Елементи психологічного програмування 9 страница



5. Створення гіпотетичних (попередніх) пошукових
моделей методами пошукового аналізу з конкретизацією
мінімального, максимального і найвірогіднішого значен­
ня. Результатом наукового прогнозу повинно бути не пе­
редбачення подій, а осмислення проблеми, яку слід роз­
в'язати засобами управління. Важливою його складовою є
аналіз альтернатив, який забезпечує прийняття оптималь­
ного рішення, підвищення рівня його об'єктивності й
ефективності. Такий аналіз сприятиме визначенню діапа­
зону (шкали) можливостей, з'ясуванню меж, за якими по­
чинається катастрофа.

6. Побудова гіпотетичних нормативних моделей відпо­відно до заданих норм, ідеалів, цілей. Вихідною ланкою базової нормативної моделі є «дерево цілей», яке вибудо­вують, поділяючи об'єкт пізнання на ієрархічно взаємо­пов'язані елементи, а кінцевим її продуктом — «дерево рі­шень». Для нормативного прогнозу важлива оптимізація моделі шляхом визначення ідеального стану досліджува­ного об'єкта, врахування його специфіки і конкретної сус­пільно-політичної обстановки. Критерії оптимуму є похід­ними від системи цінностей суспільства і можливостей їх втілення.

7. Верифікація (оцінювання достовірності, точності та обґрунтованості) прогнозу завдяки методам опитування експертів. При цьому особливу увагу звертають на можли­ві негативні наслідки прийнятих рішень. Верифікація охоплює сукупність критеріїв, способів і процедур, що дає змогу на основі всебічного аналізу оцінити якість прогно­зу. При цьому важлива не лише абсолютна, а й відносна (попередня) верифікація, яка стимулює розвиток науко­вих досліджень і використання їх даних для отримання за­вершальних результатів верифікації.


426 Прикладні політичні дослідження

Поле експертного знання залежить від особливостей проблеми, яка підлягає прогнозуванню, способу її форму­лювання, потенціалу експертів.

Верифікація прогнозу передбачає:

— оцінювання інформаційної якості опису об'єкта,
процесу;

— дотримання принципу додаткового опису (відповідно­сті між зовнішнім і внутрішнім описами об'єкта, балансу між його інформаційними та системними характеристиками);

— визначення ступеня пов'язаності об'єкта із зовніш­нім середовищем (характер зв'язків між зовнішнім середо­вищем і об'єктом);

— оцінювання критерію інтенсивності асиміляції (сту­пінь «розмитості» опису об'єкта і напряму його найінтен-сивнішого «розмиття»);

— установлення ступеня агрегування і елементів його впливу на точність опису об'єкта;

— відповідність між точністю і повнотою опису об'єкта;

— оцінювання статистичного взаємозв'язку між точні­стю і надійністю прогнозу для забезпечення відповідної глибини інтервалу прогнозування.

Верифікація є одним із найважливіших принципів з'ясування істинності та вірогідності наукових тверджень. У соціально-гуманітарній сфері вона найчастіше забезпе­чується емпіричними засобами або логічними доказами;

8. Вироблення рекомендацій для управлінських рі­шень на основі зіставлення пошукових і нормативних мо­делей. Прогноз є інформаційною базою для осіб, задіяних у сфері управління, тому робота над ним не може бути за­вершеною без вироблення рекомендацій на основі зіста­влення пошукових і нормативних даних. Неприпустимо передовіряти цю роботу замовнику, оскільки рекомендації повинні бути максимально об'єктивними, а в нього може ви­никнути бажання підігнати прогнозні дані під свої інтереси. Формулювання рекомендацій передбачає розроблення віро­гідних сценаріїв стану об'єкта у разі їх реалізації із зазначен­ням позитивних і негативних її наслідків. На цьому етапі го­тують попередній звіт дослідження, який охоплює докумен­ти, що засвідчують здійснення всіх попередніх процедур. Ці рекомендації повинні співвідносити пропоновані дії з часо­вими і матеріальними ресурсами потенційних ініціаторів по­літичної діяльності (бюджет, кадрове забезпечення, техніч­на оснащеність), враховувати дистанцію між ідеально спла­нованим рішенням і його адміністративним втіленням. Вони також мають бути максимально реалістичними.


