Експериментальної роботи з естетичного виховання молодших школярів засобами образотворчого мистецтва



На нашу думку, результатом сформованості структурних компонентів естетичної культури учня початкової школи в процесі психолого-педагогічної взаємодії є естетична вихованість дитини. У педагогічному словнику поняття “вихованість” розглядається як “узгодженість між знаннями, переконаннями та поведінкою”

Для виявлення рівня естетичної вихованості першокласників нами було проведено констатуючий експеримент у ЗОШ 1-3 ступенів м. Тлумача. Для цього було відібрано 2 перші класи - контрольний та експериментальний (по 18 учнів). Метою констатувального експерименту було визначення рівнів та критеріїв естетичної вихованості першокласників.
В ході експериментальної роботи ми встановили три рівні естетичної вихованості першокласників:

низький – характеризується емоційною байдужістю; неусвідомленістю власних емоційних переживань та почуттів, що виявляється у невмінні їх висловлювати; епізодичними виявами активності у творчій діяльності без заглиблення в її зміст; нездатністю адекватно виявляти свої враження в художньо-творчій діяльності. Таких учнів у контрольному класі виявилося 8 (44 %), в експериментальному – 9 (50 %);

середній рівень – характеризується прагненням накопичувати естетичні враження, частковим відображенням емоційно-образного змісту сприйнятої естетичної інформації; недостатньою образністю мовлення; наявністю деякої ініціативи у творчій діяльності, помірно розвинутим творчим уявленням, бажанням передати у художній діяльності власне емоційне ставлення. Таких учнів у КК було 7 (40 %), в експериментальному – 7 (40 %);

високий рівень – характеризується емоційністю естетичного сприймання творів образотворчого мистецтва; усвідомленістю власних естетичних вражень та вмінням їх вербалізувати; образною мовою, багатством епітетів; розгорнутістю естетичної оцінки; потребою виразити свої почуття у різновидах художньо-творчої діяльності; ініціативністю, активністю, самостійністю. Цих учнів було в КК – 3 (16 %), в ЕК – 2 (10 %).

Критеріями та показниками рівнів естетичної вихованості учнів першого класу виступили:

1. Якість словесної реакції на твори образотворчого мистецтва, що реалізується в характеристиці їх естетичних властивостей, здатності висловлювати свої враження про них.

2. Зданість до емоційного осмислення художнього образу.

3. Оригінальність художнього відтворення світу, яке виражається в образотворчій діяльності.

4. Активність, ініціативність у власній творчій діяльності.

Вивчення готовності вчителя до естетичного виховання молодших школярів, а також аналіз документації, результатів анкетування, бесід з учителями, досвіду роботи педагогів дозволив визначити ряд причин, за якими діюча педагогічна система не може розв”язати цю проблему в необхідному обсязі. До цих причин ми відносимо:

- відсутність цілісного розуміння вчителями початкової школи поняття «естетичне виховання»;

- обмеженість прийомів, які вчителі використовують з метою естетичного виховання учнів;

- використання форм і методів естетичного виховання, які передбачають надання готової інформації про навколишнє, а не формують естетичне ставлення дитини до світу;

- недостатня кількість методичної літератури з естетичного виховання на уроках образотворчого мистецтва.

Одержані результати дали нам змогу дійти висновку, що необхідна систематична, цілеспрямована і планомірна роботу з дітьми з метою їх естетичного виховання.

Мета формувального етапу експерименту - підвищити ефективність естетичного виховання першокласників засобами образотворчого мистецтва.


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 29; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!