти адекватно в певній уявній ситуації та передавати свої враження та почуття.

Соціально-педагогічна діяльність проводилася з батьками за допомогою використанням бесід на теми “Ігри з дитиною” ,“Дитина у соціумі однолітків” ; консультація для батьків “Соціалізація дітей дошкільного віку”. На здивування батьки не почали собі шукати відмовок “я на роботі”, або” у мене бракує часу” і тому подібне, прийшли слухали, задавали запитання, які їх цікавили. Варто відзначити, що батьки були дуже зацікавлені в тому, щоб їхня дитина розвивалася у соціумі серед дітей, росла соціально мобільною і були готові сприймати інформацію, що ж для цього необхідно робити, аби так і було.

Отже, було впроваджено комплексну програму соціально-педагогічної діяльності, яка мала на меті ефективність впливу соціалізації дошкільників з використанням гри. Окрім цього після впровадження ігор спостереження показало, що діти стали набагато комунікабельнішими, відкритішими та активнішими , стали більше залучатися до взаємодії один з одним.     

 

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 380; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!