Характеристика нормативно-правової бази з соціально-педагогічної діяльності  дітей дошкільного віку



Характеризуючи нормативно-правову базу з питання соціалізації дошкільників, слід розглянути документи на міжнародному, Всеукраїнському та регіональному рівні.

На міжнародному рівні доцільно розглянути Конвенцію ООН, яка проголошує, що діти дошкільного віку мають право на особливе піклування та допомогу, їм для повноцінного і гармонійного розвитку необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, розуміння і любові, дитина має бути повністю і цілком підготовлена до самостійного життя в суспільстві та вихована на ідеалах. З боку суспільства та держави повинні надаватися всі умови проголошені у Статуті ООН, дитина повинна виховуватися в дусі гідності, миру, свободи, терпимості, солідарності, а також рівності, що позитивно впливає на соціальне становлення особистості. Держави-учасниці визнають, що кожна дитина має невід’ємне право на життя та забезпечують у максимально можливій мірі виживання та здоровий розвиток дитини [26].

Конвенція ООН про права дитини, що визнала дитину суб’єктом права, а її інтереси пріоритетними щодо потреб суспільства, містить основні вимоги щодо реалізації права дітей на виживання, розвиток, захист і забезпечення активної участі в житті суспільства, чому повинні сприяти всі, ті хто має безпосереднє відношення до проблеми дитини, хто є суб’єктами діяльності, спрямованої на дитину. Такими суб’єктами виступають представники педагогічної професії взагалі й соціальні педагоги зокрема [9, с.24-25]

Основи соціалізації особистості дозволяють майбутньому соціальному педагогу, згідно (ст.8.1.Конвенції), створити умови для самореалізації особистості дитини, прояву її індивідуальності як умови її позитивної соціалізації, умови позитивної сімейної соціалізації дитини, виховання поваги до батьків (ст.29 Конвенції) [ 9, с.24-25].

 

Законодавство України стосовно дітей дошкільного віку, базується на Законі України “Про освіту”. У ст. 22 йдеться про те, що соціальними педагогами здійснюється соціальний патронаж, який сприяє взаємодії навчальних закладів, сім’ї і суспільства у вихованні дітей, забезпечує консультативну допомогу батькам [ 22]. 

Згідно Закону України “Про дошкільну освіту” У ст. 7 йдеться про формування особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду,також у ст. 36 йдеться про обов’язки та права батьків. Батьки зобов’язані забезпечувати умови для здобуття дітьми дошкільного віку дошкільної освіти; постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних задатків, нахилів, здібностей, ст.33 зазначає, що дошкільна освіта і виховання здійснюється у сім’ї, дошкільних навчальних закладах, що взаємодіють з сім’єю і мають на меті всебічний розвиток, набуття життєвого досвіду, вироблення навичок, умінь необхідних для подальшого життя у мінливих соціальних умовах. Відповідно до ст.2 даного закону основними завданнями стосовно дошкільника є:забезпечення необхідних умов функціонування і розвитку дошкільного навчального закладу; забезпечення права дитини на доступність та свободу вибору при участі в ігровій діяльності; визначення прав та обов’язків учасників навчально-виховного процесу [20].

Як зазначено у ст.34 Конституції Українидошкільна освіта є обов’язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в нашій країні. Також в Конституції України зазначено, що дошкільна освіта- це цілісний процес, який спрямований на: забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку відповідно до її задатків, здібностей, нахилів, психічних, фізичних та індивідуальних особливостей, культурних потреб; формування у дитини дошкільного віку моральних норм, набуття нею соціального досвіду [33].

В Конституції України дошкільний вік визначається, як базовий етап психологічного, фізичного та соціального становлення особистості дитини.

