Завдання 1. Виготовлення нервово-м’язового препарату



Крок 1. Знерухомлення  жаби. Декапітація з наступним руйнуванням спинного мозку.

Жабу беруть в ліву руку, а правою вводять, як можна глибше в рот під задню частину верхньої шелепи, нижню браншу ножиць. Швидким рухом відрізають верхню щелепу на рівні заднього кінця барабанних перетинок (нижню щелепу зберігають). В отвір спинномозкового каналу вволять препарувальну голку і руйнують спинний мозок .

У цілому ряді дослідів використовується спінальний препарат жаби- жаба, в якої зруйнований головний і збережений спинний мозок.

Крок 2. Виготовлення нервово-м’язового препарату та препарату ізольованого литкового м’яза жаби.

У знерухомленої тварини ножицями перерізають хребет на 1 см вище куприкової кістки і видаляють звисаючу передню частину тулуба та тканини черевної стінки разом із внутрішніми органами. Утримуючи однією рукою через серветку залишок хребта, другою рукою, через серветку, знімаємо шкіру з обох лапок і отримуємо препарат двох задніх лапок жаби (реоскопічні лапки).

Крок 3. Надалі виготовляють препарат ізольованої лапки. З цією метою розміщують препарат так, щоб лапки звисали донизу під прямим кутом до хребта. Ножицями вирізають куприкову кістку – уростиль, який при такому положенні препарату видається доверху. Потім акуратно, поздовжнім розрізом, розділяють лапки по середній лінії хребців, що залишилися. Таким же чином розрізають лобкове зчленування. Далі відпрепаровують литковий м’яз та сіднічний нерв (під час препарування не слід торкатися ножицями до нерва). Для цього підводять під ахіловий сухожилок браншу ножиць, відділяють м'яз по всій довжині і підрізають нижче сесамовидної кістки.

Крок 4. Для препарування сідничного нерва стегно розташовують спинною стороною догори. М'язи стегна розводять препарувальними голками і скляними гачками. Відпрепаровують сідничний нерв по всій його довжині, піднімаючи його скляним гачком та підрізаючи навколишні тканини. Відрізають усі м’язи стегна (залишаючи вільною головку стегнової кістки), а також тазові кістки, залишаючи вільним нерв та приєднаний до нього шматочок хребта.

Крок 5. Утримуючи ахілове сухожилля пінцетом, відтягують м’яз в бік для відокремлення від фасцій що зв’язують його з іншими тканинами.

 Потім перерізають гомілку нижче колінного суглоба, залишаючи шматочок гомілкової кістки. Таким чином, отримуємо нервово-м’язовий препарат , якій складається з литкового м’яза, сідничного нерва, невеликого шматочка хребта і стегнової кістки. Готовий нервово-м’язовий препарат поміщаємо у чашку Петрі з фіз. розчином (Рис.1 та Рис. 2).

Завдання 2. Монтаж установки для подразнення електричним струмом

До складу установки входять такі прилади: індукційна котушка Дюбуа-Реймона, тобто трансформатор, ключ, джерело постійного струму (наприклад, випрямляч), набір проводів, пара електродів. Збирають установку за схемою (Рис. 3). Клеми первинної котушки індукційної котушки послідовно через ключ з'єднують з джерелом струму. Електроди приєднують до клем вторинної котушки.

При замиканні і розмиканні ключа у ланцюзі вторинної котушки виникають короткі поштовхи струму. Напруга розмикального удару вища, ніж замикального

У результатахзамалювати схему з'єднання приладів для подразнення індукційним струмом.

Рис. 1. Стадії приготування нервово-м’язового препарату

1-3 – препарування жаби; 4 – реоскопічні лапки;  5-6 – препарування сідничного нерва; 7-8 – препарування литкового м’яза.

 

Для виготовлення препарату ізольованого литкового м'яза нерв відсікають повністю біля самого м’яза.

