Грижі білої лінії живота і пупкові грижі. Патогенез. Клініка, діагностика, лікування ( Сапежко, Мейо, Лексер)



Грижі білої лінії живота.

Грижі білої лінії живота (hernialineaealbae) 11% від загального числа черевних гриж. Вони можуть виникати в різних ділянках білої лінії. внутрішньочеревного тиску, яке сприяє проникненню передочеревинної жирової клітковини в щілину білої лінії живота. Спочатку утворюєтьсяпередочеревинна ліпома, яка, збільшуючись у розмірах, з часом затягує засобою очеревину, з якої в наступному формується грижовий мішок. Вмістомгриж білої лінії буває великий чепець, петлі тонкої кишки або товста кишка. Увипадках підчеревних гриж їх вмістом може бути сечовий міхур або йогодивертикули. Серед чинників, які сприяють розширенню та витонченню білоїлінії живота, а отже, і утворенню гриж, суттєве значення має важка фізичнапраця та вагітність.

Класифікація. За локалізацією розрізняють

- надчеревні (herniaepigastrica),

- біляпупкові (herniaparaumbilicalis)

- підчеревні (herniahypogastrica) грижі.

Клінічна картина. Діагностика. У більшості випадків клініка гриж білоїлінії живота мало виражена. Найчастіше вона є типовою, як при інших видахгриж. Часто виникає нудота, відрижка, печія, відчуття тиснення в епігастральній ділянці, іррадіація болю в підребер’я. У хворих із ожирінням, коли невеликі грижі визначити складно, такі симптоми гриж білої лінії живота

оцінюють помилково як прояви захворювань шлунка, дванадцятипалої кишки,печінки, жовчних шляхів, підшлункової залози і навіть червоподібноговідростка. Для кращої діагностики гриж білої лінії живота пацієнта слідположити строго горизонтально на спину. Ретельно пальпувати ділянку білоїлінії в спокої, а потім при напруженні м’язів передньої черевної стінки. Увипадках наявних гриж вони таким чином відносно легко виявляються.

Диференційна діагностика. Грижі білої лінії живота можуть симулюватиліпоми, фіброліпоми, нейрофіброми. Загальною ознакою цих пухлин є їх вільнезміщення разом з підшкірною клітковиною в складці, відсутність болю таніжки, яка у випадках грижі, йде до апоневрозу. Крім того, симулювати грижібілої лінії можуть множинні пухлини інших ділянок тіла (ліпоматоз,

нейрофіброматоз), метастатичні пухлини.

Лікувальна тактика. Лікування є лише операційним. Пластику можнапроводити як власними тканинами, так і з використанням сітчастихімплантатів. Пластику грижових воріт власними тканинами проводятьспособом Сапежко–Дьяконова, тобтостворюють дублікатуру апоневрозу.Методика операційного втручання з використанням імплантатів аналогічна до

методики операцій пупкових гриж.

Пупкова грижа

Пупковою грижею називають вихід органів черевної порожнини черездефект черевної стінки в ділянці пупка.2% усіх гриж. Важливою обставиною в ґенезі пупкових гриж є маларухомість очеревини в ділянці пупка і повільне збільшення грижового мішка,яке відбувається в основному за рахунок розтягнення очеревини. У зв’язку зцим наростання процесу пов’язано з надривами грижового мішка, утвореннямспайок, зрощень і перетинок. Все це призводить до утворення багатокамернихгрижових мішків. Вміст грижі травмується, у результаті цього утворюютьсяспайки зі стінками грижового мішка, і виникають умови для невправимості і

защемлення. Це необхідно враховувати при операційному втручанні. Невеликівправимі пупкові грижі можуть бути безсимптомними. Інколи перші скаргиз’являються при защемленні грижі. При великих грижах виникає біль у ділянціпупка, який може посилюватись після їжі і фізичного навантаження. Розміригрижових воріт можуть бути значно менших розмірів, ніж грижове випинання.Це утворює анатомічні передумови для розвитку таких ускладнень, як хронічна

непрохідність кишок, копростаз, защемлення. У горизонтальному положенніхворого випинання зникає або зменшується в розмірах. Через витончену шкіру,яка покриває випинання, можна помітити перистальтичні хвилі кишок. Привправимих грижах визначають краї і величину грижових воріт. Чітковизначається симптом кашльового поштовху.

Клініка, діагностика, диференційна діагностика. Діагностика пупковихгриж нескладна, але необхідно знати, що невелике ущільнення в ділянці пупкаможе бути метастазом рака шлунка в пупок. Всім хворим на пупкову грижунеобхідно проводити рентгенологічне дослідження шлунка і дванадцятипалоїкишки і гастродуоденоскопію з метою виявлення супутніх захворювань, які

викликають біль у верхній половині живота.

Лікування лише хірургічне
Операції при пупкової грижі. Пластика по Мейо. Пластика по Сапежко. Пластика по Лексера

Розріз шкіри при пупкової грижі поздовжній по середній лінії на кілька сантиметрів вище пупка з обходом його зліва і триває на 3-4 см нижче.

У гладких хворих при пупкової грижі частіше роблять напівмісячний або овальний розріз, що облямовує грижовоговипинання знизу. Шкіру і підшкірну клітковину розсікають до апоневроза білої лінії живота.

Отпрепаровивая шкірний клапоть зліва направо, відокремлюють шкіру з підшкірною клітковиною від грижового мішка пупкової грижі. Його виділяють до тих пір, поки не будуть чітко видні грижові ворота, утворені щільним апоневротическим краєм пупкового кільця.

Між шийкою грижового мішка пупкової грижі і пупковим кільцем вводять желобоватий зонд і по ньому розсікають кільце в поперечному напрямку або по білій лінії вгору і вниз. Грижового мішок остаточно виділяють, розкривають, вправляють вміст, відсікають і вшивають очеревину безперервним кетгутовим швом.

-Пластика по Мейо при пупкової грижі проводиться тоді, коли пупкове кільце розсічено в поперечному напрямку. Накладають П-подібні шви. Верхній клапоть апоневрозу прошивають шовком спочатку зовні всередину відступивши від краю на 15 см; потім цією ж ниткою роблять стібок на нижньому краї апоневрозу зовні всередину і зсередини назовні, відступивши від краю його лише на 05 см, і виходять на верхньому краї на тому ж рівні. Таких швів зазвичай накладають 3: 1 на центрі і 2 з боків.
При зав'язуванні нижній край апоневрозу переміщують під верхній і фіксують у вигляді дуплікатури. Вільний край верхнього клаптя апоневрозу підшивають до поверхні нижнього клаптя окремими вузловими швами (другий ряд швів).

-Пластика по Сапежко при пупкової грижі проводиться тоді, коли пупкове кільце розсічено подовжньо. На затискачах Кохера асистент відтягує лівий край апоневрозу і прогинає так, щоб максимально вивернути його внутрішню поверхню. До неї хірург підтягує і підшиває окремими вузловими або П-подібними шовковими швами правий край апоневрозу, намагаючись підвести його якомога далі. Вільний лівий край апоневрозу укладають поверх правого і підшивають окремими швами. Досягається апоневротіческой подвоєння черевної стінки.

-Пластика по Лексера при пупкової грижі частіше виробляється у дітей при невеликих пупкових грижах шляхом ушивання пупкового апоневротического кільця шовковим кісетним швом, поверх якого накладають окремі вузлові шви.


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 2384; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!