Основи психологічного консультування



Аніма / Анімус – поняття аналітичної психології, введені К.Юнгом. Аніма – жіноча частина у психіці чоловіка. Анімус – чоловіча частина у психіці жінки. Наявність у людини ознак обох статей є результатом біологічних закономірностей і соціальних умов.

Архетип – універсальний спосіб структурування досвіду людей, що має надособистісну природу. Поняття було введено К.Юнгом для опису змісту колективного несвідомого.

Витиснення – один з найбільш простих механізмів психологічного захисту, що спрямований на видалення зі свідомості неприйнятного змісту.

Внутрішній конфлікт – глибокі (інколи такі, що травмують) переживання, що викликані протиріччями у сфері мотивів, потреб, потягів динамічних проявів особистості. В. к. не виникає ізольовано від зовнішнього світу, він є інтеріоризацією зовнішніх конфліктів.

Едіпів / Електри комплекс – група значною мірою несвідомих ідей і почуттів, що концентруються довкола бажання володіти батьками протилежної статі й усунути одного з батьків своєї статі.

Емпатія – а) емоційна чуйність, здатність людини до емоційного відгуку, співчуття, співпереживання, до розуміння внутрішнього стану інших людей; б) пізнання людиною внутрішнього світу інших людей яке здійснюється поза раціональним компонентом.

Захисні механізми – поняття глибинної психології, що визначає несвідомі стратегії, завдяки яким особистість знижує тривогу або уникає конфлікту ціною перекручення реальності.

Інсайт – осяяння, раптовий здогад, прозріння. Процес реорганізації сприйняття ситуації на основі бачення структури відносин, який сприяє миттєвому розумінню зв’язків між явищами.

Катексис – у вченні З.Фрейда енергетичний заряд, процес переміщення психосексуальної енергії на будь-який об’єкт.

Комплекс – сукупність подавлених потягів, уявлень, афектів, що впливають на поведінку індивіда, структуруючи її певним чином.

Комплекс неповноцінності – поняття, введене А.Адлером для позначення перебільшеного почуття власної слабкості і неспроможності, яке розвивається на основі відчуття власної недостатності, яке притаманне кожній дитині і є найважливішою мотивуючою силою розвитку особистості.

Конгруентність - у вченні К.Роджерса – відповідність, адекватність емоційних, експресивних, поведінкових та ін. засобів діяльності практичного психолога у ситуації надання психологічної допомоги.

Лібідо – енергія статевого потягу.

Несвідоме – гіпотетичний конструкт для опису поведінки, феноменів, матеріалу, процесів, що є поза свідомістю. У працях З. Фрейда несвідоме подано як психологічний простір, що має специфічні характеристики, функції і закономірності.

Особистісне зростання – активний процес становлення, у якому людина бере на себе відповідальність за свій майбутній життєвий шлях. Якою б розвиненою особистість не була, завжди лишаються можливості для її подальшого зростання і розвитку.

Проекція – механізм психологічного захисту, що дозволяє з метою запобігання внутрішнього конфлікту не помічати власних заборонних імпульсів, приписуючи їх іншим. П. виражається у неспроможності визнати свої внутрішні потреби.

Самість – поняття, введене К.Юнгом для опису найвищої точки особистісного зростання, яка втілює цілісність людської істоти. С. є центром всієї психіки, в ній зосереджена ідентичність людини, об’єднані всі протилежності.

Стиль життя – особливий індивідуальний спосіб здійснення особистістю обраного нею життєвого шляху. За А.Адлером, С.ж. – це значення, яке людина надає світу і самій собі, своїй меті, спрямованості її устремлінь, і ті підходи, котрі вона використовує при розв’язанні основних життєвих проблем (професійної, співпраці, товариства, любові, шлюбу).

Сублімація – переключення енергії із соціально та культурно неприйнятних об’єктів на прийнятні; один із захисних механізмів. За З.Фрейдом С. є переключенням енергії сексуального потягу на соціально значимі цілі й об’єкти.

Трансфер – у вченні З.Фрейда – термін, що означає перенесення пацієнтом на фігуру психоаналітика власних невідреагованих комплексів, що уходять корінням у раннє дитинство.


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 17; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!