Диференційна психологія



Диференційна психологія – цілісна дисципліна, предметом якої є вивчення людської індивідуальності крізь призму формального підходу, у всіх її проявах від психофізіологічних характеристик до метаіндивідуальних стратегій, які відображають специфіку взаємодії суб’єкта з іншими людьми.

Диференціально-психологічний аналіз – складається із сукупності використання формального підходу, аналізу ендо та екзофакторів у детермінації міжіндивідуальної варіативності, аналізу інтра та інтеріндивідуальних розбіжностей, принципу вимірюваності та статистичної обробки.

Формальний підхід – спеціальний метод наукового пізнання; сукупність методів аналізу за базовими принципами ієрархічності, інваріативності, координації, індивідуальної єдності, який дає можливість провести межу між стабільними, типологічними особливостями людини та різноманіттям унікальних комбінацій признаків, які визначають унікальність особистості.

Стиль людини – стійкий цілісний патерн індивідуального прояву, що виражається у наданні переваги конкретній формі взаємодії суб’єкта із фізичною та соціальною середою.

Стиль діяльності – система найбільш ефективних прийомів та засобів організації власної діяльності, індивідуально-своєрідна стійка система особливостей діяльності й поведінки.

Когнітивний стиль – відносно стійкі процесуальні особливості пізнавальної діяльності, які характеризують своєрідність засобів отримання та переробки інформації, та виявляються у пізнавальних стратегіях, засобах відтворення інформації й видах контролю, що використовує суб’єкт. Характеризує типові особливості інтелектуальної діяльності.

Стиль керівництва – індивідуально-типологічні особливості цілісної відносно стійкої системи засобів, методів, прийомів впливу керівника на колектив з метою ефективного та якісного виконання управлінських функцій.

Компенсаторність – потенційна можливість інтрасубєктивної системи зберігати збалансоване функціонування, не зважаючи на наявність деструктивної тенденції

Оптимальність – можливість досягнення суб’єктом максимального об’єму інформації у даних умовах при мінімальних енергетичних та часових затратах.

Адаптованість – здатність суб’єкта синхронно перестроюватися у відповідності до вимог середи, яка змінюється.

Результативність – міра відповідності поведінки суб’єкта умовам завдання, що було поставлено.

Соціоекономічнчий статус індивідуальності – місце людини або групи у ієрархічно-організованій структурі; інтегративний критерій розподілу на страти, який обумовлюється рівнем благополуччя, освіти, доходу та роду занять. А статус є певним ресурсом, яким володіє людина з метою впливу на суспільство для отримання економічних та матеріальних благ.

Інтегральна індивідуальність багаторівнева та саморозвиваюча система, яка виявляється у таких особливостях як ієрархічний спосіб організації, єдність процесів інтеграції та диференціації, гнучкість багатозначних та жорсткість однозначних зв’язків між індивідуальними системами.

Біологічний час – генетично детермінований патерн індивідуального розвитку.

Ментальний час – вікова динаміка психічних функцій, яка відтворює основні закономірності поступового процесу, що характеризує життєвий рух людини.

Проблемно –орієнтований стиль реагування на ситуацію – спрямований на аналіз проблеми, пов’язаний із створенням й виконанням плану вирішення складної ситуації, що проявляється у таких формах поведінки як самостійний аналіз ситуації, пошук додаткової інформації.

Суб’єктно-орієнтований стиль реагування на ситуацію – є наслідком емоційного реагування на ситуацію, який не супроводжується конкретними діями та виявляється у спробі не думати про проблему, включення інших у власні переживання.

Професіографія (опис професії) – процес вивчення при знаків об’єкту, які є провідними складовими будь-якого трудового процесу: суб’єкт труда, предмет, задачі, засоби та умови труда; психологічна характеристика та проектування професії.

Етнічна самосвідомість – відносно стійка система усвідомлених уявлень та оцінок, реально існуючих етнодиференціюючих та етноінтегруючих компонентів життєдіяльності етносу, в результаті формування якої людина усвідомлює себе як представника етнічної спільноти.


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!