ГЕОПОЛІТИЧНЕ І ГЕОЕКОНОМІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ УКРАЇНИ



Геополітика вбачає в політиці держави визначальну роль географічних чинників, за глобальних політичних змін, які гос­тро постали на зламі XX—XXI ст., набуває нового значення і змісту. Це пов'язано насамперед із невідповідністю реаліям тра­диційних моделей реалізації державно-політичних прагнень. Те­риторіальне розташування України, її розміри, чисельність насе­лення, природні ресурси в поєднанні з потенційними можливо-


____________________________________________________ Розділ 8

стями в науковій, економічній та інших сферах суспільного жит­тя дають нашій країні можливість мати статус великої європейсь­кої держави з відповідною геополітичною поведінкою.

Останнє десятиріччя XX ст. позначене суттєвими геополі-тичними змінами. Серед найзначніших із них ліквідація Радянсь­кого Союзу та утворення незалежної України разом з іншими країнами пострадянського простору. Передумовами глобальних зрушень на континенті виступили припинення військово-пол­ітичного протистояння вздовж «залізного занавесу», падіння ко­муністичних режимів і переорієнтація низки держав на засади цінностей західної демократії. Внаслідок цих подій світ із двопо­люсного, чітко розмежованого поступово набирає обрисів бага-тополюсного, взаємозалежного, зростають взаємовпливи держав і народів. Тісно пов'язані між собою процеси подолання розколу Європи та Німеччини, ослаблення полюса сили, що його уособ­лювала Москва, та самовизначення народів східноєвропейських держав і національно-державного волевиявлення народів колиш­нього Радянського Союзу. На Сході припинили існування воєн­но-політичний блок країн Варшавського Договору та СРСР як світова наддержава. Поява на політичній мапі світу незалежної України започаткувала глобальні трансформації не лише в дано­му регіоні. Досягнення суверенного статусу Українською держа­вою, за визначенням американського політолога 3. Бжезинсько-го, є однією з най відчутніших геополітичних подій XX ст. Став­ши незалежною, Україна створила можливість для самої Росії стати, нарешті, демократичною та європейською. Виваженість зовнішньої політики України, її миролюбні засади, мирний ха­рактер перетворень у суспільстві підвищують рівень безпеки на континенті та сприяють становленню дієвіших відносин Украї­ни з європейською сім'єю народів. Відбуваються одночасні різно-векторні, досить суттєві й далекосяжні за наслідками події.

Україна, займаючи важливе місце в Європі, є одним із го­ловних факторів сучасного геополітичного положення в цьому регіоні. Україна зробила великий внесок в забезпечення мирно­го розвитку подій в Європі, вона відмовилась від успадкованого від СРСР ядерного потенціалу, усвідомлюючи своє місце в ново­му світі, необхідність всілякого сприяння міжнародній безпеці.

Відсутність достатньо ємного внутрішнього ринку, велика енергетична та ресурсна залежність національної економіки від зовнішніх ринків вимагає від України врахування сценаріїв роз­витку у найближче десятиліття, які будуть реалізовані наймогут-нішими гравцями: США, EC та Росією. Сценарії майбутнього


Цивілізаційні виміри економісного розвитку______________________

сьогодні є невизначеними, невідомо, якими шляхами буде тору­вати світ. Хоч найбільш вірогідним є сценарій гегемонії Захід-нохристиянської цивілізації на чолі зі США. Але такий розвиток подій ще не приречений на апріорну реалізацію. Впровадження такого сценарію вимагає значного послаблення ролі інших го­ловних гравців «великої шахівниці», що навряд чи буде спокійно сприйнято ними. Зовнішня загроза їх інтересам з боку США змушує низку занадто слабких для самостійного опору держав -регіональних лідерів об'єднувати свої зусилля, формуючи союз, що має забезпечити біполярність світу майбутнього.

Таке розгортання подій не бажане для України. Це може дуже ускладнити реалізацію євроінтеграційних прагнень Украї­ни, з одного боку, та інтересів національної безпеки, пов'язаних зі вступом України до НАТО. Негативним сценарієм для Украї­ни є також і можливість опинитися у сірій буферній зоні.

ВПРАВИ

Вправа 1. Для кожного положення, наведеного нижче, знайдіть відповідні йому термін або поняття.

1. Модель розвитку НІК,яка передбачає розвиток націо­
нальної економіки з переважною орієнтацією на зовнішній ри­
нок, на експорт.

2. Єдина цивілізація, яка зараз розвивається.

3. На півдні Україна межує з цивілізацією...

4. Концепція «трьох хвиль» належить...

5. Становлення та розвиток будь-якої цивілізації передбачає
надання нею...

6. Модель розвитку НІК, орієнтована на імпортозаміщення.

7. Поява цивілізацій завжди зумовлена наявністю...

8. Провідні країни світу зараз знаходяться на стадії «пошуку
шляхів якісного поліпшення життєвих умов людини» за думкою...

9. Концепцію «нового індустріального суспільства» запро­
понував...

Терміниі поняття

Західно-християнська

Відгук

Ростоу

Ісламська

Викликів

Гелбрейт


____________________________________________________ Розділ 8

Лати ноамериканська

Тоффлер

Азіатська


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 357; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!