Комплексна програма соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри



На основі вивченої соціально-педагогічної літератури нами було розроблено комплексну програму соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри, яка за характером спрямованості є: комплексною, загальною, цільовою, направленою на молодшу вікову групу дошкільнят, їх батьків та співпраця з вихователем у дошкільному садку.

Програма соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри, націлена на полегшення процесу соціалізації дошкільників, за допомогою використання гри. У дошкільників починає розвиватися соціальне сприйняття, яке з одного боку включає сприйняття світу дорослих, а з іншого сприйняття однолітків. У чому нам і допоможе соціалізація, вона як складний процес входження дитини в соціум має свої особливості: у дитини з’являється бажання бути включеною у нове оточення, інтерес до різноманітних видів ігрової діяльності, включення у спільну діяльність з дітьми та дорослими.

У результаті впровадження комплексної програми, дошкільнята увійдуть до соціуму, навчаться спілкуватися та взаємодіяти один з одним. Метою програми соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри є полегшення та прискорення процесу соціалізації дошкільників за допомогою гри.

Основними завданнями програми є:

1. соціальна соціалізація дошкільників;

2. використання ігрових засобів у процесі соціалізації дошкільнят;

3. надання інформативної та консультативної допомоги батькам;

4. допомога вихователям у здійснені соціальної соціалізації дошкільників ігровими засобами.

 

Комплексна програма соціально-педагогічної діяльності включає в себе такі етапи: підготовчий, основний та підсумковий.

Надамо характеристику комплексу заходів за етапами їх проведення:

І. Підготовчий етап.

Мета: виявити рівень соціалізації дошкільників за певними критеріями та показниками.

Підетап 1.Організаторсько-діагностичний.

А.) з дошкільниками старшої вікової групи.

Мета: провести діагностичні методики для визначення рівня соціалізації дошкільників.

Форми та методи: методика Соціометрія  “Подаруй-квітку ”

Заняття №1.  соціометричне обстеження “Подаруй-квітку ”

Мета:вивчення між особових відносин та зв’язків між дітьми. 

Хід гри:Кожній дитині надається три різнокольорові квіточки (з кольорового паперу). Індивідуально, кожна дитина повинна визначити кому вона хоче подарувати квіточку та покласти її на стіл тієї дитині.

Б.) з батьками

Мета: провести анкетування задля знань батьків про свою дитину та з метою визначення рівня соціалізації дошкільнят.

Форми та методи: анкетування(містить 8 запитань стосовно дітей, кожен з яких має відповідати: так, ні, частково).

В.) з вихователями

Мета: бесіда задля визначення певних особистісних характеристик дітей дошкільного віку.

Форми та методи: бесіда (обговорюється кожен вихованець старшої дошкільної групи)

Підетап 2.Прогностичний.

Мета: за результатами діагностичних методик, анкетувань та бесід розробити план роботи, підібрати виховні заходи.

ІІ. Основний етап.

А.)з дошкільниками старшої вікової групи.

Мета: проведення ігор, спрямованих на соціалізацію дітей дошкільного віку.

Підетап 1.

Мета: формування вміння поведінки дітей під час взаємодії один з одним та розвиток навичок спільної творчої діяльності.

Форми та методи: гра “Щастя летить”, гра “Корабель серед скель”, гра“Паравозик”,гра “Склади Картинку”.

Заняття№2. гра“Паравозик”

Мета: взаємодія дітей та дружне ставлення один до одного.

Хід гри: Одна дитина виконує роль “паравозика” .Діти –вагони чекають на неї. “Паравозик” під’їжджає, вітається з однією дитиною і пропонує їй приєднатися, потім вони від’їжджають. І так по черзі, поки всі діти не приєднаються.

Прощання :Діти стають в ряд і підіймають руки вгору, машуть їм і з посмішкою промовляють “Усім, усім до побачення!”.

 

Заняття№3.гра “Щастя летить”

Мета: виявити ігрову взаємодію дітей у колективі.

Хід гри: Гравці стають у коло. Ведучий говорить: Щастя летить до того, у кого наприклад жовтий колір на одязі. Діти якнайшвидше намагаються взяти за ту річ (предмет, частину тіла)інших учасників у колі.

Заняття №4. гра “Корабель серед скель”

Мета: розвиток взаємодопомоги між дітьми. 