З поміж нормативно-правових документів, які безпосередньо стосуються дітей дошкільного віку є Закон України “Про охорону дитинства”. Згідно цього Закону визначається охорона дитинства, як стратегічний загальнонаціональний пріоритет з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, а також всебічний соціальний розвиток дошкільника в даній сфері. Згідно ст.2 вищеназваного закону визначаються завдання законодавства про охорону дитинства в Україні, які регулюють суспільні відносини у цій сфері: забезпечення інтелектуального, фізичного, культурного розвитку дітей дошкільного віку; розширення соціально-правових гарантій, створення соціально-економічних і правових інститутів з метою захисту прав і законних інтересів дитини в Україні [21].

Доцільно приділити увагу також Базовому компоненту дошкільної освіти в Україні який був створений у жовтні 1998 року. Базовий компонент дошкільної світи - це зведення норм і положень, що визначають державні вимоги до рівня освіченості і вихованості дитини дошкільного віку[ 10, с.10]. У ньому наголошено, що дошкільний заклад є відповідальним за процес соціального розвитку особистості та передбачено набір елементарних знань, уявлень, практичних умінь і навичок, які гарантують дитині адаптацію до життя, здатність орієнтуватися у ньому, адекватно реагувати на явища, події, людей [3].

Базовий компонент визначає зміст і структуру дошкільної освіти за його інваріантною і варіативною складовими. До інваріантної відноситься лінія “Гра дитини” а до варіативної відноситься лінія “Дитина в соціумі”.

Освітня лінія “Дитина в соціумі” передбачає формування у дітей навичок соціально визнаної поведінки, вміння орієнтуватися у світі людських взаємин, готовність співпереживати та співчувати іншим. Завдяки спілкуванню з дорослими, як носіями суспільно-історичного досвіду людства, в дитині з’являються інтерес та вміння розуміти інших, долучатися до спільної діяльності з однолітками та дорослими, об’єднувати з ними свої зусилля для досягнення спільного результату, оцінювати власні можливості, поважати бажання та інтереси інших людей. Взаємодія з іншими людьми є своєрідним видом входження дитини в людський соціум, що вимагає уміння узгоджувати свої інтереси, бажання, дії з іншими членами суспільства [ 3, с.6].

 Заслуговують належної уваги чинні програми розвитку, навчання та виховання дітей дошкільного віку “Малятко”, “Дитина”, “Українське дошкілля”, “Зернятко” та “Дитина в дошкільні роки”, які спрямовані на соціалізацію та становлення особистості дитини, а також набуття нею соціального досвіду[ 5,27,30,43,47 ].

Доцільно наголосити на тому, що експериментальна частина проходитиме у Харківському Комунальному закладі “Дошкільний навчальний наклад” (ясла-садок) №363.Відповідно до цього нормативно-правове забезпечення суб’єктів виконання соціально-педагогічної діяльності, буде розглядатися з урахуванням особливостей даного навчального закладу.

В першу чергу необхідно зазначити нормативно-правові документи згідно яких відбуватиметься управління дошкільним навчальним закладом та регламентується соціально-педагогічна діяльність, серед них, такі як: Конвенція ООН про права дитини [26], Конституція України[33],Закон України “Про дошкільну освіту” [20], Закон України “Про освіту”[22], Закон України “Про охорону дитинства” [21], Положення про дошкільний навчальний заклад, Програма розвитку дошкільного навчального закладу № 363, статут дошкільного навчального закладу№363,річний план роботидошкільногонавчального закладу № 363, інструкція про організацію дітей дошкільного віку, інструкція з організації охорони життя та здоров’я дітей у дошкільних навчальних закладах. Всі ці документи являють собою основу діяльності всіх суб’єктів дошкільного навчального закладу, котрі безпосередньо сприяють вирішенню проблеми соціалізації дошкільників з використанням гри.

