Тема: Рефлекси спинного мозку



Мета:Дослідити рефлекси спинного мозку у людини та жаби. Навчитися аналізувати механізми гальмівних процесів та взаємодії між процесами збудження та гальмування.

Прилади та матеріали. неврологічний молоточок, лінійка, олівець, препарувальний набір, фіз. розчин, штатив, нитки, пінцет.

Об’єкт дослідження: людина, жаба.

Хід роботи

Завдання 1. Дослідження спинномозкових рефлексів людини.

Крок 1. Колінний рефлекс. Досліджуваному потрібно сісти і покласти нога на ногу. Нанести легкий удар молоточком по сухожилку чотириголового м’яза стегна(нижче колінної чашечки). Порівняйте рефлекси на правій та лівій ногах (чи однакової сили потрібен удар для отримання одного і того ж ефекту).

Результати:

 

 

Крок 2. П’ятковий рефлекс. Піддослідний стає колінами на стілець. Ступні вільно звисають. Молоточком наносять легкий удар по ахіловому сухожилку (чи однакової сили потрібен удар для отримання одного і того ж ефекту).

Результати:

 

 

Крок 3. Підошвений рефлекс. Піддослідний повинен лягти, вільно витягнувши ноги;

зворотною стороною авторучки або олівця зробити штрихове роздратування зовнішнього або внутрішнього краю підошви (при правильному виконанні відбувається згинання пальців стопи). Порівняйте рефлекс на правій і лівій нозі.

Результати:

 

 

Крок 4. Ліктьовий рефлекс. Розслаблена, напівзігнута рука досліджуваного знаходиться на долоні дослідника. Він кладе великий палець на сухожилля двоголового м’яза досліджуваного. Удар молоточка наноситься по великому пальцю. Порівняйте рефлекс на правій і лівій руці.

Результати:

 

 

Крок 5. Рефлекс триголового м’яза плеча. Випробувач стає збоку досліджуваного, відводить пасивно його плече на зовні до горизонтального рівня з плечовим суглобом. Підтримує його лівою рукою так, щоб передпліччя звисало під прямим кутом. Удар молоточком наносити по ліктьовому згину. Порівняйте рефлекс на правій і лівій руці.  (чи однакової сили потрібен удар для отримання одного і того ж ефекту).

Результати:

 

 

Завдання 2. Гальмування рефлексів спинного мозку периферичним подразненням.

Крок 1. Приготувати спінальну жабу і закріпити її у штативі. Визначити час згинального рефлексу двічі з інтервалом 1-2 хв. Туго перев’язати товстою лігатурою передню кінцівку жаби і повторити визначення часу рефлексу. Зняти лігатуру і через 5 хв повторити подразнення.

Результати:зазначити час рефлексу

 

 

Крок 2.У спінальної жаби одночасно стискати одну лапку пінцетом, а другу подразнювати кислотою. Визначити час рефлексу.

 Результати: зазначити час рефлексу

 

 

Питання для висновку:

1. Вкажіть через які сегменти спинного мозку проходять рефлекторні дуги кожного з розглянутих рефлексів.

2. Навести приклади соматичних і вегетативних рефлексів спинного мозку.

3. Скільки нейронів беруть участь у здійсненні колінного, п'яточного, ліктьового рефлексу?

 

Висновок:

 

Лабораторна робота № 2.

Тема: Рефлекси довгастого і середнього, проміжного  мозку (рефлекси черепно-мозкових нервів) та мозочка.

Мета:Дослідити рефлекси довгастого і середнього мозку у людини. Навчитися аналізувати механізми гальмівних процесів та взаємодії між процесами збудження та гальмування.

Прилади та матеріали: вода, стілець, молоточок, лінійка, олівець, сірники.

Хід роботи

Завдання 1. Дослідити ковтальний рефлекс.

Піддослідний повинен зробити кілька ковтальних рухів поспіль; зверніть увагу на відсутність ковтального рефлексу, коли під роті не залишиться слини. Ковтання можливо тільки при роздратуванні задній частині язика слиною, їжею і т.п.

Результати:

 

Завдання 2. Дослідити мигальний рефлекс.

Потрібнодоторкнутися тупим кінцем олівця або ручки до шкіри поблизу ока (внутрішньому краю ока, зовнішньому краю ока), до брів піддослідного. Спостерігається мигальний рефлекс.

Результати:

 

 

 

Завдання 3. Дослідити рефлекси черепномозкових нервів.

Крок 1. Дослідження функцій під’язикового нерва (ХІІ пара).

Функції досліджують сидячи, лежачи, стоячи. Досліджуваному пропонують висунути язика. В нормі язик повинен бути розташований на середній лінії. Симптоми ураження: периферичний (буває і центральний) параліч, парез язика.

Результати: (відмітити положення язика)

 

Крок 2. Дослідження функцій додаткового нерва (ХІ пара).Функції досліджують сидячи та стоячи. Досліджуваний повинен нахилити голову вперед, повернути її в сторону, повести плечима, підняти одне плече вище по горизонталі, привести лопатки до хребта. В нормі усі рухи повинні виконуватися вільно. Симптоми ураження: паралічі та парези.

Результати:

 

 

Крок 3. Дослідження функцій язикоглоткового та блукаючого нервів (ІХ та Х пара).Дослідження проводять сидячи. Досліджуваний повинен відкрити рот та сказати “А”. Звертають увагу на скорочення м’якого піднебіння та розташування язика (симетрія). Голосно вимовити декілька фраз. Зробити 2 – 3 ковтки води. В нормі не повинно бути носового відтінку у голосі та ускладненого ковтання.

 Результати:

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 450; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!