РОЗДІЛ II ЄВРОПА в 1922-1925 рр



І. Каннська й Генуезька конференції, Рапалльський договір

Еволюція Бріана

Роки з 1922 по 1925 були роками політичних криз. Найтяжчі з них були викликані німецьким питанням і ставленням Франції до нього. Політика Франції в цьому напрямі коливається між двома суперечливими лініями. Одна з них вимагас твердості, суворого виконання Версальського договору, її головні представники — президент республіки Александр Мільєран і колишній президент Пуанкарє. Бріан, який — ми бачили це — стояв на початку 1921 р. за твердість, після великої жовтневої дискусії про загальну політику уряду починає міняти свою позицію. Він стає провід­ником політики франко-німецького зближення. Він не є ще тим рішучим прихильником колективної безпеки, яким стане пізніше. Тільки в 1924 р. він уперше візьме участь у роботі Женевської Асамблеї. Щодо зближення з Німеччиною, то воно можливе тільки ціною французьких поступок. Отже, треба йти проти побажань націоналістично настроєної більшості «Блакитної палати». Дедалі частіше Бріан шукає підтримку у лівих, радикалів (з Ерріо) й соціалістів (з Блюмом і Оріолем). На жаль, після виборів 1919 р. ліві зберегли всього 180 депутатських крісел з 360. Тож Бріанові загрожує те, що більшість покине його. Але, можливо, він вважає за краще на деякий час відступити, щоб зберегти позиції на майбутнє? Можливо також, що він вірить, ніби зможе переконати значну частину більшості. По суті політика примирення набагато більше відповідає його темпераментові. До того ж вона має очевидну перевагу: це така сама політика, як та, що її проводить британський уряд Ллойд-Джорджа. На думку Бріана, краще пожертвувати кількома перевагами, що їх надав Версальський договір, і зберегти франко-англійську дружбу.

У промові 21 жовтня Бріан так формулює свою політику: «Мир внутрішній, мир політичний і соціальний — я гадаю, що вся країна палко прагне його... Прагнути миру в такій країні, як Франція, що так постраждала від війни і що її після перемир'я постійно піддають викликам і провокаціям, які можуть виправдати нетерплячість, — цс значить бути терплячим».

Його підштовхує до примирення один із лідерів лівої опозиції Едуар Ерріо: «Нам треба вибирати між політикою Тардьє й політикою голови уряду. Політика Тардьє нам добре відома: вона йде на штурм кожного разу, як виникають великі зовнішньо­політичні проблеми... Поряд із цією ідеєю абсолютної політики, чудової на папері, як казав Франклен-Буйон, політики, яка обіцяє все й нічого не дає, у нас є інша ліберальна політика, і я заявляю про це, політика, яка піклується про інтереси Франції, гарантує її права, але є більш людяною, а, отже, більш французькою. Саме їй я віддаю перевагу».

План Ллойд-Джорджа

Ініціатива зближення з Німеччиною належить Ллойд-Джорджеві, 29 листопада посланець німецького уряду Ратенау попросив його про мораторій на виплату репарацій. Дуже схильний до такого мораторію, Ллойд-Джордж замислив ось який план: домогтися від Франції пом'якшення щодо репарацій, ураховуючи «платоспро­можність» Німеччини. Натомість запропонувати їй франко-англій-ський договір про гарантії, аналогічний договорові 1919 р., який так і не набрав чинності через позицію американців. Крім того, Ллойд-Джордж хотів би провести конференцію, яка взяла б на себе економічну перебудову Європи. На неї були б запрошені на засадах рівноправності Німеччина й радянська Росія. У такий спосіб ці дві країни змогли б повернутися до компанії великих держав.

До того ж 28 жовтня 1921 р. Ради запропонували скликати міжнародну конференцію, щоб обговорити питання російських боргів.

Повернувшись із Вашінгтона, Бріан вступив у переговори з Ллойд-Джорджем. Він згоджувався на союз і на економічну конференцію, але хотів поширити франко-англійський союз на інші країни, котрі взаємно гарантували б одна одній свої кордони. Це був перший начерк майбутньої політики Локарно. Крім того, він хотів пов'язати питання репарацій з питанням міжсоюзницьких боргів (уже 11 грудня проти цього виступив американський уряд).

Франко-англійські переговори пройшли в два етапи: спочатку, 21 грудня, Бріан зустрівся з Ллойд-Джорджем у Лондоні. Одразу ж стало зрозуміло, що позиція двох держав дуже різниться. Великобританія була згодна гарантувати східні кордони Франції,

але не всі європейські кордони разом, а головне — не кордони Східної Європи: «Англійському народові здавалося, що населення цієї частини Європи хитке й збудливе».

КанІІська конференція

Переговори продовжилися 4 і 5 лютого 1922 р. в Канні, де обидва діячі зустрілися безпосередньо перед відкриттям конференції, яка мала підготувати можливе скликання економічної конференції й розглянути питання репарацій. У Канні, так само, як і в Лондоні, Ллойд-Джордж відмовився розширити франко-англійський союз і створити європейську коаліцію на зразок тієї, що її Вашингтонська конференція виробила для Тихого океану1. Хоч він і визнавав, що Ліга Націй ще малоефективна, але боявся, що європейська коаліція дублюватиме її без будь-якої користі.