Політичне прогнозування 427

За результатами прогнозу вибудовують сценарії роз­витку політичної ситуації (до п'яти варіантів вірогідних її змін). Можливості сприйняття суб'єктами політики прог­нозних рекомендацій суттєво підвищуються, якщо сцена­рії супроводжуються конкретними пропозиціями щодо здійснення послідовної, поетапної стратегії. Обґрунтуван­ня конкретних кроків суб'єкта політики підвищує систем­ність його політичної поведінки і сприяє утриманню так­тичної ініціативи. Важливим чинником при цьому є й оці­нювання ступеня політичного ризику.

9. Експертиза підготовлених прогнозу і рекомендацій,
доопрацювання їх з урахуванням результатів обговорення;
передавання їх замовнику. Передаючи результати прогно­
зування замовнику, слід враховувати те, що прогнозні вис­
новки можуть бути непопулярними на певний момент і не
відповідати його бажанням. Однак прогнозист зобов'яза­
ний оперувати правдивою інформацією.

Висновок як формалізований результат здійсненого прогнозу залежно від ситуації може містити конкретні оцінки, рекомендації або лише припущення. У ньому ва­жливо зосередити увагу на найважливіших питаннях, по­слідовно описати сприятливі і несприятливі чинники реа­лізації прогнозу; порівняти властивості об'єктів прогнозу­вання з відомими властивостями аналогічних об'єктів; визначити верхні і нижні межі їх розвитку. Зміст доку­мента має бути зрозумілий, чіткий, термінологічно дисци­плінований, позбавлений розмитих суджень, абстрактних понять, очищений від подвійної інтерпретації, жаргонних побутових виразів тощо.

10. Зіставлення матеріалів розробленого прогнозу з но­
вими даними прогнозного контексту і започаткування но­
вого циклу досліджень. Розроблення, обґрунтування прог­
нозу потребує немало часу. Однак оскільки політичне жит­
тя динамічно змінюється, зазнає змін і прогнозний
контекст, що зумовлює необхідність започаткування ново­
го циклу дослідження об'єкта. Крім того, у політиці, яка
тісно пов'язана зі сферою управління, доводиться мати
справу з об'єктами, що потребують постійної уваги, по­
стійного передбачення соціальних наслідків впливу на них.

Результати політичного прогнозування не можна роз­глядати лише з огляду на ступінь достовірності, точності прогнозу. Важливо знати, наскільки прогноз сприяє під­вищенню обґрунтованості, об'єктивності, ефективності розроблених на його основі рішень. Прогнозування повин­не бути таким же безперервним, як і визначення цілей, планування, управління загалом.


428 Прикладні політичні дослідження

Політик, який прагне успіху, робить все для того, щоб прорахувати і змоделювати результати прийнятих рі­шень, використовуючи власний досвід, творчий потен­ціал, механізми та інструменти політики. Прогнозування в політиці є складною справою у процедурному і методо­логічному сенсах. Тому від початку прогнозування різних напрямів політичного розвитку необхідно чітко визначи­ти його об'єкт, умови існування, взаємозв'язок із суміж­ними явищами, які впливають на прогнозовану систему і процес.

Прогностична діяльність стосується різних сфер полі­тичного життя, будь-яких суб'єктів політичного процесу, механізмів та інструментів здійснення політики. У кожно­му випадку ця діяльність поєднує в собі універсальні та специфічні елементи, потребує системних знань і креатив­ного потенціалу, про що свідчить висвітлення деяких його напрямів.

Попри безсумнівну необхідність прогнозування у сфері політики, його не слід абсолютизувати, оскільки воно має певні обмеження. Проте й не всі об'єкти однаково підляга­ють прогнозному оцінюванню.

Це зобов'язує аналітиків і прогнозистів дбати про вдоско­налення методик і процедур політичного прогнозування, щоб знання слугували суспільству, долаючи несправедливість.

Розвиток політичної системи, формування державної політики

Прогнозування розвитку політичних систем набуло по­ширення у зв'язку з масштабним всесвітнім процесом пе­реходу одночасно кількох десятків країн світу від авто­ритаризму до демократії. У зв'язку з цим, на думку А. Пшеворського, Ф. Шміттера, Д. Лінца та ін. теоретиків, демократія постала як своєрідний політичний проект. Ро­зуміння динаміки її розвитку потребує особливої уваги до з'ясування характеру правлячих еліт, політичних цінно­стей та ідеалів, технологій здійснення влади. При цьому надзвичайно важливу роль відіграє наявний досвід розвит­ку демократії як політичного проекту в розвинутих захід­них країнах.

