Надсвідоме - рівень психічної активності особистості, який виникає під час виконання творчих завдань



Результатом дії надсвідомого є художні твори, наукові відкриття, детальний процес створення яких погано усвідомлюється творцем.

Отже, психічна діяльність людини являє собою єдність свідомого та несвідомого.

 

 

16.Обгрунтувати поняття «менталітет». Особливіш і менталітету

українського народуМентальність- це психологічні установки, способи сприйняття, манера почувати та думати. Менталітет - це різноманітні уявлення, в яких втілилось індивідуальна і суспільна, пересічна і наукова народна свідомість.Це правові і моральні уявлення - про порядну людину, про правду і брехню, уявлення про розумну людину, щастя

Ментальність — це притаманний даній нації варіант світосприймання, поведінки, який реалізується на спільній мовній, культурній і морально-етичній основі. Вона жодним чином не закріплена в матеріалізованих продуктах, а має надсвідомий характер.

"Душа" українського народу формувалася впродовж багатьох століть існування в контексті землеробської культури, яка народжувала в етнічній свідомості пращурів українського люду її поетичне бачення, що зумовлювало обрядовість народного життя. Основні риси української ментальності Антеїзм.Термін "антеїзм" походить від імені давньогреького міфічного персонажа Антея, який черпав свою життєву силу в постійному зв'язку з матір'ю-землею.Екзистснціально-межове" світовідчуття.

Вчені розуміють під цим терміном гостроемоційне переживання сьогодення, життєлюбність, поетичне, пріоритет "серця" над "головою".

Індивідуалізмзумовлений проживанням у малих соціальних групахБезумовною рисою психологічного укладу українців є емоційність і сентиментальність, чутливість та ліризм.Найяскравіше виділяються ці риси в естетизмі українського народного життя і обрядовості. Поруч з цими рисами стоять індивідуалізм та стремліния до “свободи”в різних розуміннях цього слова. Поруч з цими двома основними рисами стоїть третя - неспокій і рухливість,більш психологічні, ніж зовнішні. Вони пов’язані з певним “артистизмом” натури, зі сіремлінням до переходу в усе нові форми,

Визначають два типи української ментальності: землеробський та козацький.Перший тип - землеробський- хронологічно давнішній: він сягає глибинних коренів українства, витоки яких ідуть від прадавньої індоєвропейської культури. Другий сформувався в епоху середньовіччя на грунті оригінального ешосоціального утворення - козацтва. Землеробська сутність ментальності українців проявляється, зокрема, в їхніх легендах про божественне походження землеробських знарядь праці, в особливо розвиненому культі хліба, в обожнюванні селянської праці. Другий тип ментальності українців - козацький -формувався на протилежних позиціях: на ідеї дороги, походу, мандрів - на відміну від прив’язаності до землі та рідної оселі;

> 17.Дати аналіз співвідношення понять «людина», «особистість». «індивід», «індивідуальність». Поняття “людина” об’єднує в собі дві лінії розвитку.

І. З одного боку людина - це біологічна істота -представник біологічного виду, який характеризується псиною тілесною будовою, яка має ряд суттєвих ознак: прямоходіння, особлива будова руки ( пристосована до праці), високоорганізована структура мозку (забезпечує здатність до інтелектуальної поведінки) тощо.Індивід - це окрема жива істота, представник біологічного роду людей.

I1. З другого боку людина - суспільна істота- носій свідомості, яка є результатом її суспільного розвитку. Приналежність людини до суспільства, її суспільний розпиток фіксує поняття - особистість. Особистість - це та сима людина, тільки розглядається вона суто як суспільна (соціальна) істота, її біологічна сторона не приховується.Отже, особистість - це діяч суспільного розвитку, свідомий індивід, який посідає певне становище в суспільстві та виконує певну суспільну роль (функцію).

Увище поданому визначенні вказані дві основні характеристики особистості:

>  розвиток свідомості;

>  приналежність до суспільства та виконання в ньому соціальних функцій.

Особистість - це обов’язково свідомий індивід, тобто людина, яка має достатній рівень розвитку свідомості та соціальної зрілості, тому маленьких дітей та психічно хворих людей, з точки зору класичної психології, не вважають особистостями.Також людину можна назвати індивідуальністю. Поняття індивідуальність характеризує неповторність, особливість, своєрідність кожної людиниІндивідуальність- це поєднання біологічних, психологічних, соціальних особливостей людини, що утворюють її своєрідність, відмінність від інших людей.

Також досить часто людину називають суб’єктом. Поняття суб’єкт характеризує людину як носія самостійної активності в пізнанні та перетворенні оточуючого світу та самого себе.

18.Проалізувати психологічні характеристики особистості.

