Доповідь О. Винників



Особистісна орієнтація сучасної освіти передбачає прилучення молодої людини до естетичного досвіду людства, до творчої діяльності, що є основою естетичного розвитку особистості. Проблема творчого розвитку дитини сьогодні є провідною в усіх державних документах про освіту.

У вирішенні питань естетичного виховання молодших школярів важливого значення набуває образотворче мистецтво, оскільки воно є особливою формою вираження естетичного ставлення людини до дійсності. Завдяки своїм особливостям образотворче мистецтво спроможне впливати на естетичні почуття учнів, збагачувати їх зміст, розвивати творчу активність.

Нами було виділено такі напрями наукового пошуку в даному напрямі: теоретико-методологічні засади розвитку естетичної освіти та виховання вивчали такі учені, як А. Бойко, В. Бутенко, О.Дем'янчук, В.Кремень, О.Рудницька, Г. Шевченко, О. Щолокова); психологічні аспекти проблеми естетичного виховання: художньо-образне мислення, уяву, здібності, творчість у дитячому віці досліджували Л. Виготський, Г. Костюк; сприймання художніх творів молодшими школярами (Б. Ананьєв, О. Бартніков, Н. Савчук), естетичне ставлення дітей до творів живопису (О. Сисоєва), дитячий малюнок і розвиток уяви (В. Цимбулов); педагогіку та методику формування в дітей та молоді естетичної культури у процесі вивчення мистецтва і літератури (Т. Антоненко, Л. Бутенко, М. Волос, Н. Вітковська, О. Глузман, І. Гриценко, С. Жупанин, В. Ірклієнко, І. Крицька, С. Мельничук та ін.),

Проте в сучасній теорії та практиці естетичного виховання учнів засобами образотворчого мистецтва в початковій школі існує низка суперечностей. Без належної відповіді залишаються також питання про критерії та показники естетичної вихованості учнів 1-4 класів.

Актуальність зазначеної проблеми, її недостатнє висвітлення в науковій літературі, необхідність обґрунтування теоретичних і методичних засад ефективного вирішення в школі зумовили вибір теми нашого дослідження – «Естетичне виховання молодших школярів засобами образотворчого мистецтва».

Мета дослідження – теоретично обгрунтувати й експериментально перевірити шляхи підвищення ефективності естетичного виховання молодших школярів засобами образотворчого мистецтва.

Завдання дослідження:

- вивчити стан теоретичної розробки та практичного вирішення проблеми в теорії та практиці початкової освіти;

- виявити специфіку естетичного виховання дітей молодшого шкільного віку;

- визначити критерії, показники та охарактеризувати рівні естетичної вихованості молодших школярів;

- обгрунтувати та експериментально перевірити психолого-педагогічні умови, які необхідно створити для ефективного естетичного виховання молодших школярів засобами образотворчого мистецтва.

Об’єкт дослідження – процес естетичного виховання молодших школярів.

Предмет дослідження – естетичне виховання молодших школярів засобами образотворчого мистецтва.

Відповідно до поставлених завдань використано комплекс методів дослідження: теоретичних, емпіричних, статистичних, костатувального та формувального експерименту.

У розділі 1 «НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ЕСТЕТИЧНОГВИХОВАННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ» в результаті аналізу наукових джерел встановлено, що естетичне ставлення людини до світу формується і розвивається протягом всього її життя. Разом з тим, не всі періоди в житті рівноцінні для естетичного розвитку. Багато письменників,, педагогів, діячів культури (К.Д.Ушинський, Л.М.Толстой, В.О.Сухомлинський, Д.Б.Кабалевський, Б.Неменський та інші) констатують особливе значення щодо цього молодшого шкільного віку. Особливості дітей цього віку найбільш сприяють формуванню в них естетичної культури. Новітні дослідження доводять, що прогалини в естетичному розвитку молодшого школяра найчастіше виявляються невиправними навіть при систематичній роботі у середніх та старших класах.

Дослідження наукової літератури з естетичного виховання дає можливість дійти висновку про те, що існують різні підходи щодо визначення поняття “естетичне виховання”. Численні тлумачення даного поняття зумовлені багатогранністю цього процесу.

Наше робоче визначення таке: «Естетичне виховання дітей молодшого шкільного віку – це цілеспрямований процес формування у них естетичних якостей (здібностей до пасивної і активної естетичної діяльності, інтересів, потреб, умінь, навичок, художнього смаку), що є важливою складовою процесу загального розвитку сутнісних якостей особистості» [ 28 ].

Структурними компонентами естетичного виховання є естетичне сприйняття, естетичне ставлення, естетичне почуття, естетичне судження, естетичний ідеал, естетичний смак, естетична діяльність.

 

Специфіка естетичного виховання молодших школярів полягає тому, що:

-молодший шкільний вік є сензитивним періодом для естетичного розвитку: саме в цей час естетичний розвиток проходить найефективніше;

діти молодшого шкільного віку близькі до так званого "художнього" типу, для якого характерні яскравість сприймання, наочна, образна пам'ять, емоційність, багатство уяви і деяка недостатня абстрактність мислення;

-молодшим школярам властиве художнє чуття, потреба у зовнішніх враженнях, яка згодом перетворюється у пізнавальну потребу;

-саме на цьому етапі починають проявлятися і спеціальні здібності: музичні, літературні, образотворчі;

-дитина в цьому віці виявляє максимум активності, готовності до дії;

-у дітей почуття переважають над розумом, однак учні початкових класів не завжди уміють виражати емоції, описати свій настрій чи почуття. Важливим засобом для цього слугує образотворче мистецтво;

-учні початкових класів швидко втомлюються, а це викликає необхідність урізноманітнення видів діяльності.

 

Засоби й форми естетичного виховання молодших школярів різноманітні: від естетики побуту, поведінки, зовнішності до освітньо-виховного процесу школи. Серед цих засобів особливе місце займає мистецтво як найбільш концентроване вираження естетичного ставлення людини до дійсності, а також відповідна творча діяльність дітей.


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 126; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!