Гігієна праці особового складу військ при обслуговуванні об’єктів озброєння, військової техніки, радіолокаторних станцій



 

Навчальна мета

1.1. Засвоїти студентами основні шкідливі та небезпечні фактори, що визначають умови праці при обслуговуванні особовим складом військ об’єктів озброєння і військової техніки.

1.2. Ознайомити студентів з силами та засобами медичної служби військ по гігієнічному забезпеченню праці особового складу окремих родів військ.

1.3. Засвоїти методи та засоби профілактики несприятливої дії на організм військовослужбовців шкідливих і небезпечних факторів в окремих родах військ (ракетних, танкових , радіотехнічних, артилерії).

1.4. Оволодіти методами і засобами медичного контролю за станом здоров’я та працездатністю особового складу окремих спеціальних родів військ.

Вихідні знання та вміння

2.1.Знати:

2.1.1. Основні шкідливі та небезпечні фактори, що визначають умови праці при обслуговуваннях об’єктів озброєння і військової техніки, характеристику робочих місць.

2.2.2. Особливості умов проходження служби в артилерійських, ракетних, танкових, інженерних військах, їх вплив на організм, методи та засоби захисту.

2.2.3. Особливості умов служби в радіотехнічних військах, при обслуговуванні радіолокаторних станцій (РЛС), специфічні та неспецифічні шкідливості, методи та засоби захисту.

2.2.4. Методи та засоби профілактики несприятливої дії шкідливостей в окремих спеціальних родах військ.

2.2. Вміти:

2.2.1. Виявляти шкідливі та небезпечні фактори в окремих спеціальних родах військ, ознаки їх негативного впливу на здоров’я і працездатність військовослужбовців.

2.2.2. Організувати вивчення правил техніки безпеки особовим складом окремих родів військ. Збереження здоров’я і високої працездатності особового складу та використання індивідуальних засобів захисту тіла, органів дихання, сенсорних органів.

2.2.3.Володіти методами і засобами (приладами) медичного контролю за умовами праці військовослужбовців при обслуговуванні об’єктів озброєння і військової техніки.

 

Питання для самопідготовки

3.1.  Визначення гігієни військової праці, зв’язок з фізіологією, ергономікою, інженерною психологією.

3.2. Життєпридатність військової техніки як фізіолого-гігієнічна проблема. Забруднення повітря робочої зони шкідливими газами, випарами.

3.3. Санітарно-гігієнічні заходи при пересуванні та польовому розміщенні військових формувань при низьких та високих температурах. Гігієна маршу, механізованих перевезень військ.

3.4. Гігієна праці в артилерійських, ракетних, бронетанкових, інженерних військах. Особливості умов служби, їх впливу на організм людини, заходи захисту.

3.5. Гігієна праці в радіотехнічних військах, при обслуговуванні радіолокаторних станцій. Специфічні та неспецифічні фактори, їх вплив на організм. Методи і засоби профілактики та контролю.

3.6. Гігієнічні особливості використання індивідуальних засобів захисту при обслуговуванні об’єктів озброєння і військової техніки.

Завдання для самопідготовки

4.1. Приведіть класифікацію фізичних, хімічних, психофізіологічних шкідливостей служби в артилерійських, ракетних, бронетанкових, інженерних військах, їх поділ на специфічні та неспецифічні.

4.2.  Приведіть класифікацію специфічних і неспецифічних шкідливих факторів, що діють на військовослужбовців при обслуговуванні радіолокаторних станцій.

4.3.  Охарактеризуйте біологічну дію надвисокочастотного (НВЧ) поля, етіологію, патогенез, профілактику радіохвильової хвороби.

4.4.  Перерахуйте принципи і методи захисту від несприятливої дії НВЧ енергії, основані на фізичних законах ослаблення випромінювань.

4.5.  Охарактеризуйте індикаторні, розрахункові, інструментальні методи медичного контролю за НВЧ випромінюванням на радіолокаторних станціях.