Хід гри: Гравці об’єднуються в групи, в яких кожен з дітей буде кораблем та капітаном, який керуватиме кораблем. Корабель за допомогою капітана(капітан тримає корабель за плечі)має перепливати море, оминувши скелі, та доплити до берега. Капітан керує кораблем, даючи команді ліворуч та праворуч, коли корабель опиниться на березі вони повинні обійнятися, потім діти міняються ролями.

Заняття №5. гра “Склади Картинку”

Мета: розвиток комунікативних здібностей, згуртованість колективу, вміння узгоджувати свої дії з іншими і вирішувати поставлені завдання.

Хід гри: Кожному учаснику колективу видається (Ведучий заздалегідь розрізає аркуш паперу, з якою-небудь яскравою веселою картинкою на частини і таким чином виходять пазли для цієї вправи).Завдання команди зібрати картинку якнайшвидше.

Підетап 2.

Мета: надати елементарні уявлення про навколишній світ та допомоги усвідомити особисту індивідуальність.

Форми та методи: сюжетно-рольова гра “Магазин”,сюжетно-рольова гра “Лікарня”, сюжетно-рольова гра “Будуємо будинок”.

Заняття №6. сюжетно-рольова гра “Будуємо будинок”.

Мета: виховувати у дітей дружні взаємовідносини в колективі.

Хід гри: Вихователь пропонує дітям відгадати загадку: “Що за вежа стоїть, а у віконечку світло горить? У цій вежі ми живемо і звемо її…?(Дім)”.  

Вихователь пропонує дітям побудувати великий, просторий будинок, де б мали змогу мешкати іграшки. Розподіляє ролі між дітьми: одні-водії, які підвозять будівельний матеріал, інші будівельники та крановики. В ході будівництва слід звернути увагу на взаємовідносини з поміж дітей.

Заняття №7. сюжетно-рольова гра “Магазин”

Мета: допомогти дошкільникам налагоджувати взаємодію у спільній грі.

Хід гри: Вихователь пропонує дітям розташувати у зручному місці великий супермаркет з такими відділами як: овочевий, молочний та продуктовий, куди будуть приходити покупці. Діти самостійно розподіляють ролі продавців, касирів, сортують товар-по відділах. Дітлахи приходять до супермаркету за продуктами разом зі своїми друзями, вибирають товар, радяться з продавцями та розраховуються в касі. В ході гри вихователю необхідно звернути увагу на взаємовідносини між продавцями та споживачами.

Прощання: Які ви в мене молодці! Дякую вам за вашу слухняність та співпрацю! До нових зустрічей!

Заняття №8. сюжетно-рольова гра “Лікарня”

Мета: допомогти дітям налагоджувати взаємодію в спільній грі, входити у соціум за допомогою гри та сприяти зміцненню ігрового колективу.

Хід гри: Лікар: приймає пацієнтів, вислуховує їх, вимірює тиск, дивиться горло та призначає потрібне лікування, дає поради, видає лікарняний лист. Медсестра: виконує призначення лікаря, робить уколи. Реєстратор: записує хворих на прийом, видає талон на прийом до лікаря і медичну картку. Пацієнти: Проходять на прийом до лікаря, розповідають, що їх турбує, виконують рекомендації та поради лікаря.

Прощання: Які ви в мене молодці! Дякую вам за вашу слухняність та співпрацю! До нових зустрічей!

Підетап 3.

Мета: заохотити до спілкування та виявити бажання зайняти певне місце серед вагомих для дитини людей-дорослих та однолітків.

Форми та методи: сюжетно-рольова гра “День народження Степашки ” , сюжетно-рольова гра “ Сім’я ”, сюжетно-рольова гра “Пожежники”,сюжетно-рольова гра “Подорож морем”.

Заняття №9. сюжетно-рольова гра  “День народження Степашки ”

Мета: розширити знання про відповідальність, бажання допомогти.

Хід роботи: Вихователь повідомляє дітям про те, що у Степашки сьогодні День Народження, пропонує прийти до нього в гості і привітати його. Діти беруть іграшки, йдуть у гості до Степашки і вітають його. Степашка пропонує всім чай з тортом і прохає допомогти йому накрити на святковий стіл. Діти приймають активну участь у цьому, за допомогою вихователя сервірують стіл. Необхідно звернути увагу на взаємовідносини між дітьми в процесі гри.