Загалом вони зупинилися на пропозиціях Ллойд-Джорджа. Конференція відкрилася 6 січня, францію представляли Бріан, Думер і Лушер, Англію — Ллойд-Джордж, канцлер скарбниці Роберт Горн і лорд Керзон. Були також представлені Італія, Бельгія (Теніс і Жаспар) і Японія. Сполучені Штати прислали свого спостерігача. Конференція пройшла дуже швидко, і першого ж дня делегати дійшли згоди щодо скликання на початку березня «економічної конференції» і щодо принципів, яких треба дотри­муватися для відновлення торгівлі з радянською Росією. Додамо до цього, що 11 січня Ллойд-Джордж вручив Бріанові проект пакту про гарантію2. Але справжньою проблемою, яка постала на Каннській конференції, була позиція Франції. Проти Бріана виступали президент республіки .Міоьєран і окремі міністри, зокрема військовий міністр Ліаріу та міністр фінансів Ду_мер. Тож між Канном і Парижем розгорілася запекла суперечка, а 7 січня Мільєран надіслав Бріанові послання, в якому йому пропонувалося:

1. Не йти на жодну поступку щодо репарацій.

2. Не викликати в Канн німецьких представників у питанні про репарації. (Цим питанням клопоталася Комісія з репарацій — єдиний міжсоюзницький орган, який мав на це повноваження. Мільєран не хотів, щоб це питання було передане з комісії Найвищій міжсоюзницькій раді, а головно, щоб до неї увійшли німці).

3. Не запрошувати радянську Росію на економічну конфе­ренцію, доки вона не прийме певні умови.

Зазначимо, що цей пакт пропонував відновлення нейтралітету Бельгії, а це викликало протести з її боку, оскільки Бельгія воліла б укласти угоду з Англією на зразок англо-французької.

Пуанкаре замість Бріана

Отже, Мільєран наголошував на негативному аспекті — фран­цузьких поступках, і, здавалося, нехтував позитивним аспектом, тобто запропонованими Англією гарантіями. З іншого боку, все більше розпалювалася громадська думка. В неділю 8 січня Бріан зіграв партію в гольф з Ллойд-Джорджем і, природно, програв. Усі газети надрукували фото цієї гри, а серед публіки поширилася чутка, буцімто Бріан сказав тоді: «Це перша партія в моєму житті, яку я програв». Зрозуміло, цій фразі надавали символічного значення. Врешті-решт Бріан вирішив поїхати в Париж, щоб порозумітися. Прибувши туди 12 січня, він одразу зрозумів, що його лінію критикують набагато гостріше, ніж він уявляв. Удень він виголосив у Палаті довгу промову, виправдовуючись за те, що надав перевагу франко-британському альянсові перед неухиль­ним виконанням договору. «Ось що я зробив, ось де ми зупинилися, коли я поїхав з Канна. Інші зроблять краще», — додав він на закінчення. Так, несподівано й ефектно, він заявив про свою відставку. Проте цілком імовірно, він одержав би більшість голосів за себе в Палаті. Вже 14 січня було сформовано новий уряд на чолі з Пуанкаре, віце-прем'єром у якому став Варту — головний суперник Бріана.

Противник політики Бріана, Пуанкаре опинився перед фактом прийнятих у Канні ухвал: скликання в Генуї економічної конференції та запрошення на неї радянської Росії й Німеччини. Крім того, почалися переговори щодо принципів франко-британського договору про гарантії. По всіх цих пунктах непримиренність Пуанкаре мала привести до невдачі.

Провал пакту про гарантії

29 січня Пуанкаре надіслав Ллойд-Джорджеві меморандум про проект пакту. Він вимагав, щоб це не був пакт про односторонні гарантії, а договір про союз рівноправних партнерів. Він хотів також додати до нього військову угоду (яку Ллойд-Джордж відкидав). На думку Пуанкаре, такий пакт мав би бути ухвалений не більш ніж на десять років і гарантував би східні кордони Європи, а це, як відомо, суперечило поглядам Англії. Нарешті, він вимагав, щоб договір діяв у разі німецької агресії не лише проти Франції, а й у разі її вторгнення в демілітаризовану зону Німеччини. 9 лютого Керзон відповів, що пакт можна підірвати, коли намагатись поліпшити його за межі можливого. 26 і 27 лютого Пуанкаре приймав Ллойд-Джорджа в Булоні, їхні розмови не дали нічого. Вони навіть не зачіпали пакту в своїх бесідах, і 4 березня Пуанкаре написав французькому послові в Лондоні Сент-Олерові: «Наприкінці нашої бесіди в Булоні

Ллойд-Джордж сказав мені, що готовий був би поговорити про це. Я відповів, що, на жаль, час від'їзду поїзда не дозволяє мені вирішити це питання». Отже, Пуанкаре надавав йому мало значення, а Ллойд-Джордж, який убачав у цьому лише поступку Франції, щоб пом'якшити її непримиренну позицію щодо Німеч­чини, скористався з цього для вичікування. Тож, коли після Генуезької конференції та Рапалльського договору Пуанкаре вирішив 11 травня, що настав час відновити переговори, англійський міністр закордонних справ лорд Керзон був хворий, а його заступник Бальфур підпорядкував продовження переговорів вирішенню інших проблем, що назріли тоді. Це був остаточний провал.

Генуезька конференція

В економічному плані Генуезька конференція, яка проходила з 10 квітня по 19 травня, не дала нічого через неучасть Сполучених Штатів, які не хотіли розмовляти з Росією через франко-англійські незгоди, радянські претензії та радянсько-німецьке зближення.