Прогнозуючи розвиток демократичних порядків у кра­їні, слід спиратися на комплекс основних чинників, які впливають на даний процес. За твердженням російського


Політичне прогнозування 429

політолога А. Мельвіля, на становлення демократії впли­вають такі змінні:

1) зовнішнє міжнародне середовище (міжнародна еко­номічна ситуація, міжнародні та неурядові зв'язки і відно­сини);

2) державо- і націєтвірні чинники (єдина територія, єдина держава, почуття національної ідентичності тощо);

3) загальний соціально-економічний рівень розвитку країни;

4) соціально-класові процеси і умови (ступінь соціаль­ної диференціації й розвитку суспільства, відносини між класами і соціальними групами);

5) соціокультурні й ціннісні чинники, культурно-полі­тичні цінності та орієнтації, які домінують у суспільстві;

6) політичні фактори і процеси (взаємодія партій, гро­мадсько-політичних рухів, організованих груп, їх полі­тичні стратегії і тактики);

7) індивідуальні, особистісні і політико-психологічні чинники (конкретні рішення і дії ключових факторів).

Важливою проблемою є прогнозування розвитку полі­тичної системи на локальному рівні, що сприяє визначен­ню оптимальних шляхів поєднання загальнодержавних і регіональних інтересів, виробленню основ регіональної по­літики, формуванню основних напрямів саморегуляції на рівні місцевого самоврядування. Прогнозування регіо­нальної політики має ґрунтуватися не лише на загальноде­мократичних принципах, а й враховувати регіональні ва­ріанти демократичного вибору, пов'язані з економічними, соціальними, ментальними особливостями, рівнем само­свідомості населення певного регіону. Політичне прогно­зування в даному напрямі має орієнтуватися на людину, мотиваційну сферу її діяльності.

Оскільки політичні процеси невіддільні від процесів, що відбуваються у правових системах, особливої уваги по­требує конструювання і передбачення ефективної правової політики, яка охоплює:

— формування правової держави і громадянського сус­пільства;

— вдосконалення законодавства і практики його за­стосування;

— створення надійної правової бази здійснюваних ре­форм;

— боротьбу зі злочинністю, вироблення антикорупцій-них заходів;

— подолання правового нігілізму, виховання законо­слухняної особистості та ін.


430 Прикладні політичні дослідження

Аналіз і прогнозування розвитку політичних систем су­проводжується дослідженням характеру і завдань транс­формації у сфері політичних відносин. Важливість прогно­зування політичних відносин пов'язана з тим, що в суча­сному суспільстві жоден соціальний інститут не може виникнути і сформуватися поза відносинами в політичній сфері. У процесі аналізу політичних відносин першочерго­ву увагу звертають на їх сутнісні елементи, які домінують у конкретному випадку. Елементний склад політичних від­носин включає: взаємодію суб'єктів і об'єктів політичних дій; політичні потреби, інтереси та цілі; політичну поведін­ку і політичну волю.

У процесі формування державної політики в різних га­лузях сформувався досвід її поетапного аналітично-прог­ностичного супроводження (табл. 3.2).

Таблиця 3.2

Аналітично-прогностичне супроводження політики

 

Етап Мета Процедура
     
  Обґрунтування Формування політики
  наявності проблеми, починається із визначення
  утвердження актуальних суспільних шроблем,
  переконання, включення їх до порядку
  що вона потребує дій денного органу державної
  з боку влади влади або надання їй вищого авторитету порівняно з тим, як це було раніше. Для цього необхідно надати переконливі всебічні аргументи з детальним описом її причин, масштабу і значущості, ймовірних наслідків за певних сценаріїв її розвитку
  Розгляд всіх Після деталізації і включення
  можливих рішень проблеми до порядку денного органу влади приступають до розроблення можливих шляхів її вирішення (визначення варіантів політики). Для цього порівнюють усі запрограмовані варіанти (альтернативи), розглядаючи їх як взаємовиключні, уникаючи повторень однієї і тієї самої ідеї. Оскільки знайти ідеальний варіант неможливо, зусилля мають бути спрямовані на пошук найреальнішого варіанта політики за певних умов

Політичне прогнозування 431

Продовження таблиці 3.2

 