Більш детальніше розглянемо соціально-педагогічну діяльність суб’єктів дошкільного навчального закладу, яка здійснюється відповідно до дотримання нормативно-правових документів,які сприяють розв’язанню вищезазначеної проблеми:

1. Завідувач дошкільним навчальним закладом у своїй діяльності керується: всіх вищезазначених документів, проте не менш вагомою є посадова інструкція, згідно якої виконує такі посадові обов’язки забезпечує реалізацію державної політики в галузі освіти; здійснює загальне керівництво всіма напрямками діяльності ДНЗ згідно з його статусом та законодавством України; здійснює   розробку та впровадження програм розвитку ДНЗ, навчальних планів, курсів, а також статуту, колективного договору, правил внутрішнього розпорядку; вирішує навчально-виховні, методичні, адміністративні, методичні та інші питання, що виникають у процесі діяльності ДНЗ; планує, координує та контролює роботу педагогічних та інших працівників ДНЗ; визначає посадові обов’язки працівників, створює умови для підвищення їх професійної майстерності; стимулює та заохочує творчу ініціативу працівників, підтримує сприятливий морально-психологічний клімат у колективі; забезпечує ефективну взаємодію та співпрацю з органами місцевого самоврядування підприємствами та організаціями, громадськістю, батьками; організовує та забезпечує методичне забезпечення виховного процесу; організовує роботу щодо створення та організації сприятливих умов проведення виховного процесу згідно з чинним законодавством про працю; організовує розробку інструкцій з охорони праці; дотримується етичних норм поведінки в ДНЗ, побуті, громадських місцях, які відповідають соціальному статусу педагога. Функції, які виконує завідувач – організація освітньо-виховного процесу ДНЗ, забезпечення умов для систематичного підвищення кваліфікації працівників, забезпечення належного утримання приміщень та ділянки ДНЗ [44].

2. Вихователь дотримується у своїй діяльності керується: наказами МОН України “Про затвердження Типового обліку обов’язкового обладнання, навчально-наочних посібників та іграшок в дошкільних навчальних закладах”, “Про впровадження програми розвитку дітей старшого дошкільного віку “Впевнений старт”; листами МОН України: “Про планування освітнього процесу в дошкільному навчальному закладі”, “Організація та зміст навчально-виховного процесу в дошкільних навчальних закладах”, “Підбір і використання іграшок для дітей раннього віку у дошкільних навчальних закладах”, «Підбір і використання іграшок для дітей дошкільного віку в дошкільних навчальних закладах», “Про організацію роботи з дітьми п’ятирічного віку”, “Про організовану і самостійну діяльність дітей у ДНЗ”, а також посадовою інструкцією вихователя, згідно якої виконує обов’язки: Несе повну відповідальність за охорону життя та здоров’я, за виховання та навчання дітей своєї вікової групи згідно зі Статутом ДНЗ; Веде групову та індивідуальну роботу з батьками з питань виховання дітей у ДНЗ і сім’ї; Дотримується правил охорони дитинства під час роботи з дітьми, охорони праці на робочому місці; Дотримується педагогічної етики, поважає гідність дитини. Здійснює відповідні функції: виконує програми навчання й виховання дітей у ДНЗ, дотримується встановленого в ДНЗ режиму дня, виявляє й розвиває творчі та індивідуальні здібності дітей та створює атмосферу спокою, доброзичливого ставлення між дорослими і дітьми [44].

3. Помічник вихователя, під час здійснення своєї діяльності керується: основними документами, а також посадовою інструкцією, згідноякої має такі обов’язки:

¾ Допомагає вихователю під час одягання, роздягання, умивання, годування, вкладання спати дітей;

¾ Виконує вимоги та настанови медичних працівників, пов’язані з охороною і зміцненням здоров’я дітей;

¾ Дотримується правил охорони праці, санітарії та гігієни, протипожежної безпеки.

¾ Виконує функцію підтримання атмосфери спокою, доброзичливості й поваги у ставленні до дітей і дорослих [44].

4. Музичний керівник відповідно до посадової інструкції має такі обов’язки: Несе повну відповідальність за охорону життя і здоров’я, за виховання й навчання дітей відповідно до Статуту ДНЗ; Складає плани роботи згідно з чинними вимогами; Організовано передає дітей вихователю із відповідними(за наявності) зауваженнями та пропозиціями; Дотримується правил охорони дитинства під час роботи з дітьми, охорони праці на робочому місці; Дотримується педагогічної етики, поважає гідність дитини. Згідно до даного документу виконує такі функції: виявляє та розвиває творчі, індивідуальні та музичні здібності дітей, а також створює атмосферу спокою, доброзичливого ставлення між дорослими та дітьми.