її метою було поновити міжнародну торгівлю, причому Каннська конференція вже визначила щодо цього певну кількість принципів, таких, зокрема, як визнання державних боргів, повернення чужоземцям конфіскованої власності, відмова від будь-якої пропаганди проти наявного устрою та зобов'язання не вдаватися до агресії проти інших держав. Пуанкаре спробував був звести Генуезьку конференцію до простого обговорення російського питання та проблеми репарацій. У лютому в Парижі відбувалася нарада кредиторів Росії під головуванням колишнього посла Нуланса. Ця нарада поставила вимогу перед союзними урядами домогтися визнання Росією всіх боргів і умов, сформульованих у Канні. Радянська Росія погодилася взяти участь у Генуезькій конференції з чисто комерційних міркувань. Радянська делегація на чолі з Чичеріним прибула 29 квітня в Ригу, де обговорювала економічні питання з латвійськими, польськими й естонськими представниками. 1 квітня радянська делегація зробила зупинку в Берліні й мала зустріч з канцлером Віртом і міністром закордон­них справ Ратенау. Було вирішено, що обидві делегації підтриму­ватимуть тісні контакти в Генуї.

На Генуезьку конференцію прибули делегації 29 держав (34, якщо врахувати британські домініони). Чичерін запропонував включити в порядок денний конференції питання про роззброєння. Варту виступив проти. Ось чого намагалися добитись від Рад союзні уряди:

1. Визнання боргів російської держави, а саме 11 —12 млрд.

франків золотом позики, переважно від французьких громадян, з яких 1 600 000 володіли акціями та облігаціями.

2. Визнання боргів чужоземцям, переважно французам і англійцям, які вклали значні капітали в російські промислові підприємства, націоналізовані Радами. Союзники хотіли також домогтися особливого режиму для чужоземців в Росії, а також можливості засновувати тут промислові підприємства. Нарешті, вони хотіли поділити між собою російську нафту чи то шляхом створення міжнародного консорціуму, як того бажала англо-голландська компанія «Ройал Датч», чи то шляхом прийняття принципу «відкритих дверей», як цього бажала Франція. Через суперечки «Ройал Датч» з великим американським концерном «Стандард ойл» цей проект провалився.

На всі ці вимоги надійшла російська контрпропозиція: 15 квітня Чичерін зажадав виплати ЗО мільярдів рублів золотом як відшкодування збитків, заподіяних інтервенцією союзників під час громадянської війни в Росії. Союзники ж вимагали від Росії 18 мільярдів. Отож, конференція зазнала повної поразки.

Рапалльськиїі договір

16 квітня Чичерін і Ратенау зустрілися в Рапалло, поблизу Генуї. Вони підписали тут угоду, якою обидві країни взаємно відмовлялися від воєнних боргів і від репарацій за воєнні збитки, яких вони могли б вимагати одна від одної. Німеччина відмовлялася від претензій на колишні німецькі підприємства в Росії, націоналізовані Радами, за умови, що не будуть задоволені такі ж самі вимоги інших держав. Відновлювалися дипломатичні й консульські стосунки. І нарешті, обидва уряди вирішили застосовувати в своїх торговель­них і економічних відносинах принцип найбільшого сприяння. Як зазначив Потьомкін, «Рапалло зірвав спробу союзників створити єдиний капіталістичний фронт. Провалився план піднесення Європи за рахунок переможених країн і Росії». Ця подія означала остаточне скасування Брест-Литовського договору, кінець ізоляції Рад на економічному й політичному терені. Німеччина стала першою західною державою, яка відновила нормальні диплома­тичні відносини з СРСР. Рапалльський договір було укладено без консультацій з командувачем райхсверу генералом фон Сектом. Він став результатом лінії, яку проводили в життя барон фон Мальтцан, керівник східного відділу Міністерства закордонних справ, і граф фон Брокдорф-Ранцау. Але фон Сект, зі свого боку, започаткував політику неофіційних і таємних військових угод з Червоною армією. Перші контакти було налагоджено ще восени 1919 р., але переговори особливо активно велися в 1921 й 1922 рр. Росія прагнула одержати технічну допомогу німецьких інженерів

для своїх виробників озброєнь. А німці бажали обійти Версальський договір, випробовуючи в Росії заборонену зброю та готуючи спеціалістів з її використання. В Росії було збудовано кілька німецьких військових заводів. А головне, з 1924 по 1932 р. під егідою таємної установи «Централе Москау», створеної в 1924 р., тут активно функціонували танковий полігон (Кама), авіаційний полігон (Липецьк), а також полігон для випробування бойових отруйних газів (Саратов). Було також організовано співпрацю штабів. Ці зв'язки припинилися з початком гітлерівської доби1.

Рапалльський договір уразив союзників, наче грім, і 10 квітня вони надіслали Німеччині ноту, в якій звинуватили її в порушенні Каннських домовленостей, оскільки вона уклала таємну угоду з Росією. Вони виключили Німеччину з політичної комісії і 23 квітня заявили, що залишають за собою право вважати недійсними Рапалльські пункти.

З 15 червня по 20 липня в Гаазі пройшла ще одна конференція з питання російських боргів. Радянська делегація навзамін за визнання боргів вимагала пільг для себе: позику на кілька мільярдів рублів для будівництва заводів, визнання де-юре радянського уряду тощо. Тож на конференції згоди досягнуто не було.

II. Рурські справи

Вимога мораторію 12 липня 1922 р.

