РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ СУТНОСТІ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ З СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДОШКІЛЬНИКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ГРИ



Міністерство освіти і науки України

Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди

 

Факультет психології та соціології

 

Кафедра соціальної педагогіки

КУРСОВА РОБОТА

З соціальної педагогіки

на тему: “СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ З СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДОШКІЛЬНИКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ГРИ”

Студентки 4 курсу,42СП групи

напряму підготовки 0101 Педагогічна освіта

спеціальності 6.010100 Соціальна педагогіка

Бабіч Валерії Миколаївни

 

Науковий керівник:доктор педагогічних наук,професор

Подберезський Микола Кіндратович

 

Національна шкала___________

Кількість балів _____ Оцінка:ECST____

 

Члени комісії: ____________ ________________

(підпис) (прізвище та ініціали)

____________ ________________

(підпис) (прізвище та ініціали)

____________ ________________

(підпис) (прізвище та ініціали)

Харків – 2017 рік

 

ЗМІСТстор.

ВСТУП…………………………………………………………………………..

3

РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ СУТНОСТІ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ З СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДОШКІЛЬНИКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ГРИ…………………………………………………...

    7
1.1 Теоретичний аналіз сутності й особливостей соціально- педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників…………..     7
1.2  Комплексна програма соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри……………….   18
1.3 Характеристика нормативно-правової бази з  соціально-педагогічної діяльності з дітьми дошкільного віку……………    27

Висновки до розділу 1…………………………………………………………...  

37

РОЗДІЛ 2 ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПЕРЕВІРКА ПРОГРАМИ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ З СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДОШКІЛЬНИКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ГРИ……………………………

    38
2.1 Діагностика стану соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри……………….     38
2.2 Впровадження розробленої програми соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри…   45
2.3 Аналіз результатів соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри……………….   50

Висновки до розділу 2…………………………………………………………...

55

ВИСНОВКИ……………………………………………………………………..

56

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………

53

ДОДАТКИ.............................................................................................................

64 ВСТУП ВСТУП

 

ВСТУП

Актуальність дослідження:На сучасному етапі розвитку української держави поступово поліпшуються умови для повноцінної соціалізації дітей дошкільного віку. Юридичною основою цього є Закон України “ Про дошкільну освіту ”, затвердження Кабінетом Міністрів України Положення про дошкільний навчальний заклад та Базовий компонент дошкільної освіти.Певним чином такою основою може бути й Закон України “ Про місцеве самоврядування ”,який надає місцевій владі реальніповноваження з метою вирішення проблем належної соціалізації дошкільників [40, с.346].

Поступово в Україні вдосконалюється зміст дошкільної освіти.Створено відповідну Державну базову програму,що покликана певним чином вплинути й на прискорення процесів соціалізації дітей дошкільного віку[40, с.347].

Одним з основних факторів інтелектуального розвитку дитини виступає гра, яка зумовлює найголовніші зміни в психологічних особливостях дошкільників.Оскільки ігрова діяльність є провідною для цього віку дітей. Завданнясоціального педагога полягає в тому, щоб виховати через гру, творчу та різнобічно - розвинену особистість. Гру в житті дітей важко переоцінити. Саме в грі дитина тренує соціальні прояви майбутнього дорослого життя. Вона вчиться взаємодіяти з однолітками, відчувати їх, порівнювати і проявляти свої можливості. І від того як у нього це буде виходити, багато в чому залежить його успішний життєвий шлях.  

Аналіз наукової літератури з проблеми соціалізації дошкільників з використанням гри показав, що досліджено такі її аспекти: роль гри у соціалізації дошкільників (А. Богуш[6], О. Кононко[28]); особливості ігор у дитячих навчальних закладах (А. Бондаренко[8]); проблеми використання гри (Д. Менджерицька[35], А. Усова[52]); соціалізація як набуття дошкільниками соціального досвіду, що здійснюється через діяльність (Т. Поніманська[45]).

