Полагане основите на новата българска държава



В атмосфера на патриотичен подем, съпроводен и от разочарование заради разкъсването на българските земи, започва изграждането на новата държава върху северните български земи. Избледнелият спомен за средновековната държавност трудно може да помогне в този процес. Не са много и онези българи, които с учение и работа вън от Османската империя или пък в сърцето й в Цариград (Истанбул) са придобили административен и държавнически опит. Те не са достатъчни, за да бъде новата държава изцяло българско творение. Такова нещо не предвиждат и международните договорености. Според тях Русия получава правото да положи основите на новата държава. То е препотвърдено и от Берлинския конгрес, но мандатът на Временното руско управление е намален от две години на девет месеца. Изграждането на държавата започва рано. При подготовката си за война Русия създава “Канцелария за гражданско управление на освободените зад Дунава земи” (есента на 1876г.), оглавена от княз Владимир Черкаски. Целта е да се подготвят българите за бъдещата си държава. Включени са видни българи – книжовници и общественици, като Марин Дринов, Найден Геров, Марко Балабанов, Тодор Бурмов, Тодор Икономов, които стават ядрото на бъдещия български държавен елит. Благодарение на предварителната подготовка в освободените територии започва да се изгражда новата българска администрация – така е създадена Свищовска губерния, оглавена от Найден Геров. По време на войната са формирани общо 8 губернии, начело на които стоят висши руски офицери, но с български заместник-губернатори. Поставено е началото на българския държавен градеж. Обликът на новите органи е по-скоро руски, отколкото български, но важното е, че когато Берлинският договор влиза в сила, в българските земи вече са поставени основите на държавата. Наред с временна администрация, по същото време се ражда и първообразът на бъдещата войска и полиция – опълчението, въоръжената стража и караулите.

През деветте месеца на Временното руско управление продължава държавният градеж. Новият руски императорски емисар генерал-лейтенант Александър Дондуков-Корсаков създава Централно управление с функциите на министерски съвет, въвежда военна повинност за 30 хиляди млади българи, съдейства за откриването на военно училище в София (лятото на 1878г.), както и снабдява българската войска с оръжие от руската армия. Доразвива се и втората главна тенденция от Българското възраждане – националното образование и култура. Многобройните самодейни български училища са поставени под единно управление, започва уеднаквяването на учебните им планове, въведено е светското образование на говорим български език, а най-голямо значение има обявяването на началния курс за задължителен и безплатен за всички българчета – момчета и момичета. В София е открита Народната библиотека. Всичко извършено в тази сфера поставя основите на българската национална култура върху достъпната за всички образователна система.

През “временния” период на българската държава е поставено началото и на българските финанси – създадена е Българската народна банка, полагат се основите и на новата данъчна система. Тези основни държавни структури са необходимо, но все още недостатъчно условие, за да се говори за утвърждаване на новата национална държава. Тя има временен характер, докато не бъде очертана основната й законова рамка – конституцията.

Карта на България според Берлинския договор

ВЪПРОСИ И ЗАДАЧИ

1. Могат ли границите на България, очертани в прелиминарния мирен договор между Руската и Османската империя от Сан Стефано, да станат граници на новата българска държава. Ако да – при какви условия. Ако не – защо?
2. Потърсете повече информация за Берлинския конгрес от 1878 г. Кои държави участват, какви въпроси разглеждат, какви решения вземат?
3. Кога и как започва изграждането на новите български държавни институции?
4. В колко и кои държави живеят българи след Освобождението?
5. Какъв е българският принос за Освобождението? Доколко то зависи от външните и доколко – от вътрешните фактори?

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 369; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!