На Генуезькій конференції проблема репарацій залишилася дещо осторонь. Але справа ця поновилася з новою силою 12 липня 1922 р., коли німецький канцлер Вірт заявив, що його країна не в змозі здійснити платежі за 1921 р. і вимагає мораторій на шість місяців. Як відомо, 24 квітня було вбито німецького міністра закордонних справ Ратенау, прихильника примирення. Починаючи з 1921 р. марка скочувалася все нижче й нижче. Ллойд-Джордж, в той час іще прем'єр-міністр, як і в листопаді минулого року, не заперечував проти мораторію. ЗО липня Пуанкаре повідомив, що

погоджується з таким вирішенням за умови, що рурські шахти будуть віддані в заставу союзникам. Він започаткував у такий спосіб нову політику — політику «продуктивного закладу».

7—14 серпня в Лондоні відбулася конференція з цього приводу. Ллойд-Джордж виступив проти системи «продуктивного закладу». Наслідуючи приклад США, Англія одночасно зажадала виплати французького воєнного боргу. Пуанкаре відповів, що Франція розрахується зі своїми боргами не раніше, ніж одержить свою частку репарацій. Конференція закінчилася безрезультатно, зате зросла напруга між Францією й Англією.

31 серпня Пуанкаре провалив також проект шестимісячного мораторію, запропонований комісією з репарацій. На знак протесту французький представник Дюбуа подав у відставку. Зазначимо, що у вересні Пуанкаре наказав французьким військам залишити Чанак, звідки союзники могли прикривати Константи­нополь від загрози з боку націоналістичних сил Мустафи Кемаля. Англійці, отже, залишилися там самі, і їхнє невдоволення Фран­цією дуже загострилося. Ллойд-Джорджеві довелося піти у від­ставку, а його місце зайняв консерватор Бонер Ло. Але британська політика залишилася без змін. 14 листопада німецький уряд знову висунув вимогу мораторію, і 9 грудня в Лондоні відкрилася нова конференція, яка лише підтвердила франко-англійську незгоду. Зауважимо, що Італію на ній представляв Муссоліні, який тільки-но, а саме в жовтні, прийшов до влади після «походу на Рим». Пуанкаре рішуче налагодився окупувати Рур на підставі першого ж порушення німцями виплати репарацій. Німеччина ж якраз зірвала передбачену на ЗО вересня поставку телеграфних стовпів і деревини. Комісія з репарацій прийняла до відома це порушення 26 грудня за заявою французького представника Варту, якого підтримали Бельгія та Італія.

На останній конференції в Парижі 2 січня 1923 р. було вирішено взяти Рур як заставу. Бонер Ло протестував, та все ж заявив, що не виступатиме силою проти такої постанови. 4 січня Пуанкаре сказав, що не звертатиме уваги на англійські протести.

Окупація Руру й «пасивний опір»

11 січня 1923 р. франко-бельгійські війська увійшли в Рурський басейн під приводом захисту «Міжнародної місії контролю заводів і шахт», яка мала наглядати за діяльністю «Вугільного синдикату» й уживати всіх необхідних заходів для забезпечення виплати

Тобто, три голоси проти одного (Англія). Головуючий, а ним був Варту, мав, до речі, 2 голоси на випадок, якщо голоси в комісії розділяться (після того, як США не ратифікували Версальський договір, у ній було тільки чотири члени). Гаторн-Арді вказує (цит. пр., с. 44), що це могло вплинути на постанову італійського представника.

репарацій. Цими військами (дві піхотні й одна кавалерійська дивізії) командував генерал Дегут. Того ж дня Палата депутатів схвалила дії Пуанкаре 452 голосами проти 72 (соціалісти й комуністи). Чоловік із тридцять радикалів, серед яких був Ерріо, утрималися. Французька політика мала подвійну мету: забезпечи­ти в разі необхідності виплату репарацій шляхом відрахувань з рурської промисловості; примусити Німеччину поводитись відпо­відно до інтересів союзників шляхом тиску на її економіку.

Німецький уряд, відчуваючи підтримку громадськості, негайно заявив протест і наказав робітникам і службовцям Руру вдатися до «пасивного опору», який вони, до речі, вже стихійно почали. З деяким запізненням до них приєдналися й підприємці, а «Вугільний синдикат» перебрався з Ессена до Гамбурга. Всі репараційні поставки були припинені, а населення Руру оголосило страйк, під час якого користувалося фінансовою підтримкою з боку уряду. Крім того, Німеччина відкликала свого посла з Парижа. Іноді пасивний опір обертався на активний у вигляді диверсій. 31 травня під час сутичок на круппівських заводах загинуло 13 робітників. 26 травня розстріляно Лео Шлягетера, який висадив у повітря військовий ешелон.

Але «пасивний опір» не подіяв на Пуанкаре. За згоди Бельгії та Італії він утворив «Управління залізниць», які стали експлуа­туватися за допомогою французького й бельгійського персоналу, а також саперів. На шахти привезли французьких і бельгійських шахтарів. Були запроваджені нові гроші — «франк управління». Із окупованої зони виселили 145000 німців.