     
  Оцінювання кожного Після створення варіантів
  варіанта й вибір на основі оцінних критеріїв
  найдоцільнішого обирають найприйнятніші. Такими загальноприйнятими оцінними критеріями можуть бути: результативність (здат­ність забезпечити бажаний результат); ефективність (співвіднесення вигод і витрат у контексті фінансового і суспільного впливу); справедливість (гармонізація різних інтересів); реальність (наявність політичних, адміністративних і правових умов для реалізації даного варіанта політики); гнучкість (здатність змінюватись відповідно до нових обставин)
  Вибір органами влади Після вибору прийнятного
  інструментарію варіанта політики
  здійснення політики і затвердження його відповідним
  та організацій- органом влади він стає
  реалізаторів державною політикою. Після цього орган державної влади дбає про найдієвіший спосіб реалізації політики. 3 метою розробки дієвого проекту політики він повинен обрати інструменти політики (правові, організаційні або системні заходи), а також організацій-реалізаторів політики (урядових чи неурядових, громадських чи приватних) для реалізації передбачених справ
  Реалізація політики На цьому етапі політика
  органами влади реалізується відповідно до
  і здійснення її її проекту. Необхідно здійсню-
  моніторингу вати постійний моніторинг політики із залученням різних джерел даних
  Оцінювання При створенні плану
  результативності оцінювання результативності
  політики органами органи державної влади
  державної влади і організації -реалізатори
  та організаторами- політики повинні вивчити
  реалізаторами можливість точного і достовірного вимірювання досягнутих цілей політики, використання зібраних даних

432 Прикладні політичні дослідження

Закінчення таблиці 3.2

 

     
    для наступного прийняття рішення. Процес оцінювання передбачає вивчення ефекту державної політики з точки зору намічених цілей, використання засобів. Така діяльність спрямована на залучення багатьох зацікавлених суб'єктів — політиків, чиновників, представників неурядових організацій та ін.

На кожному із цих етапів важливо послуговуватися об'єктивною, достовірною інформацією, формулювати аналітично закономірні, некон'юнктурні висновки.

Прогнозування механізмів виникнення, ескалації політичних конфліктів і запобігання їм

У цій сфері політики прогнозування передбачає: всебічне вивчення і осмислення можливих культурних, історичних, соціально-економічних і політичних передумов виникнення конфліктів; відслідковування показників небезпеки ще в за­родковій або на латентній стадіях протікання конфлікту.

Основними показниками небезпеки виникнення кон­флікту є:

1) активізація національних рухів (груп), налаштова­них на безкомпромісне вирішення своїх об'єктивно назрі­лих проблем або суб'єктивно визначених інтересів;

2) виникнення корпоративної інформаційної експансії з жорсткими звинуваченнями на адресу політичних опо­нентів, пошуками «образу ворога», вимогами запрова­дження надзвичайних заходів, що включають обмеження свободи таін.;

3) спонтанна міграція населення, поява біженців;

4)формування «внутрішньогопролетаріату», показни­ками якого є абсентеїзм, соціальна апатія, протестні варі­анти голосування та ін.

Запобігання конфліктам засобом прогнозування перед­бачає аналіз різноманітних джерел інформації, що склада­ють певну систему фактів і всебічно характеризують


Політичне прогнозування 433

об'єкт. Результативність і достовірність прогнозу визнача­ється її обсягами та правдивістю. Інформацію про конфлік­ти містять періодична преса, статистичні дані, політичні огляди, політичні заяви, результати анкетних опитувань, моніторинги громадської думки, матеріали наукових фору­мів та ін.

Важливу роль при прогнозуванні конфліктів, як вважає Л. Юрженко, відіграє різнобічний аналіз контексту, на тлі якого він може спалахнути. Виділяють такі контексти:

— соціальний (розподіл соціальних сил, суспільних потреб; соціально-психологічні настрої різних верств насе­лення);

— економічний (природні та людські ресурси, розви­ток основних фондів і капіталовкладень, життєвий рівень населення, зовнішня торгівля, фінанси, стан народного господарства та його окремих галузей);

 

— організаційний (рівень функціонування організа­цій, що можуть визначально вплинути на характер кон­флікту);

— науково-технічний (науковий потенціал, інформа­ційне забезпечення).

Прогнозування у сфері політичних конфліктів передба­чає розроблення технологій, розв'язання кризових ситуа­цій і досягнення консенсусу, що включає оптимальне вті­лення методик пошуку згоди між учасниками конфлікт­них ситуацій та забезпечення можливостей управління ними. Управлінню конфліктами часто сприяють ефективні переговори. З метою досягнення успіху в переговорному процесі політологи формулюють рекомендації суб'єктам щодо стилю їхньої поведінки у відносинах з аутсайдером чи сильним опонентом, визначають засоби досягнення взаємо­розуміння з опонентом, пом'якшення його позиції, встано­влюють правила інформування учасників переговорів.

