Психологічна структура малої групи



Основним поняттям в соціальній психології є група, але не як сукупність індивідів, а як особливе утворення.

Група - це сукупність людей, виділена на основі якого-небудь одного або декількох загальних для них ознак. Наприклад, соціаль­не походження, наявність і характер спільної діяльності, особливої організації. Оскільки поняття групи охоплює різні аспекти людської діяльності, існує велика кількість способів класифікації груп. На­приклад, за характером контактів виділяють умовні і реальні гру­пи, за тривалістю існування - постійні і тимчасові. Так, для умов­них, груп характерним є об'єднання за визначеною ознакою, відсут­ність прямих міжособистісних контактів. Умовна група - це таке об'єднання, учасники якого не знають один одного. У групах, реаль­них, усі їх члени зв'язані об'єктивними взаєминами. Реальні групи людей розрізняються величиною, зовнішньою і внутрішньою орга­нізацією, призначенням і суспільним значенням. За величиною мо­жуть бути великі і малі групи.

Мала група- це невелика за чисельністю сукупність людей, які зайняті загальною справою й мають прямі особисті контакти один

з одним.

Ознаки малої групи:

1. Просторова й тимчасова співприсутність людей (ця співприсутність дозволяє реалізувати інформаційний, інтерактивний і перцептивний аспекти спілкування й взаємодії).

2. Постійна мета спільної діяльності (ближні, далекі перспекти­ви; ці цілі визначають зовнішню формально-цільову структуру групи).

3. Наявність організуючого початку (він або персоніфікований, або лідерство має ситуаційно-специфічний характер).

4. Поділ і диференціація персональних ролей.

5. Наявність емоційних відносин між членами групи.

6. Вироблення специфічної групової культури (норми, правила, стандарти поведінки і т.і.).

Тривалість існування малої групи може бути різною. Мала гру­па може бути створена для виконання якого-небудь конкретного завдання й існувати лише протягом часу, необхідного для його ви­конання (ремонтна бригада), але може бути й відносно постійною (виробнича бригада, студентська група, родина). Ефективність ро­боти малої групи залежить і від її чисельності, і від того, як вона організована.

Малі групи виступають у свою чергу як мікрокосми більш вели­ких соціальних об'єднань. Між великими і малими групами спосте­рігаються визначені ієрархічні і динамічні взаємини.

 

Чутки в процесі комунікації .

Значна роль відволиться чуткам – це офіційно не підтверджені повідомлення, які передаються в результаті безпосередніх звязків між людьми. Чутки заважають сприймають сприйманню, зворотному зв’язку, створюють несприятливий морально – психологічний клімат в колективі.

 

Дидактика. Дидактичні принципи. Дидактичні правила.

Дидактика – галузь педагогіки, в якій розглядається теорія освіти й навчання. Об’єктом дидактики вищої школи є навчальний процес у вищих навчальних закладах. Предметом дидактики вищої школи є визначення мети і завдання навчання, окреслення змісту освіти, розробка форм і методів навчання у ВНЗ.

Дидактичні принципи – це вихідні положення, які визначають зміст, організаційні форми і методи навчального процесу відповідно до загальних цілей і закономірностей. Принципи виражають нормативні основи навчання, взятого в конкретно-історичному вигляді. Вони характеризують способи використання законів і закономірностей відповідно до визначення мети.

 Правило – це опис педагогічної діяльності, що базується на конкретному принципі. Правило розкриває окремі сторони застосування того чи іншого принципу навчання. Це конкретна вказівка викладачеві на те, як потрібно діяти в типовій ситуації навчання. Правила витікають із принципів навчання і є засобом їх реалізації. У правилах (писаних і неписаних) закріплюється практичний досвід навчання.

Сучасні принципи виступають в органічній єдності, утворюючи певну структуру основних положень організації навчального процесу. Дидактичні принципи:

1. Принцип зв’язку теорії з практикою. Принцип вимагає розуміння значення теорії в житті, умілого застосування теоретичних знань для виконання практичних завдань. Необхідно підтверджувати теоретичні знання життєвими ситуаціями, не вимагати переказування теоретичного матеріалу, а формувати застосування теорії на практиці.

2. П-п міцності запам’ятовування. Потрібно використовувати довільне і мимовільне запам’ятовування, не допускати зазубрювання, впроваджувати логічні структури, привчати студентів контролювати процес і результат власної праці. Реалізація принципу вимагає первинного сприймання і осмислення, запам’ятовування, застосування засвоєних знань на практиці, а також їх повторення і систематизації.

3. П-п науковості. Вимагає, щоб зміст освіти знайомив тих, хто навчається, з об’єктивними науковими фактами, поняттями, законами; наближався до розкриття сучасних досягнень. Реалізовуючи цей принцип, необхідно впроваджувати в навчання найновіші досягнення педагогіки, психології, та ін. наук.

4. П-п наочності. Вимагає залучення до сприймання всіх органів чуття того, хто навчається. Наочні засоби поділяються на натуральні, зображальні, схематичні; аудіовізуальні і словесно-образні. Переоцінка ролі наочності в навчанні може заважати зосередженню уваги, тому її слід використовувати розумно.

5. П-п доступності. Передбачає відповідність змісту, обсягу матеріалу, що вивчається, віковим особливостям і рівню підготовки тих, хто навчається. З цим принципом у дидактиці пов’язується поступове ускладнення змісту освіти й обсягу навчального матеріалу.

6. П-п свідомості і активності. В основу принципу – необхідність підготовки свідомих і активних громадян держави. Потрібно мотивувати студентів до навчання життєвими ситуаціями, активізувати спілкування в мікрогрупах, просити у студентів довести, пояснити, виправити, зробити висновки.

7. П- п систематичності і послідовності. Вимагає, щоб знання, уміння і навички формувалися системно, в певному порядку, щоб кожний елемент навчального матеріалу логічно пов’язувався з іншими, а нові знання спиралися на засвоєні раніше і створювали фундамент для засвоєння наступних знань.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 238; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!