Штреземан і кінець «пасивного опору»

Тактика «пасивного опору» не досягла мети. Німеччину вразила страшенна інфляційна криза, яку ускладнювала до того ще й допомога рурським страйкарям. Потерпаючи від безробіття, боя­чись, що їх витіснять французькі й бельгійські робітники, вони помалу поверталися на роботу і, незважаючи на заборони німецького уряду, їздили «французькими потягами», що їх пускали на світанку, аби уникнути масових виступів. 12 серпня 1924 р. уряд Куно змушений був піти у відставку, а його місце заступив кабінет Густава Штреземана — керівника Німецької народної партії, поміркованого націоналіста, який користувався підтримкою середніх і великих підприємців (завдяки Гуго Стіннесові).

Одним із перших заходів Штреземана стало припинення «пасивного опору» (26 вересня).

Рейнський сепаратистський рух

Крім фінансових клопотів, Штреземана дуже турбувала активність крайніх лівих (комуністів) і крайніх правих (націонал-соціалістів), а також відновлення діяльності рейнських сепаратистів, що ніяк не проявляли себе з 1919 р. Окупація Руру, інфляція дали їм нові сили. Наприкінці березня 1923 р. зібралися «Рейнські народні збори». Вони запропонували випустити «рейнські гроші» на основі франків франко-бельгійської адміністрації, а також сформувати «Рейнську раду», здатну замінити прусські адміністративні органи. Наприкінці квітня 1923 р. докторові Дортенові доручили поїхати в Париж і налагодити контакти з французьким політичним керів­ництвом, з давнім прихильником рейнського руху генералом Ман-женом, а також з журналістами й письменниками, такими, як Моріс Барре і Жак Бенвіль. Він зустрівся з міністром визволених районів Лушером, але не зміг добитись аудієнції Пуанкаре. Однак він залишився задоволений цим вояжем і відчув неафішовану підтримку голови Найвищої міжсоюзницької комісії у питаннях рейнських територій Поля Тірара. Після його повернення події в Рейнській області різко активізувалися. 20—21 жовтня в Екс-ля-Шапель — зоні, окупованій бельгійцями, — промисловець Лео Декерс, якого підтримав бельгійський дипломат П'єр Нотомб, захо­пив громадські будівлі й проголосив «незалежну республіку». Но­томб мріяв про відродження Лотарингії під бельгійським контролем. Та через три дні бельгійський уряд дезавуював цю акцію й вислав Декерса. В Кобленці авантюрист Маттес здійснив такий собі де­ржавний переворот під прапором руху, що іменував себе «Вільний Рейн». У цій колишній американській окупаційній зоні французи замінили американські війська після їхнього виведення в 1923 р. Маттес урешті домовився з Дортеном і дістав «повноваження щодо півночі», а Дортен, який перебував у Вісбадені, став «уповноваже­ним на півдні». Але військо Маттеса розпалося, і Дортена, коли він остаточно розмістив свій штаб у Бад-Емсі, 1 грудня 1923 р. прого­лосили «головою тимчасового уряду Рейнської республіки». Най­важчим для цього уряду було, звичайно, розшукати кошти. 15 листопада Штреземан запровадив «рентну марку». Та чи може вона увійти в обіг на окупованих територіях? Щоб запобігти цьому, Дортен, якого не підтримував Пуанкаре, розробив за допомогою фінансистів план створення «Рейнського державного банку», який мав би право емісії. Однак цей проект не змогли реалізувати. Мер Кельна Конрад Аденауср і кельнський банкір Луїс Гаген — «ле-галісти», які протистояли «активістам» на чолі з Дортеном, — виробили власний проект емісійного банку, який здобув підтримку Пуанкаре. 4 грудня він примусив Дортена полишити свій план. Ця пітримка Аденауера пояснюється тим, що на Аденауера дивилися як на «людину англійців». Можливо, Пуанкаре сподівався привернути Британію до ідеї рейнської автономії. Але його дуже швидко спіткало розчарування.

У листопаді Штреземан пішов з посади канцлера, але залишився міністром закордонних справ у новому уряді, очолю­ваному Марксом. Штреземан добре усвідомлював, що оздоровлення грошової ситуації перешкодить створенню емісійного банку, чого, зрештою, Аденауср не так уже й прагнув. Штреземан спромігся переконати Пуанкаре. 22 листопада Тірар викликав Дортена в Кобленц і заявив йому, що Франція зобов'язалася перед Англією покласти край рейнському сепаратизмові й не зупиниться, якщо буде треба, перед застосуванням сили.

Сепаратистський рух тривав ще деякий час у Пфальці, який мав своїх власних автономістів, а потім приєднався до «Рейнських народ­них зборів». Автономісти заволоділи Кайзерслаутерном. Після невдачі Дортена їхні дії не припинилися. Та 9 січня 1924 р. в Спірі було вбито голову автономного уряду Ганц-Орбіса, а 13 лютого французькі власті допустили вбивство в Пірмазенсі п'ятнадцяти автономістів, коли вони намагались урятуватися з охопленої полум'ям ратуші.

Штреземан також заохочував відновлення переговорів із Францією в питанні про репарації. В жовтні «Міжнародною місією контролю заводів і шахт» були укладені угоди з різними підприємствами Руру. Цими угодами дозволялася поставка в рахунок репарацій промислової продукції, починаючи з вугілля. Так досягла результату політика «продуктивного закладу». Насправді їй судилось утілюватися в життя протягом дуже короткого періоду, оскільки Франція й Бельгія погодились винести проблему на міжнародний рівень.

