Зміст курсової роботи за другим варіантом методичної частини



З а в д а н н я: Розробити методику реалізації завдань навчання (наприклад, формування технічних понять; формування практичних умінь і навичок; формування графічних умінь і навичок; розвиток технічної творчості учнів; умов встановлення дидактичного зв’язку трудового навчання з іншими навчальними предметами; ознайомлення з основами виробництва);трудове виховання, розвиток учнів; проведення позакласної і профорієнтаційної роботи.

Розробити методичну частину курсової роботи за другим варіантом – це значить:

1. Дати характеристику завданню, яке вирішується в курсовій роботі і визначити його місце серед інших навчальних завдань, що виникають у процесі трудового та професійного навчання.

2. Скласти схему (систему) заходів із здійснення поставленої задачі та охарактеризувати кожний з них.

3. Скласти план-конспект одного заняття (заходу).

Таким чином, завдання дається у загальному вигляді. Виконуючи курсову роботу, студент конкретизує його, склавши відповідний план. Наводимо як приклад один з можливих планів методичної частини курсової роботи з розробки методики розвитку технічної творчості на заняттях трудового та професійного навчання.

 

Тема: Розробка методики розвитку технічної творчості учнів у процесі трудового навчання.

План.

1. Загальна характеристика технічної творчості як одного з головних завдань трудового навчання:

- технічна творчість як один з головних шляхів підвищення продуктивності праці;

- особливості технічної творчості учнівської молоді;

- технічна творчість як засіб розумового розвитку учнів;

- вплив технічної творчості на формування технічних понять, практичних умінь і навичок;

- значення технічної творчості для трудового виховання учнів;

- технічна творчість і перспективи оволодіння майбутньою професією.

2. Розробка системи заходів з розвитку технічної творчості учнів та їх характеристика:

- підбір об’єктів роботи;

- розробка технічних задач;

- розробка технологічних карт з неповними даними;

- зустріч з раціоналізаторами виробництва;

- ознайомлення з технічною творчістю виробничників під час навчальної практики.

3. План-конспект заняття на тему: «Розробка технологічної документації на виготовлення виробу».

Висновки.

Подібним чином складаються плани і для інших конкретних завдань.

План-конспект заняття

Методична розробка за обома варіантами курсової роботи включає складання плану-конспекту заняття. Пояснюється це тим, що для складання плану-конспекту заняття необхідно застосувати в комплексі знання з усього курсу теорії та методики технологічної освіти. Отже, зміст плану-конспекту дає змогу створити досить повну уяву про рівень знань і практичної підготовки того, хто його складав. Структура плану-конспекту наведена в додатку Д.

Під час складання плану-конспекту слід виходити з дидактичних вимог, що висуваються до заняття. У ньому повинні бути відображені всі питання, про які йшлося під час розробки системи занять. До плану-конспекту додаються інструкційна чи технологічна карта на виготовлення виробу учнями на занятті з кресленнями самого виробу та його заготовки. Залежно від складності роботи, за погодженням з керівником роботи, креслення можуть додаватися до пояснювальної записки окремо від технологічної (інструкційної) карти.

До плану-конспекту заняття додається також виготовленні автором курсової роботи дидактичні матеріали: демонстраційні і лабораторні прилади, моделі, стенди, пристосування для оснащення навчального процесу.

Отже, перший варіант курсової роботи пов’язаний із порівняно коротким відрізком навчального процесу (одна навчальна тема, розділ), однак аналізується він всебічно. Другий варіант курсової роботи розкриває лише один аспект навчально-виховного процесу, але цей аспект висвітлюється на основі матеріалу, передбаченого програмою на цілий навчальний рік.

 

Практична частина курсової роботи

Змістом практичної частини курсової роботи можуть бути:

– творчий учнівській проект за обраною темою;

– зразок спроектованого виробу;

– макети, моделі, приладдя, стенди, пристрої, слайди, учбове обладнання тощо.

Характер і обсяг практичної частини курсової роботи визначається за схемою творчого учнівського проекту (додаток З).

Проектування технічних об'єктів (моделей, приладів, пристроїв тощо) має таку послідовність:

– розробка технічного завдання;

– розробка технічної пропозиції;

– ескізне проектування;

– розробка технічного проекту;

– розробка робочої документації;

– розрахунок собівартості і договірної ціни виробу;

– розрахунок екологічних параметрів виробництва виробу;

– маркетингове обґрунтування об’єкту проектування.

 

Апарат методичної розробки

Апарат методичної розробки в курсовій роботі повинен містити характеристику таких компонентів дослідження:

1. Актуальність роботи з вказанням проблеми, на вирішення якої спрямована робота.

2. Об’єкт дослідження.

3. Предмет дослідження.

4. Мета роботи.

5. Завдання роботи.

Обґрунтування актуальності проблеми передбачає відповідь на запитання чому цю проблему важливо розв'язувати сьогодні, що включає висвітлення кількох позицій. Перш за все, необхідним є посилання на державні документи в яких визначаються або закладаються соціальні замовлення в галузі освіти.

Визначаючи об'єкт, треба знайти відповідь на запитання: що розглядається? У той же час предмет визначає аспект розгляду, дає уявлення про світ розгляду об'єкта дослідження, про те, які нові відношення, властивості, аспекти і функції об'єкта розкриваються. Іншими словами, об'єктом виступає те, що досліджується, а предметом – те, що в цьому об'єкті дістає наукове пояснення. Об'єкт дослідження – це сукупність споріднених елементів, серед яких виділяється один як предмет дослідження. Предметом досліджень можуть бути: мета освіти, виховання, зміст, форми й методи організації та проведення педагогічного процесу, суперечності в навчально-виховному процесі, шляхи його удосконалення тощо.

Як правило, мета курсової роботи полягає у підвищенні ефективності процесів навчання й виховання, а в широкому розумінні – педагогічного процесу в цілому. Вона конкретизується у завданнях, сукупність яких дає уявлення про те, що слід зробити для її досягнення. Зазначимо, що завдання, з одного боку, розкривають суть теми, а з другого – знаходять своє тлумачення у висновках, які фіксують і узагальнюють результати їх виконання. Послідовність визначених завдань має бути такою, щоб кожне з них логічно випливало з попереднього.

Приклад визначення категорійного апарату наведено в додатку Е.

Результат виконання роботи

Результат виконання курсової роботи – методична розробка виступає як сукупність фундаментальних, прикладних досліджень і розробок. Результатом дослідження є досягнута його мета.

Результат методичного дослідження – це сукупність нових ідей, теоретичних і практичних висновків, отриманих відповідно до мети і завдань роботи. Він відображає досягнутий рівень знань, фіксує елементи його зростання і повинен бути обґрунтованим і доведеним, мати значення для науки і практики, нести суспільно нові знання.

Виділяють такі основні результати методичних досліджень:

Теоретичні положення – нові концепції, підходи, тенденції, класифікації, принципи у галузі навчання і виховання, розвитку педагогічної науки і практики, а також їх уточнення, розвиток, доповнення, розробка, перевірка, підтвердження, спростування.

Практичні рекомендації – нові методики, правила, алгоритми, пропозиції, нормативні документи, програми, пояснювальні записки до програм, а також їх уточнення, доповнення, розробка, перевірка.

У ряді випадків один і той самий результат, наприклад, метод може бути віднесений як до теоретичних положень, так і до практичних рекомендацій залежно від його конкретного змісту.

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 231; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!