Важливими психологічними характеристиками є:

І.Стійкість особистості. Вповедінці, вчинкам, ставленні та інших сферах життя при всій мінливості психічних проявів особистості, прослідковується стійкість її психічного складу. Мінливість особистості. Життєве середовище, соціальні умови, люди, з якими відбувається взаємодія, постійно змінюються, тому і особистість є пластичною, Єдність особистості. Вона являє собою єдине ціле, де кожна риса нерозривно поєднана з іншими рисами. Тому кожний прояв психічного життя, кожна риса, кожна властивість набуває свого значення в залежності від її співвідношення з іншими рисами особистості.Активність особистості. Вона виражається в багатосторонній діяльності, спрямуванні на пізнання, зміну оточуючого світу та себе. Без активності особистість не може існувати, тому що бути активною це її внутрішня потреба.

19.Аналіз структури особистості.

Питання              визначення структуриособистості в психології має велику кількість поглядів, теорій,              підходівдослідження.Структура особистості              (заС.Л.Рубінштейном) являє                   собоюсистемне утворення, яке включаєнаступні елементи.

> Спрямованість особистості (“Що я хочу?”). Це                  система      відношень,

ставлень особистості до оточуючого світу. До неї належать потреби та мотиви поведінки.

> Можливості особистості (“Що я можу?”). Це система, що забезпечує успіх діяльності особистості - знання, уміння, навички, які набуваються особистістю в процесі життя й пізнавальної діяльності.

> Стиль (індивідуально-типологічні особливості) особистості(“Що я є?”). Це система, в якій проявляються зміст і форма духовного життя -здібності, характер і темперамент.

 

20.Характеристика спрямованості особистості: потреби та неусвідомлені мотиви.І. Потреби - це стимули до діяльності, які усвідомлюються, розуміються людиною як необхідність в чомусь, як брак чогось, як незадоволення в чомусь.Для того, щоб людина почала діяти, необхідно, щоб виникла потреба, яка і активізуватиме людину до діяльності.

Види потреб

> Природні потреби - безпосередньо забезпечують існування людини.

Наприклад: потреба в їжі, відпочинку, сні і т.д.

^2. Духовні (соціальні) потреби - виникають внаслідок суспільного життя людини, тому є специфічно людськими, вищими потребами.

Наприклад:         потреба    бути          особистістю,                   потреба    в

спілкуванні, в самоствердженні, в пізнанні, в самовираженні, в свободі).

Коли виникає будь-яка потреба, людина починає відчувати певний дискомфорт (психічний та фізичний), переживання якого і стимулює її до діяльності по задоволенню даної потреби. Так потреби перетворюються в мотиви діяльності.Мотиви це спонукання до діяльності, які пов’язані із задоволенням певної потреби.Неусвідомлені мотиви

· Установка - неусвідомлений стан готовності людини певним чином сприймати, оцінювати і діяти по відношенню до оточуючих її людей та об’єктів.Вона часто є результатом квапливих, недостатньо обґрунтованих висновків щодо людини чи об’єкта (ночуючого світу або ж стереотипів мислення.Установка може бути:

позитивна - сприяє діяльності людини, є умовою успіху її діяльності, негативна - гальмує діяльність, набуває характеру упередження,

· Потягце спонукання до діяльності, що є невизначеною, недостатньо чітко усвідомленою потребою,тобто це невиразна потреба в чомусь.

Потяг швидкоплинний, оскільки уявлювана в ньому потреба або в н ій , або усвідомлюється, перетворюючись в конкретне прагнення.

21.Характеристика спрямованості особистості: усвідомлені мотиви Усвідомлені мотиви .Інтерес- це стимул до діяльності, який усвідомлюється людиною як необхідність пізнати предмет, явище.Інтерес є позитивним емоційним відношенням людини до пізнання об’єкту оточуючого світу.

Види інтересів

♦>За змістом інтереси визначаються тими об’єктами, на які

вони спрямовані - технічні, музичні, спортивні,навчальні.

♦>За метою інтереси можуть бути:

> безпосередні - пов’язані із задоволенням людини самим процесом роботи,

> опосередковані - пов’язані із задоволенням людини від результатів.

♦♦♦За шириною розрізняють

> широкі - людина цікавиться багатьма галузями оточуючого світу

¨ вузькі - у людини існує 1-2 інтереси в обмеженій, ізольованій галузі,

¨ За глибиною інтереси поділяються на

> глибокі - людина відчуває потребу в докладному вивченні об’єкту поверхові - людина пізнає лише цікаві і легко доступні сторони об’єкта.

> За стійкістю розрізняють інтереси

> стійкі - супроводжують людину протягом життя,

> нестійкі - короткочасні захоплення, які не залишають помітного сліду

♦>За дієвістю інтереси бувають

активні - людина не лише спрямовує свою увагу на об’єкт інтересу, а й активно включається в його пізнання,

пасивні - людина виявляє свій інтерес, але активно не включається в його задоволення.Переконання - це система усвідомлених мотивів особистості, які спонукають її здійснювати вчинки у відповідності зі своїми поглядами, принципами, світоглядом.Прагнення - це мотиви поведінки, де знаходить вираження потреба в чомусь, що не існує в даній ситуації, але може бути досягнене за допомогою спеціально організованої діяльності особистості

Прагнення можуть виражатися у таких формах:

> Мрія - створений уявою образ бажаного майбутнього, Вона може бути реальною - коли людина достатньо чітко уявляє зміст мрії і шляхи її досягнення та нереальною - коли є зміст, але немає шляхів її реалізації

> Намір - чітко усвідомлена потреба та чітко сплановані способи її досягнення.