III. Врегулювання рурського питання. План Дауеса

Відновлення переговорів про репарації

Новий президент США Кулідж, що зайняв цей пост як віце-прези­дент після смерті Гардінга в серпні 1923 р., двічі — в серпні й жовтні 1923 р. — пропонував або доручити вирішення проблеми репарацій комісії експертів, у якій узяла б участь і Америка, або ж скликати конференцію політичних діячів союзних держав теж з участю Америки. 24 жовтня німецький уряд виступив з проханням, щоб комісія з репарацій переглянула платоспроможність Німеч­чини. 26 жовтня Пуанкаре погодився на перший варіант, тобто на комісію експертів, але з деякими застереженнями. В комісії з репарацій французький представник Варту висловився за утворення двох комітетів, один з яких вивчив би питання відбудови грошової системи Німеччини, а інший, яким мав керувати амери­канський банкір (і генерал) Даусс, заклопотався б репараціями. Пуанкаре дав згоду ЗО листопада 1923 р. Так він переносив проблему в міжнародний простір, певною мірою віддавав її Англії й Америці, позбавляв себе на майбутнє будь-якої можливості ареш­ту майна для гарантування своїх інтересів, коротше кажучи, втра­чав усі переваги енергійної політики. Чим пояснити таку зміну в його поведінці? Певна річ, вона пов'язана з характером Пуанкаре, великого прихильника законних та правових вирішень, та найго­ловнішим чинником була фінансова й грошова криза у Франції. Франк своєю чергою зазнав інфляції, і, щоб мати надію вилікувати його, треба було добитися допомоги англійських фінансистів. Крім того, наближалися законодавчі вибори. Праві в основному стояли за залишення французьких військ у Рурі, ліві ж виступали проти. Пуанкаре сподівався зіграти роль арбітра в цій суперечці.

План Дауеса

Комітет Дауеса зібрався в Парижі в січні й працював до квітня 1924 р. 9 квітня експерти подали свою доповідь. 16 квітня німець­кий уряд повідомив, що розглядає план експертів як основу для переговорів. У статті, опублікованій у газеті «Цайт», Штреземан заявив, що німецький уряд діяв «з повним усвідомленням своєї відповідальності». Цю думку він уточнив у передвиборній промові в Ганновері 29 квітня: «На мою думку, політичні питання стоять на порядок вище, ніж економічні. Що то був би за уряд, якби він не пішов на будь-яку жертву, щоб звільнити Рейн і Рур, і не прагнув створити умови для такого розвитку, щоб урешті ми знову стали здатні до політичних дій». Штреземан був упевнений, крім того, що економічна відбудова Німеччини можлива лише за умови припливу англосаксонських капіталів, а щоб їх одержати, треба було передовсім відновити міжнародне довір'я. Притиснутий заго­стренням грошової кризи, підштовхуваний Варту, Пуанкаре врешті-решт також погодився на цей план.

На виборах більшість була на боці об'єднання лівих сил, і 1 червня Пуанкаре оголосив про свою відставку. Його наступник Едуар Ерріо вважав, що політика його попередника в рурському питанні була хибною. Однак він заявив, що чимала частина його партії може об'єднатися проти нього з правими, якщо перед виведенням військ не буде одержано гарантії. Особливо слабкою була його позиція в Сенаті. Тому в своїй програмній промові в червні 1924 р. новий голова уряду пообіцяв облишити силову політику, надати амністію ув'язненим і висланим німцям і вивести війська з Руру, коли почнеться виконання плану Дауеса. 22 червня Ерріо відвідав у Чекерсі нового англійського прем'єра, лейбориста

Макдональда. Обидва діячі згодилися, що треба зажадати від Штреземана додаткової гарантії, а саме відновлення військового союзницького контролю. 30 червня Штреземан відповів, що дозво­лить загальну інспекцію німецьких озброєнь, яка, на його думку, стане кінцевим актом союзницького контролю. Ми побачимо нижче результати цієї інспекції. Отже, Ерріо об'єднав проблеми плану Дауеса й виведення військ із Руру. Для остаточного прийняття плану Дауеса в Лондоні була скликана спеціальна конференція. 9 липня 1924 р., незважаючи на протести Штреземана, ухвалено не запрошувати Німеччину на початок конференції. В її засіданнях (16 липня — 5 серпня) брали участь союзні держави й США (представлені послом у Лондоні Келлогом). Німецька делегація у складі канцлера Маркса, Штреземана та міністра фінансів Лютера прибула в Лондон 5 серпня, і переговори з нею тривали аж до 15-го. Постанови конференції стосувалися двох головних пунктів: прийняття плану Дауеса та виведення військ.

З першого пункту згоди було вже досягнуто. Попри гучні заяви лейбористів Макдональд у червні знову наслідував приклад своїх попередників і відмовився пов'язати питання союзницьких боргів з питанням про репарації (те, що французи називали «страху­вальною умовою»). Треба зазначити, що 18 червня 1923 р. Англія уклала зі США так звану угоду Болдвіна—Меллона, якою вона зобов'язалася виплатити їм свої борги за 62 роки. Франція підписала аналогічні договори зі США та Англією лише в 1926 р., а ратифікувала їх у 1929 р.

План Дауеса являв собою тимчасовий план, розрахований на п'ять років. Німецькі виплати мали гарантуватися заставленням залізниць і промисловості. Річні виплати мали піднятися за п'ять років з одного до двох з половиною мільярдів франків золотом. Оплата здійсню­ватиметься в марках переказами, що їх виконуватиме генеральний агент з репарацій у Берліні під наглядом спеціального комітету, очолюваного цим агентом; до його складу ввійдуть 5 членів — від Америки, Англії, Франції, Італії, Бельгії. В перший рік Німеччині буде надано позику в 800 млн. франків золотом (найширша підписка була відкрита в Америці). В цілому план Дауеса відрізав чималенький шматок від суми репарацій, визначеної «станом платежів» за 1921 р.

