Визначте роль груп однолітків у становленні молодої людини. Наведіть особливості молодіжної субкультури



Субкультура – це одне з базових понять культурології, яке означає систему цінностей, настанов, способів поведінки та життєвих стилів певної соціальної групи, яка відрізняється від основної, домінантної в суспільстві культури, хоча і пов’язана з нею.

       Субкультура – це сукупність знань та уявлень певної групи, на основі яких вона формує цілісний образ соціального світу та визначає своє місце в ньому як основу орієнтації в життєвому просторі. Виходячи з цього, група формує специфічні цінності та норми свого соціального буття.

       Молодіжна субкультура – неформальні угрупування, які відображають ставлення певної групи молоді до процесів у суспільстві. Угрупування мають свої цінності, які є дещо відмінними від загальноприйнятих. Мають специфічну манеру спілкування, стиль поведінку та одяг, певний спосіб мислення та світосприйняття. (М.С. – має свою центральну ідею або систему ідей, яка визначає її х-р. і є тотожною меті її існування).

       Функції м.с.:

1) Соціалізація, за змістом може бути як позитивною, так і негативною. М.С. можуть бути різновидом як соціалізації(набуття соціального досвіду в малій групі), десоціалізації (втеча від життя, яке не радує, усамітнення), або асоціалізації ( орієнтація на кримінальний спосіб життя);

2) Комунікативна – забезпечує спілкування в середині групи;

3) Компенсаторна – дозволяє забезпечити високу чи достатньо високу ступінь самооцінки члена угрупування;

4) Охоронна – спрямована на підтримку членів групи;

5) Солідаризаційна - забезпечує екзистенційну та соціальну підтримку членів групи.

Психологічні передумови формування молодіжних субкультур:

1) Особливості психологічного розвитку: якщо в дитинстві референтною групою були батьки, вчителі, то в дорослішому віці це однолітки. Тому для молодої людини дуже важливим є почуття ідентифікації особистості з групою, що й призводить до пошуку штучних форм відокремлення своєї групи від світу.

2) Потреба у самоствердженні й бажання звернути на себе увагу можуть реалізуватися через отримання певного статусу в групі.

3) Потреба в активності як засіб позбутися нудьги, психологічної порожнечі через збудження, активність, самореалізацію також прияє зануренню в субкультурну групу.

Соціальні чинники формування субкультур:

1) криза суспільства, зокрема українського;

2) криза інституту сім’ї;

3) дедалі більша вестернізація та регіоналізація культури;

4) вплив засобів масової комунікації та свідомість молодої людини.

Субкультури наприклад: готи, Емо –кіди, Емо, скінгеди, Репери – носять широкі джинси, як правило, приспущенні, на балахоні – назви різних груп, на голові – кепка, бейсболка або бондана. Вважають, що вони боягузи, не можуть постояти за себе і їх постійно б’ють; Панки – фанати Віктора Цоя, і інших. Одяг кольором хакі або старі джинси з порваними колінами, стара джинсова куртка розписана авторучкою на спині, вибрите з боку волосся, серги в вухові.; металісти; рейвери; гранжисти; хіпі, пацифісти – представники багатьох угрупувань, відвиргаючих насилля- відрізняє куряча лапка на одязі або у вигляді амулету.

 

Дайте аналіз негативних тенденцій у молодіжному середовищі. Виявіть типові проблеми сучасної молоді.

     Негативні тенденції у молодіжному середовищі тобто асоціальні явища  - це ті явища, які виходять за межі прийнятих суспільною мораллю або є фактами не сприйняття суспільством наслідків проблеми від сутності толерантності, наявності стигми і дискримінації. Все те, що не відповідає нормам суспільній моралі – є аморальним, все те, що протиставляється загальноприйнятим нормам життя людини у соціумі теж можна віднести до асоціальних явищ чи випадків.

Привертають увагу статистичні дані щодо окремих причин смерті в Україні серед осіб певних вікових груп. Так наприклад: особи віком до 14 років -самогубства – 4; вбивства -2; особи від 15 – 19 років (туберкульоз 26; СНІД – 4; випадкові отруєння алкоголем -22; самогубства 357; вбивства 203.); особи віком від 20 – 24 р. ( смерть від туберкульозу – 261; від СНІДу – 118; випадкові отруєння алкоголем 155; самогубства 783; вбивства 401); особи від 25 -29 років( від туберкульозу померло 591; від СНІДу -263; випадкові отруєння алкоголем – 359; самогубства -919.). При цьому слід замітити, що існує чітка тендерна нерівність щодо причин смерті. Молодь чоловічої статі помирає частіше чим жінки. Підлітки віком від 15 – 17 років мають захворення на алкоголізм, венеричні хвороби.