 

Рис.2. Будова нервово-м'язового препарату

1 – стегнова кістка

2 – литковий м'яз

3 – сідничний нерв

4 – залишок хребта

5 – сухожилок литкового м’яза

 

 

Рис. 3. Установка для подразнення індукційним струмом

1 - джерело електричного струму; 2 - ключ; 3 – первинна котушка;

4– вторинна котушка; 5– електроди.

 

Питання для висновку:

1. Що таке спінальна жаба?

2. Із чого складаються реоскопічні лапки?

3. Основні етапи виготовлення нервово-м'язового препарату.

4. Чому для подразнення нервово-м'язового апарату використовують індукційний струм?

Висновки:

 

 

Лабораторна робота №2

Тема: Дія різних подразників на нервово-м'язовий препарат жаби.

Мета: Виявити фактори, що викликають збудження у нерві, дослідити залежність провідності нерва від його структурної цілісності.

Обладнання: установка для подразнення індукційним струмом, гальванічний пінцет, препарувальний набір, препарувальна ванночка, пінцет, скляна паличка, розчин Рінгера, кристали натрію хлориду, аміак, гліцерин, спиртівка, посудина з гарячою водою, жаба.

Хід роботи

Крок 1.Приготувати НМП, протягом всього досліду змочувати його розчином Рінгера

Крок 2.  Електричний подразник.

а) Подразнення індукційним струмом. Скласти схему для подразнення поодинокими індукційними ударами (рис. 3). Нанести струм на об'єкт і спостерігати відповідну реакцію - скорочення м'язу, яке припиняється відразу ж після виключення стимулу.

б) Подразнення постійним струмом. Як джерело постійного струму можна застосовувати гальванічний пінцет. Під час доторкування ніжок пінцета до нерва утворюється замкнений ланцюг із двох металів і нерва, який виконує роль провідника другого роду. Виникає струм, який і слугує джерелом подразнення м'яза. Зазвичай пінцет застосовують для перевірки цілісності НМП. Доторкнутися гальванічним пінцетом до нерва НМП і спостерігати скорочення м'яза. Зверніть увагу на швидкість виникнення і припинення реакції при дії електричного подразника.

Крок 3. Механічний подразник. Зробити різкий щипок нерва пінцетом, злегка вдарити по нерву скляною паличкою або ребром закритих ножиць. Спостерігати за скороченням м'яза у відповідь на ці подразнення.

Крок 4. Температурний (тепловий) подразник. Нагріти препарувальну голку в гарячій воді або на спиртівці. Доторкнутися голкою (не гострою частиною) до нерва. Перевірити, чи скорочується м'яз при подразненні охолодженою голкою.

Крок 5. Хімічний подразник. Капнути на нерв краплю гліцерину, через деякий час спостерігати слабкі скорочення м'яза. Гліцерин гігроскопічний, забирає від нерва воду, таким чином збуджуючи його. Так само діють і кристалики натрію хлориду. Дія солі виявляється через декілька хвилин. Відмітити момент початку м'язових скорочень і звернути увагу на їх характер. Змити сіль розчином Рінгера.

Крок 6. Висихання як подразник. Розмістити нерв таким чином, щоб він вільно звисав з електродів. Змочуючи м'яз розчином Рінгера, залишати нерв сухим. Дочекатися, коли з'являться скорочення м'яза. Змочити нерв розчином Рінгера. Після змочування  скорочення м'яза припиняються, оскільки знімається подразнююча дія висихання
нерва.

Крок 7.Вплив порушення провідності. Дослідити вплив попередніх подразників при порушенні провідності нерва шляхом накладання лігатури або нанесення краплі аміаку між м'язом і ділянкою нерва, що подразнюється.

Результати досліду занести до таблиці 1:

Таблиця 1. Характеристика подразників

Види подразників Наявність та сила відповіді   Переваги подразника Недоліки подразника
Електричний      
Механічний        
Температурний          
Хімічний      
Висихання      

Питання для висновку:

  1. Які переваги і недоліки досліджуваних подразників?
  2. Які подразники називають неадекватними?
  3. Які подразники називають адекватними?
  4. Чому найкращим для фізіологічних досліджень є електричний подразник?

Висновки:

 

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 380; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!