Проблема виведення військ

Проблема виведення військ видалася набагато тяжчою. Головні дискусії велися починаючи з 7 серпня поза конференцією, між Ерріо й Штреземаном. Ерріо хотів підпорядкувати залишення Руру встановленню військового контролю й укладенню пакту про безпеку. Штреземан відмовлявся пов'язувати ці дві справи під тим приводом, що це додасть нових сил націоналістичній опозиції. 9 серпня Ерріо виїхав до Парижа для консультацій з Радою міністрів і повернувся 11-го з новим планом. Виведення військ не буде підпорядковане встановленню військового контролю, але буде здійснюватись протягом року. Штреземан спочатку відмовився, але потім, після розмови, в якій Макдональд зіграв роль посередника, і після консультацій зі своїм урядом, погодився на річний термін, починаючи з 15 серпня, причому з Дортмунда війська мали бути виведені негайно. За цю головну поступку Ерріо не одержав жодної переваги — ні в питанні репарацій, ні на поставках вугілля, ні щодо майбутнього франко-німецького торговельного договору, що мав замінити тимчасовий порядок, запроваджений договором на період до січня 1925 р. Така політика односторонніх поступок зазнала різкої критики у Франції.

Складність проблеми виведення військ полягала, зокрема, в тому, що йшлося про три групи територій, а саме:

1. Міста Дуйсбург, Дюссельдорф і Рурорт, окуповані 8 березня 1921 р. на підставі застосування санкцій, за згоди Англії.

2. Рур, окупований Францією та Бельгією в січні 1923 р. на підставі застосування санкцій, за несхвалення Англії.

3. Район Кельна, окупований згідно з Версальським договором; з нього за цим же договором війська мали бути виведені через п'ять років після набрання ним чинності, тобто 10 січня 1925 р.

Цей сектор, окупований англійцями, зв'язував Рур з рештою окупованої зони. В разі його звільнення війська, утримувані в Рурі, були б відрізані. Крім того, перші результати генеральної інспекції озброєнь виявились несприятливі для Німеччини. Перевірками було встановлено, що вона приховує зброю, що на заводах Крупна збереглися великі верстати, на яких можна виготовляти важкі гармати, що, незважаючи на заборони в договорі, генерал фон Сект намагається відродити генеральний штаб. Франція була дуже стурбована, і її повністю підтримав британський уряд консерва­торів, сформований у листопаді 1924 р. після загальних виборів, на чолі з Болдвіном і міністром закордонних справ Остіном Чемберленом —відомим франкофілом. Тому на скликаній 27 грудня в Лондоні конференції послів було вирішено відкласти виведення військ. Німецький уряд намірився був припинити торговельні переговори з Францією, але задовольнився протестом: «На мою думку, — сказав Штреземан ЗО грудня представникам чужоземної преси, — немає сумніву: якщо не буде врегульоване питання виведення військ, якщо нам скажуть: «Ми залишаємося в районі Кельна», не вступаючи з Німеччиною в переговори в будь-якій формі з метою досягнення певного компромісу і виведення військ із Руру та Рейнської області, немає сумніву, я повторюю, що це буде цілковите банкрутство політики, яка проводилася в Німеччині щодо прийняття плану Дауеса, і німецький народ тут не поми­литься». Цей протест, однак, не змінив позиції союзників. Війська з Руру вивели лише в період з 1 липня по 17 серпня 1925 р., коли гарантії проти німецького переозброєння видалися достатніми. Перші троє міст залишено 25 серпня. Щодо району Кельна, Штреземан скористався з Локарнської конференції, щоб поставити там це питання, і підпорядкував підписання договору Німеччиною виведенню військ. Після ще одних переговорів, коли 23 жовтня 1925 р. Німеччина запевнила, що більшість вимог союзників стосовно її роззброєння ось-ось мають бути задоволені, конференція послів ухвалила, що виведення військ із Кельнської зони почнеться 1 грудня 1925 р. Завершилося воно 31 січня 1926 р.

IV. «Женевський протокол»

Колективна безпека

Паралельно з проблемою франко-німецьких відносин постала проблема «колективної безпеки», пов'язана з роззброєнням. У цьому питанні французи й англійці дуже розійшлися ще в 1919 р. Англія стояла за негайне й безумовне роззброєння, бо, на її думку, така дія, завдяки своєму психологічному ефектові, забезпечить міцний мир. Франція ж, навпаки, вважала, що найкращою запорукою миру буде її перевага над силами Німеччини. Вона погоджувалась із принципом роззброєння, але тільки після того, як буде гарантована безпека. А цього можна було досягти лише шляхом глибокої реформи Ліги Націй, якою передбачалося б обов'язкове мирне розв'язання будь-яких супе­речок, а також створення міжнародної армії. Це було, власне, повернення до відкинутої англосаксами в 1919 р. ідеї Леона Буржуа, до якої Британія, як і раніше, ставилася вороже.

