Загальна психологія



Аперцепція залежність сприйняття відминулого досвіду, від загального змісту психічної

діяльності людини та її індивідуальних особливостей.

Відчуття відображення властивостей предметів об’єктивного світу, яке виникає при їх безпосередньому впливі на рецептори.

Діяльність динамічна система взаємодії су’єкта зі світом, в процесі якої відбувається виникнення та втілення в об’єкті психічного образу та реалізація опосередкованих ним відношень суб’єкта у предметному середовищі.

Емоції стани, які пов’язані з оцінкою значущості для індивіда діючих на нього факторів та виражаються перш за все у формі безпосередніх переживань задоволення або незадоволення його актуальних потреб.

Здібності індивідуально-психологічні особливості особистості, які є умовами успішного виконання продуктивної діяльності.

Індивід генотипне утворення, продукт філогенетичного та онтогенетичного розвитку, наявна біологічна організація людини (за О.М.Леонтьєвим).

Індивідуальність сукупність психічних властивостей, крізь які відбиваються всі зовнішні впливи (за С.Л.Рубінштейном). Передумовою її формування є анатомо-фізіологічні завдатки, які перетворюються у процесі соціалізації, породжуючи широку варіативність прояву індивідуальності.

Мислення пізнавальний психічний процес модулювання невипадкових відношень зовнішнього світу, що характеризується узагальненим та опосередкованим відображенням дійсності.

Особистість – сукупність соціально значущих психічних властивостей, відношень та дій індивіда, які склалися в процесі онтогенезу та визначають поведінку індивіда як свідомого суб’єкту діяльності та спілкування.

Пам’ять пізнавальний психічний процес запам’ятовування, організації, збереження та забування інформації, який дозволяє вдруге використати її в діяльності або повернути до сфери свідомості.

Почуття одна із основних форм переживання свого ставлення до предметів та явищ дійсності. Емоційні переживання, які відображають стійке ставлення індивіда до певних предметів та процесів зовнішнього світу.

Психіка – системна властивість високоорганізованої матерії, яка є активним відображенням суб’єктом об’єктивного світу.

Психологія наука про закономірності розвитку та функціонування психіки як особливої форми життєдіяльності, галузь знань про внутрішній, психічний світ людини.

Сприймання - цілісне відображення предметів, явищ, ситуацій та подій, процес формування суб’єктивного образу цілісного предмету, який безпосередньо діє на аналізатори.

Спрямованість особистості сукупність стійких мотивів, що орієнтують діяльність особистості та відносно не залежать від ситуацій. Визначається інтересами, схильностями, переконаннями та ідеалами особистості, що відображають її свідомість.

Темперамент стійке об’єднання індивідуальних особливостей, пов’язаних із динамічними, а не змістовними аспектами діяльності; ті індивідуальні властивості, що залежать від природних здібностей людини.

Увага зосередженість діяльності суб’єкта в даний момент на певному реальному або

ідеальному об’єкті.

Психодіагностика

Психодіагностика – галузь психологічної науки, яка займається розробкою теорії, принципів та інструментів оцінки та вимірювання індивідуально-психологічних особливостей особистості.

Психодіагностика як діяльність – процес розпізнавання актуального стану психічних особливостей окремої людини або групи відносно відповідності до норми.

Психологічний діагноз – кінцевий результат діяльності психолога, спрямований на опис та з’ясовування сутності індивідуально-психологічних особливостей особистості з метою оцінки їх актуального стану, прогнозу подальшого розвитку та розробки рекомендацій, що визначаються метою дослідження.

Риса – це описова зміна, фіксуюча інтегральну диспозиційну стратегію поводження людини, що складається під дією системи органічного, соціального та особистісного рівнів регуляції.

Проективні методики ( лат. projectio – выбрасывание вперед) - сукупність методик, спрямованих в рамках проективного підходу. Розрізняють наступні групи проективних методик: конститутивні, конструктивні, інтерпретативні, катартичні, експресивні, імпресивні, адитивні.

Психодіагностика уваги – сукупність прийомів та методик, спрямованих на отримання діагнозу психологічних особливостей уваги (стійкості, переключення, концентрації та ін..)

Психодіагностика пам’яті – сукупність прийомів та методик, спрямованих на отримання діагнозу психологічних особливостей пам’яті. Виявляють різні характеристики та види пам’яті (об’єм та прочність довготривалої, оперативної, зорової та слухової пам’яті).

Тести інтелекту – являють собою сукупність методик, утворених в рамках об’єктивного діагностичного підходу, призначені для виміру рівня інтелектуального розвитку.

Тести спеціальних здібностей – група психодіагностичних методик, призначених для виміру рівня розвитку окремих аспектів інтелекту та психомоторних функцій, що переважно забезпечують ефективність в конкретних, достатньо вузьких сферах діяльності.

Репертуарні решітки Келлі – метод вивчення індивідуально-особистісних конструктів, що опосередковують сприйняття та само сприйняття при аналізі особистісного змісту понять. Принципи розробки: біполярності, індивідуальності, діапазону застосування.


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!