 

Структура та зміст заняття

Заняття лабораторне. Після перевірки вихідного рівня знань та розгляду теоретичних питань до теми, студенти, користуючись інструкціями вирішують ситуаційні задачі до оцінки умов праці на РЛС:

1. За приведеними формулами розраховують зони формування електромагнітного поля (ЕМП) навколо антени РЛС.

2. Розраховують щільність потоку енергії (ЩПЕ) на вказаній відстані від антени за допомогою формул і номограми.Результати порівнюють з нормативами.

3. Визначають розміри нормованих (санітарно-захисних) зон навколо антен РЛС за формулами та номограмою.

4. Оцінюють ефективність захисту різних екрануючих матеріалів, користуючись генератором НВЧ енергії та неоновим індикатором.

5. Знайомляться з приладами для вимірювання ЩПЕ НВЧ поля (ПО-1, ПЗ-15, ПЗ-16, ВЕМП-1, ВЕМП-2 та ін.).

 

Література

6.1.Гігієна та екологія в термінах, схемах, таблицях і текстах: навч.посіб. // В.Ф. Москаленко, О.П. Яворовський, Д.О.Ластков, С.І.Гаркавий та ін., за ред. В.Ф. Москаленка. – К.: ВСВ «Медицина», 2012. – С. 65-81, 122-141.

6.2.Гігієна праці (методи досліджень та санітарно-епідеміологічний нагляд) // За редакцією академіка НАН України і НАМН України, професора Ю.І. Кундієва, член-кор. НАМН України, професора О.П.Яворовського. – К.: ВСВ «Медицина», 2011. – С. 102-298.

6.3.Гігієна та екологія. Підручник / За ред. В.Г. Бардова.– Вінниця: НОВА КНИГА, 2006.– С.650- 664.

6.4.Гігієна праці (методи досліджень та санітарно-епідеміологічний нагляд) // За редакцією А.М.Шевченка, О.П. Яворовського. - Вінниця: НОВА КНИГА, 2005. – С. 244-261.

6.5. Військова гігієна з гігієною при надзвичайних ситуаціях. Підручник / За ред. К.О.Пашка. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2005. – С. 197-266.

6.6. Матеріали лекцій.

Оснащення заняття

1. Формули для розрахунку зон формування електромагнітного НВЧ-поля.

2. Формули для розрахунку щільності потоку енергії (ЩПЕ) НВЧ-поля.

3. Номограми для розрахунку щільності потоку енергії НВЧ-поля та розмірів санітарно-захисних зон.

4. Таблиці: - з зображенням радіолокаторних станцій;

- гранично-допустимі рівні ЩПЕ НВЧ-поля.

5. Ситуаційні задачі для самостійної роботи студентів на занятті.

Дайте оцінку вибору позиції для розміщення радіолокаторної станції.

Радіолокаторна станція з параболічною нерухомою антеною з висотою щогли 10 м. Діаметр розкриву антени L = 9 м. Довжина хвилі на РЛС l = 3,5 дм. Середня потужність станції Рсер = 850 Вт. Коефіцієнт підсилення антени D = 200.

1. Визначте зони формування електромагнітного поля (ЕМП) навколо антени РЛС (додаток 1).

2. Розрахуйте щільність потоку енергії (ЩПЕ) на відстані 35 м від антени на землі, де виконуються налагоджувальні роботи на протязі 3 годин на добу (по краю пелюстки діаграми направленості випромінювання енергії).

3. Визначте щільність потоку енергії (ЩПЕ) на відстані 160 м від антени на землі (по краю пелюстки діаграми направленості) і на 4 поверсі казарми (по вісі пелюстки за допомогою номограми № 1).

4. Визначте розміри санітарно-захисних зон (нормованих зон) навколо антени РЛС (формули і номограма).

5. Дайте обґрунтоване заключення і рекомендації згідно гігієнічних нормативів.

6. Ознайомтеся з захисними властивостями різних екрануючих матеріалів, користуючись генератором надвисокочастотної енергії (НВЧ), неоновим індикатором. Ваші спостереження занотуйте у протокольний зошит.

7. Ознайомтеся з приладами для вимірювання ЩПЕ надвисокочастотного поля та принципом їх роботи (ПО-1”Медик”, НЕМП-1).


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 1285; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!