Причини та проблеми: Наша держава опинилася в соціально – економічному і політичному полі, опинилася не готовою для того, щоб 1)призупинити, 2) стабілізувати, 3) позитивно вирішити ситуації виведення суспільства з загальнодержавної кризи. Наслідки такої кризи криються в політиці, коли Укр. Набула незалежності. Це виявилося доволі хворобливим, асоціальні явища радянського союзу набули масового явища.        Економічні перетворення, які на перших етапах розвитку і розбудови, пов’язані із перебудовою економіки на ринковий лад призвели до занепаду виробництва, зростання безробіття. Проблема зайнятості. Ситуація із ринком праці і пов’язаною з нею підготовкою кадрів призвела до дисбалансу між попитом і пропозицією. Відбувся пере випуск кадрів робітничих професій. Таким чином молодь опинилася в ситуації вибору між зайнятістю на підприємствах і установах держ. Власності, підприємницьких структурах, приватних фірмах, але здебільшого на умовах які не відповідали фактичним реаліям або фаху, або умов праці, або умов оплати праці.

Однією з причин асоціальних явищ можна вважати професійну незайнятість або незадоволеність або невідповідність вище перелічених умов. Така асоціалізація важко вдарила по загадбному психічному стану молодих осіб, які ще не створилися як особистості і породила такі фактори, як занурення в себе, егоцентризм, індивідуалізм, бажання піти від існуючої реальності. Не примусили довго себе чекати її методи – широке розповсюдження табакокуріння, масовий пивний алкоголізм, наркоманія, токсикоманя, агресивно – насильницька поведінка, злочинність, проституція, самогубство.

Типові проблеми сучасної молоді:

1. соціально – економічні6 зниження життєвого рівня населення, майнове розшарування суспільства, обмеження можливостей соціально схвалених способів заробітку, безробіття, доступність алкоголю і тютюну.

2. соціально – педагогічні: криза інституту сім’ї, зростання кількості сімей з конфліктним стилем виховання, проблеми пов’я зані з навчанням, конфлікти з вчителями, низький соціальний статус підлітка, в учнівському колективі, слабка система позашульної зайнятості молоді.

3. соціально –культурні: зниження морально- єтичного рівня населення, поширення кримінальної субкультури, руйнація духовних цінностей, наростання неформальних молодіжних об’єднань, в яких домінує культ сили.

4. психологічні: акцентуації х-ру, реакція емансипації, реакція угрупування, потяг до самоствердження, задоволення почуття цікавості, бажання виглядати дорослим, потреба змінити психічний стан у стресовій стуації, підвищений рівень тривожності.

5. біологічні: порушення роботи ферментативної та гормональної системи організму, вроджені психопатії, наслідки спадковості, вплив природного середовища.

82. Розкрийте сутність поняття „Молодіжна політика”. Схарактеризуйте провідні напрямки державної молодіжної політики в Україні та шляхи її реалізації.          

„Молодіжна політика” – цілі і завдання держави, спрямовані на захист соціальних, правових, економічних, та інших інтересів молоді. Державна молодіжна політика здійснюється в інтересах молоді, суспільства, і держави вцілому, це все здійснюється з можливостей України, її економ., соц –го, істор., і культурного розвитку, а також світового досвіду підтримки молоді. ДМП розповсюджується на молодь не залежно від її статі, совіти та мови.

Напрямки ДМП:

1. Визначення на правових засадах соц. роботи з дітьми та молоддю.

2. розроблення та реалізація програм різного рівня та соціального становлення.

3. створення сприятливих умов для гармонійного розвитку д. та м., задоволення потреб, не захоронення законно активної участі в творчій, культурній й оздоровчій д –ті.

4. Консультування і надання соц. Послуг різних видів соціальної допомоги.

5. здійснення соціального менеджменту органів виконавчої влади, громадських організацій спрямованої на подолання соц. проблем.  

6. профілактична робота

7. розробка та здійснення комплексу реабілітаційних заходів що відновлюють функції соціального, психічного, фізичного стану дітей та молоді, які зазнали жорстокого насилля потрапивши в ексртимальні ситуації.

8. Сприяння дитячим і молодіжним організаціям і іншим об’єднанням громадян у реалізації власних ініціатив і проектів.

9. здійснення кадрового, наукового, методичного, фінансового, матеріального, технічного, інформаційного та інших видів забезпечення соціальної роботи.

10. сприяння розвитку та підтримки волонтерського руху.

11. встановлення та зміцнення зв’язків за кордоном,

12. здійснення комплексу медико – соціальних та реабілітаційних заходів щодо адаптації в суспільстві осіб з вадами розумового розвитку.

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 219; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!