Вже на першій Асамблеї Ліги Націй у 1920 р. була утворена «постійна консультативна комісія» у військових, морських і повіт­ряних питаннях. Та вона дуже швидко впевнилася в складності цієї проблеми, що привело до прийняття Асамблеєю Ліги Націй документу, відомого під назвою «Резолюція XIV» (27 вересня 1922 р.). В ній зазначалося, що план скорочення озброєнь може стати дійсним, якщо буде загальним і якщо йому передуватиме відкрита для всіх країн «оборонна» угода, яка зобов'яже всі сторони надавати ефективну й негайну допомогу тій з них, на яку буде вчинено напад, за умови, що «обов'язок надавати допомогу краї­ні — жертві нападу буде обмежено в принципі країнами тієї самої частини світу». Тож і розпочалося готування договору про взаємну допомогу. На розгляд було подано кілька проектів. Один з них, розроблений полковником Рекеном, передбачав укладення великої кількості двосторонніх і багатосторонніх угод про взаємний захист.

В іншому, запропонованому лордом Робертом Сесілем, пропонував­ся загальний договір про взаємні гарантії, оскільки його авторам здавалося, що багатосторонні договори можуть спричинитися до виникнення суперницьких блоків. Постійна консультативна комісія зробила спробу об'єднати обидві пропозиції і в 1923 р. подала свій проект договору про взаємну допомогу. Така допомога, на її думку, мала здійснюватися, з одного боку, шляхом загальної гарантії для всіх держав, а з іншого — шляхом спеціальних договорів, укладе­них тільки між окремими державами. Загальна гарантія набирала б чинності лише після скорочення озброєнь. Завдання визначення агресора лягало на Раду Ліги Націй. Після того, як його було розповсюджено на Асамблеї 1923 р., проект наштовхнувся на численні заперечення, зокрема, з боку Макдональда, що висловив їх 5 липня 1924 р. Він вважав, що проект недостатньо чітко передбачає скорочення озброєнь і що гарантії безпеки, які надає договір, зовсім недостатні, бо вони залежать від одностайної ухвали Ради про факт агресії. Крім того, функції Ради видавалися йому надто широкими й такими, що порушують суверенітет держав.

Проект протоколу

Асамблея 1924 р. мала значно більший розголос, ніж попередні, зважаючи на сплеск інтересу до Ліги Націй з боку французького й англійського урядів. Уперше голова Ради міністрів Франції (Ерріо) особисто взяв у ній участь. Також уперше до складу французької делегації увійшов Бріан. Тож Асамблея 1924 р. взялася за розгляд проекту, поданого чехословацьким міністром закордонних справ Бенешем і відомого як «протокол про мирне врегулювання між­народних суперечок», або «Женевський протокол».

Цим протоколом передбачався новий елемент — обов'язковий розгляд конфліктів. Всі міжнародні суперечки мали передаватися в Постійний міжнародний суд або в арбітраж. В разі відхилення арбітражу й розв'язування війни застосовуватиметься принцип презумпції агресії. Така сама процедура передбачалася й для тих сторін у суперечці, які не підкоряються ухвалі арбітражу. В такому разі вступатимуть у дію фінансові, економічні, військові санкції. Постанова про їх засто­сування приймається Радою Ліги Націй більшістю в дві третини голосів, і всі країни-члени зобов'язані її виконувати. Цей проект являв собою набагато дійовішу гарантію, ніж пакт Ліги Націй, згідно з яким постанови Ради мали ухвалюватись одноголосне, і Рада могла лише «рекомендувати», а не «призначати» військові санкції.

Нарешті, держави — учасниці протоколу зобов'язувалися взяти участь у міжнародній конференції з питання скорочення озброєнь. Коли б така конференція виявилася безрезультатною, протокол чинності не набирав. Цим установлювався нерозривний зв'язок між принципами арбітражу, безпеки, роззброєння.

Поразка проекту

Асамблея Ліги Націй одностайно рекомендувала державам-членам прийняти протокол. Його підписали десять країн, зокрема Чехословаччина й Франція. Великобританія попросила перенести обговорення на березень 1925 р. За цей час, у листопаді 1924 р., консерватори сформували свій уряд на зміну лейбористському. Отже, пішов Макдональд, який підтримував проект. Новий міністр закордонних справ Остін Чемберлен під впливом домініонів і за підтримки Італії дуже різко розкритикував протокол у своєму виступі 12 березня 1925 р., висунувши численні заперечення. Він ставився вкрай неприхильне до арбітражу й до економічних санкцій, які вважав неефективними. Він боявся, що Великобри­танія, через свій великий флот і володіння в світі, буде змушена постійно втручатися від імені Ліги Націй. Він боявся також, що не буде досягнуто скорочення озброєнь. Зі свого боку, деякі домініони несхвальне дивилися на процедуру арбітражу, якій їм довелося б підкоритися через їхню імміграційну політику. Вони не хотіли, щоб їх зобов'язували до втручання в Європі при застосуванні санкцій. Як зазначив канадський представник Дандюран: «В цій асоціації взаємного страхування від пожежі різні держави страхуються від неоднакового ризику. Щодо нас, то ми живемо в пожежобезпечному будинку, далеко від горючих матеріалів».

Нарешті, Сполучені Штати, які вбачали в протоколі новий «Священний союз», що дозволив би європейським країнам утручатися в справи Латинської Америки незважаючи на доктрину Монро, справили сильний тиск на Англію з метою настроїти її проти протоколу.

Через незгоду протокол не пощастило прийняти. Чемберлен повідомив про свою постанову в березні 1925 р. Передбачена конференція з роззброєння не відбулася. Це була відчутна поразка для системи колективної безпеки.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 479; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!