Заняття №10. сюжетно-рольова гра “ Сім’я ”

Мета: формування взаємовідносин у родині, виховувати любов, турботливе ставлення до членів родини, інтерес до їхньої діяльності.

Хід гри: Вихователь пропонує дітям “погратися в сім’ю”.Ролі розподіляються за бажанням(тато, мати, дідусь, бабуся).Сім’я дуже велика, у бабусі скоро день народження. Всі зайняті організацією свята. Одні члени родини купляють продукти, інші –готують розважальну програму. В ході гри необхідно спостерігати за взаємовідносинами між членами родини.

Заняття №11. сюжетно-рольова гра “Пожежники”

Мета: формування вміння розподіляти ролі, виховувати повагу один до одного, бажання долучатися разом до гри. Виховувати дружні стосунки між однолітками –гравцями.

Хід гри: Вихователь розподіляє дітей за ролями(пожежники, водій пожежної машини, диспетчер).Диспетчер дає виклик про те, що сталася пожежа. Пожежники на пожежній машині під’їжджають до міста де трапилась пожежа. Та гасять пожежу. Після цього вони відпочивають.

Прощання: Ви молодці всі! Дуже добре й швидко виконали свої ролі. З вас вийдуть гарні пожежники!

Заняття№12. сюжетно-рольова гра “Подорож морем”

Мета: активізувати взаємини між дошкільниками .

Хід гри:Капітан веде корабель, та дає вказівки іншим членам команди. Боцман командує матросами, стежить за тим, як вони виконують роботу. Штурман стежить за маршрутом плавання. Лікар лікує хворих під час плавання. Пасажири купують у касі квитки, сідають на корабель. Касир тим часом продає квитки, та перевіряє їх, при вході на корабель.

Підетап 4.

Мета: привити уміння обходитися з своїми почуттями та емоціями та з почуттями інших людей.

Форми та методи: сюжетно-рольова гра “Дитячий садок”,сюжетно-рольова гра “Перукарня”

Заняття№13.сюжетно-рольова гра “Дитячий садок”

Мета: виявити у дітей бажання наслідувати діям дорослих, турботливо ставитись до своїх вихователів.

Хід гри: Вихователь пропонує пограти в дитячий садок. За бажанням визначає дітей на ролі вихователя, няні та музичного керівника. В якості дітей виступають ляльки та тварини. Діти беруть іграшки та приводять їх до групи.

Прощання: До побачення малята, бо вже час відпочивати!

Заняття№14. сюжетно-рольова гра “Перукарня”

Мета:формування правильних взаємин дітей у колективі, сприяти встановленню в грі рольової взаємодії та рольових взаємин.

Хід гри:Перукар: Миє голову, сушить феном волосся, пістригає, робить зачіски, розмовляє з клієнтами, дає поради.Пацієнти: Роблять замовлення, очікують своєї черги до майстра, розмовляють з перукарем, перевіряють зачіску, розраховуються, дякують за роботу.

Б.)з батьками

Проведення бесіди на тему: “Ігри з дитиною” ,“Дитина у соціумі однолітків” ; Консультація для батьків “Соціалізація дітей дошкільного віку”

В.)з вихователями

Співпраця з колективом задля методичних розробок щодо ефективного використання і керівництва іграми як засобу соціалізації дошкільників; лекція на тему “Гра, як засіб соціалізації дошкільників”.

ІІІ. Підсумковий етап.

Мета: аналіз впливу ігрової програми, бесід та лекцій на соціалізацію дошкільників.

Підетап 1.Аналіз

Мета: порівняти результати повторної діагностики для виявлення рівня сформованості соціалізації дошкільників.

Форми та методи: Заняття №1. Соціометрія “Подаруй-квітку ” Мета: вивчення міжособових відносин та  зв’язків між дітьми. 

Отже, розроблена комплексна програма соціально-педагогічної діяльності спрямована на соціалізацію дошкільників з використанням гри і може слугувати ефективною системою ігор у дитячому садку. Методи та форми роботи обрано згідно з поставленою метою програми.

Впроваджена програма соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри, розрахована на 18 днів. Заняття проводяться з використанням такої форми як гра. Орієнтований календарний план комплексної соціально-педагогічної програми, що складається з розроблених занять, представлений у Додатку А.

 

 

 

 

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 653; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!