 

На основі аналізу наукової літератури, встановлено, що зміст  діяльності соціального педагога з дошкільниками нестає предметом соціального вивчення. Натомість, у працях вітчизняних вчених знайшли своє відображення окремі аспекти соціально - педагогічної діяльності з дошкільниками, зокрема,О.Доманюк [16](розглянула особливу діяльності соціального педагога з дошкільників у дошкільному закладі); Т.Алєксєєнко[1], С.Болтівець [7] (вивчали соціально - педагогічні аспекти виховання дошкільників); І.Печенко [42] (досліджувалаокремі аспекти соціально - педагогічної діяльності з дошкільниками як умови соціалізації особистості даного вікового періоду).

Водночас, соціально - педагогічна діяльність з  соціалізації дошкільників з використанням гри не отримала достатнього висвітлення в соціально-педагогічній літературі, а також можливості ігор залишаються недостатньо використаними, бракує теоретично-методичних розробок, що відображає цілісний соціалізаційний процес дітей дошкільного віку.

Отже, враховуючи вище перелічені протиріччя стосовно актуальності даної проблеми, цим самим зумовили вибіртеми дослідження:“Соціально-педагогічна діяльність з соціалізації дошкільників з використанням гри”.

Мета дослідження: розробити, теоретично обґрунтувати й експериментально перевірити комплексну програму соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри.

Гіпотеза дослідженнявпровадження комплексної програми соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри, яка містить такі етапи: підготовчий, основний, підсумковий – сприятиме підвищенню рівня їхньої емоційної зрілості, вольової регуляції, самооцінки, мотиваційної та комунікативної готовності до життя у соціумі, сприятиме успішній соціалізації та пізнавально - творчої активності.

 

 

Відповідно до мети і гіпотези дослідження визначено його завдання:

1. Проаналізувати наукову літературу з метою визначення сутності                               й особливостей соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри. 

2. Розробити, теоретично обґрунтувати й експериментально перевірити комплексну програму соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри.

3. Надати характеристику нормативно-правової бази з соціально-педагогічної діяльності з дітьми дошкільного віку.

4. Здійснити діагностику стану соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри.

Об’єкт дослідження: соціально-педагогічна діяльність з соціалізації дошкільників з використанням гри.

Предмет дослідження: комплексна програма соціально-педагогічної діяльності  з соціалізації дошкільників з використанням гри.

Методи дослідження:

– теоретичні (аналіз використаних джерел; вивчення педагогічного досвіду; порівняльний аналіз;) – для виявлення проблеми дослідження і характеристики базових понять; аналіз нормативно-правової бази – для визначення і уточнення прав дитини дошкільного віку на міжнародному, всеукраїнському та регіональному рівні;

– емпіричні (спостереження, бесіди, анкетування, опитування) з метою визначення особливостей та специфіки необхідного методичного матеріалу; соціально-педагогічний експеримент з метою перевірки гіпотези дослідження; методики – для визначення рівня соціалізації , які адаптовані до умов дитячого садка;

– методи математичної статистики (обчислення середньої арифметичної величини, теорією статистичного висновку) для кількісної та якісної обробки результатів дослідження.

Практичне значення результатів дослідження полягає в тому, що розроблена й апробована комплексна програма соціально-педагогічної діяльності з соціалізації дошкільників з використанням гри,  дали можливість застосовувати її положення, висновки, рекомендації та методичні вказівки у соціально-педагогічній діяльності з дітьми у дитячому садку, а також студентам при проходженні практики та написанні курсових робіт.

Структура й обсяг курсової роботи. Дослідження складається зі вступу, двох розділів, висновків до розділів, загальних висновків, списку використаних джерел (55 найменувань, 5 таблиць (на 4 сторінках), 5 рисунків (на 3 сторінках), 1 додаток (на 3 сторінках). Загальний обсяг роботи 60 сторінки (42 сторінки – основний текст).

 

 

 

 

РОЗДІЛ 1 ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ СУТНОСТІ СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ З СОЦІАЛІЗАЦІЇ ДОШКІЛЬНИКІВ З ВИКОРИСТАННЯМ ГРИ


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 268; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!