Умовивід - форма мислення, при якій на основі декількох суджень робиться певний висновок



Умовивід може бути правильний або неправильний, це залежить від встановленого логічного зв’язку між даними судженнями.

Види умовиводів

>  Дедуктивний- умовивід, в якому висновки робляться від загальних суджень до суджень часткових і поодиноких.

>  Індуктивний- умовивід, в якому висновки робляться від часткових, поодиноких фактів до узагальнень.

 

51.Проаналізувати судження як форму мислення.Судження - форма мислення, яка відображає зв’язки між предметами і явищами дійсності або їх властивостями та ознаками; ствердження або заперечення чого-небудь.Види суджень 1. Ствердження або заперечення ознак і відношень

>  Ствердні- вказують на наявність ознаки.

>  Заперечні -вказує на відсутність ознаки.

2Істинність судження Істинне- відображає ознаку чи властивість, яка дійсно існує або не існує у предмета чи явища.Помилкове- неправильно відображає ознаки предметів чи явищ. 3.За кількістю предметів у судженні. Загальні -ствердження або заперечення стосується всіх предметів і явищ, що об’єднуються певним поняггям. Часткові- ствердження або заперечення стосується лише частини предметів певної групиОдиничні -ствердження чи заперечення стосується одного предмета або одиничного поняття.4.За складністю судження1Прості- стверджується або заперечується одна думка.Вони поділяються на:

І)атрибутивне - судження про належність певної властивості предмету.

2релятивне - судження про відношення між об’єктами. 3екзистенціальне (існування) - судження про існування об’єкта. 4категоричне - судження, в якому стверджується або заперечується ознака за будь-яких умов. 2Складні- судження, що складаються із кількох простих і об’єднані в єдине ціле за допомогою сполучників:

 «і» - кон’юнкція.«або» - диз’юнкція.«якщо... то» - імплікація.

«тоді і тільки тоді, коли» - еквіваленція.

 

52.Характеристика видів мислення. За формою:Наочно-дійове мислення - пов’язане із практичними діями з конкретними предметами.Яскравий його прояв відбувається у ранньому віці. Для дітей мислити про предмети означає діяти з ними (перекладати, забирати, додавати тощо). Наочно-образне мислення - в його змісті переважають уявні образи об’єктів дійсності.Таке мислення виникає у дошкільному віці, коли діти вже можуть уявити реальний предмет і мислено діяти з цим образом. Словесно-логічне      (абстрактне) - це мислення1' поняттями, судженнями, за допомогою логічних операцій з ними,тобто не опираючись на конкретні предмети або їх образи, має вигляд міркувань і здійснюється шляхом мислительних операцій.Виникає і набуває розвитку в ході шкільного навчання. За характером розв’язування задач: Практичне мислення- це фізичне перетворення дійсності, тобто внесення реальних змін в оточуючий світ.Теоретичне мислення– спрямоване на відкриття законів, властивостей об’єктивної дійсності.

За ступенем новизни результатів мислення.Репродуктивне- в його процесі людина спирається на вже відомі у суспільстві поняття, Творче- характеризується створенням нового продукту і нових способів діяльності для суспільства.

 

53.Аналіз етапів розв'язу вання мислитедьних задачМислення найбільш яскраво проявляється при вирішенні проблемних (мислительних) задач.

Існують наступні етапи вирішення проблемних задач.

>  Усвідомлення проблемної ситуації.

Проблемна ситуація- це суперечність між умовами та обставинами діяльності, між тим, якими знаннями володіє людина, і тим, до чого вона прагне досягти, яких знань потребує. І виник 2 етап

> Усвідомлення проблемного завдання (задачі). Проблемна задача (завдання)— це чітко зрозуміле питання, над яким потрібно мислити.

> Аналіз умов задачі.Дані задачі починають порівнюватися, аналізуватися, систематизуватися одне з одним, із завданням, що потрібно вирішити. Внаслідок чого виникає гіпотеза- припущення способів, та шляхів розв’язування задачі та її кінцевого результату.

>  Розв’язування задачі.Починається практична перевірка правильності гіпотези. Як наслідок з’являється рішення (розв’язок) задачі.

> Перевірка розв’язання задачі.

 

54.Характеристика індивідуальних особливостей мислення людини.