> Пристрасть - сильне, стійке, всеохоплююче почуття, яке домінує над іншими спонуканнями людини, приводить до цілковитого зосередження на предметі пристрасті всіх її сил і діяльності.

Ідеал- потреба наслідувати приклад, взятий особистістю за зразок поведінки. Існує два типи ставлення до ідеалу:

VIII.споглядально-захоплююче - коли людина лише захоплюється ідеалом, вважає, що його неможливо досягти

IX. надзвичайно діяльне - коли захоплення ідеалом породжує велику енергію для втілення його в реальне власне життя.

22.Визначити шляхи формування особистостіУ психології існує декілька концепцій формування особистості.Біогенетична концепція- виходить з того, що розвиток особистості людини визначається біологічним, переважно спадковим характером. Соціогенетичиа- розглядає розвиток особистості як результат прямих впливів оточуючого соціального середовища.Двофакторна концепція- виходить з того, що людина розвивається в результаті механічної взаємодії середовища і спадковості.Теорія ролей- полягає в наступному: чим більше суспільних ролей виконує людина протягом свого життя, тим більш високого рівня розвитку досягає особистість.Сучасна психологічна наукова думкавважає, що на формування особистості впливають:Спадковість (біологічний фактор),

Середовище (соціальний фактор),Активна взаємодія людини із суспільством шляхом різних видів діяльності та спілкування, самовиховання, самоосвіта. Саме цей останній фактор і має визначальне значення для розвитку особистості людини.

 

23..Охарактеризувати суть понять «самосвідомість» та «Я-концепція» особистості.Характерною ознакою особистості є наявність добре розвиненої свідомості та її вищої форми - самосвідомості.

Самосвідомість - це усвідомлення і оцінка людиною своїх дій та їх результатів, думок, почуттів, морального образу і інтересів, ідеалів і мотивів поведінки, цілісна оцінка самого себе і свого місця в житті.

Самосвідомість є вінцем психічного розвитку людини,вона дозволяє їй не тільки відображати зовнішній сніг, але, виділивши себе в цьому світі, пізнавати свій внутрішній світ, переживати його і певним чином відноситися до себе.Результатом розвитку самосвідомості є формування “Я- концепції” особистості.Я-концепція - це динамічна система уявлень людини про саму себе, в яку входить як власне усвідомлення своїх фізичних, інтелектуальних та інших якостей, так і самооцінка, а також суб'єктивне сприйняття діючих на дану особу зовнішніх чинників.

Структура Я-концепції -Образ Я- уявлення людини про самому себе, про свої здібності, -Самооцінка- емоційна оцінка людиною уявлення про себе (образу Я) Самооцінка- це оцінка особистістю самої себе, своїх можливостей, якостей і місця серед інших людей. Види самооцінки

Завищена самооцінка- людина схильна переоцінювати себе в ситуаціях Занижена самооцінка- людина схильна недооцінювати себе в ситуаціяхАдекватна самооцінка- здатність особистості правильно оцінювати  себе

Ø Потенційна поведінкова реакція- ті конкретні дії, вчинки людини, які можуть бути викликані образом Я і самооцінкою.Види Я-концепції-Реальне Я- безпосередні (в теперішньому часі) уявлення людини про себе.-Ідеальне Я- це уявлення людини про те, якою вона хотіла б стати. Ідеальне Я може бути активним і пасивним.Дзеркальне Я- уявлення людини про те, якою її бачать інші, що вони про неї думають, які якості їй приписують.

24.Охарактеризувати поняття про діяльність та структуру діяльності.

В основі діяльності лежить активність людини. Активність поділяється на

>  зовнішня (фізична), внутрішня (психічна.Діяльність- це активність людини,. спрямована на досягнення свідомо поставленої мети, пов’язана із задоволенням потреб та інтересів. Відмінність діяльності людини від дій тварин Діяльність людини має свідомий характер- людина усвідомлює

мету діяльності, уявляє її кінцевий результат та також усвідомлює способи його досягнення. Діяльність людини пов’язана із виготовленням, використанням, зберіганням знарядь праці, та їх удосконаленням.

І Діяльність людини носить суспільний характерЗначення діяльності

>  Э важливим засобом пізнання оточуючого світу.

> За її допомогою створюються матеріальні цінності,

> В її результаті створюються духовні цінності суспільства

> В процесі діяльності відбувається перетворення (зміна) оточуючого світу.

>  В її процесі формується і змінюється сама людина


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 208; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!