5. Медична сестра, у своїй діяльності керується такими нормативно-правовими документами:постанова КМУ Порядок медичного обслуговування дітей у дошкільних навчальних закладах”, спільний наказ Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України “Про удосконалення організації медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі” та посадовою інструкцією, згідно якої виконує обов’язки: Відповідає за збереження життя, фізичного та психічного здоров’я дитини; Контролює здоров’я дітей протягом дня. Окрім цього має функції, такі як: щоденний догляд дітей, контроль за якістю харчування дітей, санітарно-просвітницьку роботу серед працівників, батьків та дітей [44].

6. Практичний психолог, користується посадовою інструкцією, згідно якої має функції:

¾ індивідуальну та групову психодіагностику всіх учасників навчально - виховного процесу (вихованців, педагогів, батьків);

¾ розвивальну та корекційно - відновлювальну роботу з дошкільниками; консультативну роботу з учасниками навчально – виховного процесу;

¾ здійснює навчальну діяльність в закладі, бере участь в організації освітнього процесу, забезпеченні всебічного особистісного розвитку дітей, зміцненні психічного здоров'я;

¾ планування, розроблення, впровадження в практику роботи розвиваючих та корекційних програм навчально - виховної діяльності з урахуванням статевих, вікових та інших особливостей дітей;

¾  систему пошуку, відбору та розвитку обдарованих дітей;

¾ організацію психологічної просвіти вихователів та батьків дошкільників.

Разом з тим виконує обов’язки відповідно до вищезазначеного документу: бере участь у розробці навчальних планів, програм, методичних рекомендацій, вносить пропозиції щодо оптимізації виховного процесу; бере участь в організації і комплектуванні груп дітей з індивідуальними і віковими показниками з метою диференційного підходу в питаннях виховання та розвитку дошкільників; виявляє і обстежує вихованців, які потребують психолого-педагогічної корекції особистості та інтелектуальної сфери; сприяє формуванню позитивного психологічного клімату в дитячих та педагогічному колективах шляхом підвищення комунікативності та психологічної культури педагогів і батьків; проводить соціально-психологічні та соціологічні дослідження; виходячи з актуальних потреб закладу, а також у відповідності до планів відділу освіти міськвиконкому; дотримується педагогічної етики та етичного кодексу психолога, поважає гідність дитини, захищає її від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, пропагує здоровий спосіб життя [44].

7. Соціальний педагог в процесі здійснення своїх професійних обов’язків, також має посадову інструкцію, при дотриманні якої ефективніше відбувається процес вирішення проблеми соціалізації дошкільників з використанням гри , згідно цього документу виконує функції: вивчає та оцінює особливості діяльності і розвитку вихованців, мікроколективу групи, колективу ДНЗ в цілому; досліджує спрямованість впливу мікросередовища, особливостей сім’ї та сімейного виховання, позитивного виховного потенціалу соціального середовища та джерела негативного впливу на вихованців. Прогнозує на основі спостережень та досліджень посилення негативних чи позитивних сторін соціальної ситуації, що впливає на розвиток особистості вихованця; прогнозує результати навчально-виховного процесу з урахуванням найважливіших факторів становлення особистості. Надає необхідну консультативну соціально-педагогічну допомогу вихованцям, батькам чи особам які їх замінюють та які потребують піклування чи перебувають у складних життєвих обставинах. Сприяє захисту прав вихованців, представляє їхні інтереси у службі у справах дітей та в різноманітних інстанціях. Бере участь у формуванні навичок дотримання норм та правил поведінки, ведення здорового способу життя, сприяє попередженню негативних явищ серед вихованців. Здійснює соціально-педагогічний супровід навчально-виховного процесу, соціально-педагогічний патронаж соціально незахищених категорій вихованців. Координує діяльність і взаємодію усіх суб’єктів соціального виховання, формує демократичну систему взаємостосунків у дошкільному середовищі, а також серед дітей і дорослих [44].