Мисленнєва діяльність завжди індивідуальна, своєрідна, тобто вона має індивідуально-психологічні відмінності, що впливають на перебіг мислення

Індивідуальні особливості мислення ще називаються якості розуму.

Глибина думкиполягає у здатності аналізувати, порівнювати з метою знаходження суттєвих характеристик об’єкта та вироблення відповідного узагальнення. Протилежним є поверховість розумуГнучкість розумуозначає вміння змінити припущення, обраний шлях у вирішенні проблеми, коли змінились умови і попередній вибір не підтвердився. Протилеж є інертністьСтійкість розуму- це якість, яка виражається у постійному орієнтуванні на закономірні характеристики об’єкта.Протилеж нестійкістьУсвідомленість думкиполягає в тому, що людина розуміє і може виразити в слові особливості задачі, шляхи її розв’язання, особливості міркування та аргументи (докази) на користь правильності висновку.Самостійність розумуполягає у тому, що людина виявляє прагнення самостійно проаналізувати задачу, прийняти рішення і довести його правильність.протилеж є наслідувальністьШвидкість думкихарактеризується кількістю часу, протягом якого людина знаходить вирішення завдання.Критичністьрозуміють як усвідомлений контроль за перебігом інтелектуальної діяльності людини, під час якого відбувається оцінка роботи думки, вироблених гіпотез, шляхів їх доведення тощо.

Послідовність мисленнявиявляється в умінні дотримуватись логічної наступності при висловлюванні суджень, їх обгрунтуванні. Послідовним можна назвати мислення людини, яка точно дотримується теми міркування, не відхиляється від неї, не перестрибує з однієї думки на другу, не підміняє предмет міркування.

 

 

55.Характеристика основної психологічної суті уяви. Аналіз її фізіологічних основУява - це пізнавальний психічний процес створеннялюдиною нових образів на основі її попереднього досвіду.Функції уяви

>  Моделювання кінцевого результату діяльності людини і засобів необхідних для його досягнення.

>  Створення програми поведінки людини, коли проблемна ситуація невизначена.

>  Регулювання емоційних станів, за допомогою уяви людина здатна частково задовольняти потреби і знімати психічну напругу.

>  Створення образів об’єктів з опорою на схеми та описи.

>  Формування внутрішнього плану дій - здатності людини виконувати дії в умі, маніпулюючи образами.

Характеристики уяви

 Уява властива лише людині і є необхідною умовою її діяльності. Уява тісно пов’язана з мисленням, пам’яттю, відчуттям, сприйманням та емоціями. Пов’язана з мисленням

> Уява завжди є відходом від дійсності, проте в будь-якому разі джерелом уяви є об’єктивна дійсність.

> Уява - складова творчості. За допомогою уяви людина може побачити у предметі іншу його функцію, і таким чином створити новий предмет.

Значення уяви Значно розширює і поглиблює процес пізнання.

> Відіграє важливу роль в перетворенні об’єктивного світу. Перш ніж змінити щось практично людина змінює його в уяві.

У Без уяви неможлива творчість людини.

У Уява глибше і повніше відображає дійсність.

Фізіологічною основою уяви є складна аналітико- синтетична діяльність кори головного мозку, в процесі якої відбувається утворення нових систем тимчасових нервових зв’язків на основі раніше сформованих.

Важливу роль у створенні тимчасових зв’язків відіграє слово.

Але фізіологічні механізми уяви розташовані не тільки в корі головного мозку, а й у глибших його відділах, зокрема, в гіпоталамо-лімбічній системі.

56.Характеристика видів уявиІснує декілька класифікацій видів уяви.

І.Залежно від мети створення образів уяви. 1)Мимовільна уявазумовлюється потребами і почуттями2)Довільна 2.Залежно від характеру діяльності людини.

 Відтворююча (репродуктивна) уявашироко використовується людьми певних професій, наприклад, інженер - конструктор.

Творча уява- це самостійне створення нових оригінальних образів має довільний характер, 3.Залежно від активності людини.1)Активна уява- уява спрямована на виконання реального (переважно зовнішнього) завдання. Визначає і контролюється волею завжди довільна

2 Пасивна уява- це уява, образи якої не активізують людину до діяльності. мимовільна


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 227; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!