Освітлювальні і неосвітлювальні покажчики та їх сигналізація



Освітлювані стрілочні покажчики одиночних стрілок з обох боків показують:

                   стрілка установлена на прямій колії – вдень білий прямокутник вузького боку покажчика, вночі – молочно-білий вогонь

                   стрілка установлена на бокову колію – вдень широкий бік покажчика, вночі – жовтий вогонь

Неосвітлені стрілочні покажчики показують:

                   стрілка встановлена по прямій колії – стрілоподібний покажчик направлений ребром вздовж колії; видно ребро покажчика (рис. 7.4, а);

                   стрілка встановлена на бокову колію – стрілоподібний покажчик направлений у сторону бокової колії; на білому фоні покажчика видно чорну стрілку, спрямовану у сторону бокової колії

Порядок відправлення поїздів при несправності маршрутних покажчиків на вих.світл. при АБ

Відправлення поїзда при наявності групових вихідних (маршрутних) світлофорів проводиться по дозволяючому показанню вихідного світлофора і маршрутного покажчика, який цифрою зеленого кольору вказує номер тієї колії, з якої дозволяється відправлення поїзда.

При несправності маршрутного покажчика відправлення поїздів зі станції проводиться при відкритому вихідному груповому світлофорі з врученням машиністу письмового дозволу з заповненням пункту III.

Дозвіл на відправлення поїзда з відповідної колії по відкритому груповому світлофорі у випадках несправності маршрутних покажчиків, може бути переданий машиністу по радіозв'язку за формою:

„Машиністу поїзда №____ дозволяю відправитися з ______ колії станції ______ по відкритому вихідному (маршрутному), груповому світлофору, маршрутний покажчик несправний (відсутній), і прямувати до наступного світлофора. Черговий по станції____________ (прізвище)”.

 

 

\

 

 

Білет № 23

Пропускна здатність поїздів, її види.

Елементи сортувальних гірок.

Для сортування вагонів на станції використовують наступні сортувальні гірки підвищеної, великої, середньої і малої потужності, які використовують силу тяжіння вагонів.

Сортувальна гірка складається з трьох частин: насувної частини, горбу гірки і спускної частини.

Насувна частина включає в себе витяжну колію або парк прийому і його подовження в сторону сортувального парку до горба гірки. К насувній частині гірки висуваються наступні вимоги:

1.                Повинні бути забезпечені умови зсуву з місця, коли состав, що зупинився в самій неблагополучній точки (перший вагон перед горбом гірки) повинен бути взятий локомотивом з місця. 

2.                Зчіпні прибори повинні находитися в стисненому становище, щоб забезпечити умови розчеплення зчіпних пристроїв.

Для виконання першої вимоги середній ухил колії насуву визначається по формулі :

i = Fк.тр. / (Q + P) – wтр – wкр.

Де Fк.тр. – сили тяги локомотива при зсуву составу з місця;

Q – вага составу, тс;

Р – вага локомотива; тс;

wтр – повний опір при зсуву з місця, кгс/тс;

wкр – додатковий опір від кривих.

Для виконання другої умови перед горбом гірки встановлюють проти ухил довжиною не менше 50 м і ухилом не менше 8 %0.

Вершиною гірки або горбом гірки вважається точка з максимальною відміткою, де з’єднується насувна частина гірки зі спускною. Найменші радіуси вертикальних кривих, ухилів, що спрягаються повздовжнього профілю, на вершині гірки в сторону насувної і спускної частини приймається 350 м, для спрягання інших елементів спускної частини гірки мінімальний радіус кривій приймається 250 м.

Спускна частина гірки складається з трьох великих дільниць: швидкісної, дільниці розміщення гальмівних позиції стрілочної зони. На швидкісної дільниці відчеп придбає більшу швидкість, це може привести к нагону і ушкодженню раніше спущених вагонів. Нагін може здійснитися із-за того, що вагони різних типів: криті, на піввагони, платформи, цистерни; нові або маючи зношення; завантажені або порожні рухаються з різними швидкостями і вагон, спущений з гірки в більш пізню годину, може нагнати вагон, спущений раніше.

Для того, щоб це не сталося, на спускній частині гірки встановлюється гальмові пристрої, які дозволяють знизити швидкість вагонів. Стрілочні зона з’єднує сортувальні пристрої між собою.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 560; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!