Окрім функцій соціальний педагог здійснює посадові обов’язки, а саме:

¾ здійснює посередництво між дошкільним закладом, батьками або особами, які їх замінюють, громадськістю, організує їх взаємодію, об’єднання зусиль з метою створення у соціальному середовищі умов для всебічного розвитку дітей, їхнього благополуччя у мікросоціумі;

¾ проводить соціально необхідну роботу щодо організації здобуття дошкільної освіти дітьми, які з тих чи інших причин не відвідують дошкільний заклад, які проживають в мікрорайоні ДНЗ:

¾ виявляє інтереси і потреби, труднощі та проблеми, відхилення у поведінці дітей;

¾ визначає завдання, форми, методи соціально-педагогічної роботи з дітьми, способи розв’язання особистих та соціальних проблем з використанням сучасних освітніх технологій, цифрових освітніх ресурсів;

¾ вживає заходи щодо соціального захисту і соціальної допомоги, реалізації прав і свобод дітей;

¾ організовує різні види соціально-значимої діяльності дітей та дорослих, заходи, спрямовані на розвиток соціальних ініціатив, реалізацію соціальних проектів і програм, бере участь у їх розробленні та затвердженні;

¾ сприяє виявленню здібностей, обдаровань, талантів дітей завдяки їхній участі у художній творчості, спортивній, суспільно корисній діяльності, що передбачає роботу на різновікових групах дошкільного закладу;

¾ залучає до культурно-освітньої, профілактично-виховної, спортивно-оздоровчої, творчої роботи різні установи, громадські організації, творчі спілки, окремих громадян. Настановленням і особистим прикладом утверджує повагу до принципів загальнолюдської моралі: правди, справедливості, гуманізму, доброти, працелюбства, інших чеснот. Дотримується педагогічної етики, поважає гідність кожної дитини, захищає дітей від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, запобігає шкідливим звичкам, пропагує здоровий спосіб життя [44].

Таким чином, розглянувши і проаналізувавши нормативно-правову базу, що регулює діяльність суб’єктів ДНЗ щодо соціалізації дошкільників ,визначено, що документи, як на міжнародному (Конвенція ООН про права дитини) [26], та і на Всеукраїнському рівнях(Конституція України [33], Закон України “Про освіту” [22], Закон України “Про дошкільну освіту” [20], Закон України “Про охорону дитинства” [21] та Базовий компонент дошкільної освіти) [3], а також на регіональному, яка представлена програмами: “Малятко” [43], “Дитина” [47], “Українське дошкілля” [5], “Зернятко” [27] та “Дитина в дошкільні роки” [30], - спрямовані на становлення особистості дитини, набуття нею соціального досвіду, через соціалізацію дошкільників.

 

 

 

ВИСНОВКИ ДО РОЗДІЛУ 1

Аналіз наукової літератури та практики, щодо соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри, дозволяє зробити такі висновки:

1. Під соціально-педагогічною діяльністю розуміємо, що це діяльність спрямована на створення сприятливих умов у соціумі для всебічного розвитку особистості, сприянню та задоволенню її соціокультурних потреб. Аналіз літератури показав, що соціалізація дошкільників –це процес становлення дитячої особистості ї взаємодії із соціальним оточенням та оволодіння досвідом людських взаємин.   

2.  Розробили комплексну програму соціально-педагогічної діяльності спрямовану на соціалізацію дошкільників, яка включає в себе такі етапи(підготовчий, основний та підсумковий), направлена на роботу з молодшими дошкільниками, їх батьками та працівниками дитячого садка.

3. Розглянули нормативно-правову базу, що регулює діяльність суб’єктів дитячого навчального закладу щодо соціалізації дошкільників, визначено, що документи, як на міжнародному так і на Всеукраїнському рівнях, а також на регіональному – спрямовані на становлення особистості дитини, набуття нею соціального досвіду, через соціалізацію дошкільників.

 

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 348; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!