Вирішення, своєчасне прогнозування та професійне врегулювання конфліктів передбачає розроблення ефек­тивних міждисциплінарних методик аналізу та експерти­зи конфліктних ситуацій:

а) оцінювання схильності особистості або соціальної гру­
пи до ескалації чи продуктивного вирішення конфлікту;

б) задіяння партнерських відносин, діалогічного потен­
ціалу групи та психологічної готовності об'єднаних у неї
індивідів до співробітництва і пошуку альтернатив;

в) визначення гостроти, стадії перебігу конфлікту, яв­
них і прихованих особливостей учасників, психологічного
змісту конфлікту (культури, стереотипів поведінки,
схильності до ініціатив учасників конфлікту).


434 Прикладні політичні дослідження

Важливе значення має з'ясування конфліктогенів — вер­бальних і невербальних (бездіяльність, байдужість, презир­ство) компонентів поведінки особистості чи групи, що сприя­ють виникненню та ескалації конфліктів (табл. 3.3).

Таблиця 3.3

Можливі взаємозв'язки життєвих позицій зі стилями поведінки в конфліктній ситуації

 

Життєва позиція Стиль поведінки в конфлікті
Мені погано — вам погано Ухилення
Мені погано — вам добре "Поступливість
Мені добре — вам погано Суперництво
Мені добре — вам добре Співробітництво

Уміння виявляти особливості конфліктів, прогнозува­ти їхні наслідки пов'язане з психологічною і професійною готовністю фахівця до розв'язання цих завдань і управлін­ня конфліктами. Вирішальну роль у цьому питанні віді­грає інтелектуальна здатність фахівця до аналітичної, прогностичної, оцінної діяльності та до прийняття рішень в експертуванні конфліктів.

Передбачення і забезпечення результатів виборчих кампаній

Прогнозування результату виборів передбачає: прог­нозування спектру і могутності «сил», які братимуть участь у виборах або впливатимуть на них; прогнозування економічної і політичної ситуацій, які складатимуться на час проведення виборів; прогнозування стратегій, які реа­лізовуватимуться різними «силами»; прогнозування ре­зультатів реалізації різними силами їх стратегій. При цьому беруть до уваги: результати минулих виборів; не­давні прецеденти в країнах, які мали подібну політичну ситуацію; результати досліджень громадської думки; мо­жливі зловживання під час виборів з боку влади, учасни­ків виборів, іноземних суб'єктів.

Для прогнозування поведінки суб'єктів виборчого про­цесу зважають на такі характеристики: політичну орієн­тацію, програму, лозунги; приховані інтереси; ресурсні можливості; підтримку відомих діячів; інтелектуальні


Політичне прогнозування 435

можливості; застосовувані технології; відносини з владою; відносини із ЗМІ; первісну їх репутацію у виборців.

Для точнішого спрогнозування виборів з'ясовують, хто, якими засобами і в якому напрямі впливатиме на них. При цьому враховують, що деякі суб'єкти розпочинають підготовку до виборів за кілька років до старту виборчої кампанії: «вирощують» чи нейтралізують певні політичні фігури, готують економічну і політичну ситуації, розрахо­вують фінансові ресурси.

У дослідженнях стану політичної свідомості населен­ня, прогнозуванні поведінки громадян на виборах кори­стуються методами експертних оцінок, екстраполяції, ре­зультатами соціологічних опитувань.

Ефективним прогнозним засобом у виборчому процесі є екзит-пол, який досить точно орієнтує перевірку діяльно­сті виборчих комісій, протидіє фальсифікаціям.

Аналітично-прогнозне супроводження виборчої кампа­нії передбачає: попередні дослідження, які допомагають кандидатові прийняти рішення про участь у виборах або відмовитись від неї; моніторингові дослідження, які за­безпечують відслідковування соціально-політичних орієн-. тацій виборців і фіксування змін у їхньому середовищі щодо ставлення до кандидатів; спеціальні дослідження — виявлення специфічних питань, які виникають під час ви­борчої кампанії (релігійна належність, сімейний стан, нау^ ковий потенціал кандидатів), а також впливу можливих у процесі виборчої кампанії нових чинників; підсумкові дос­лідження, за допомогою яких виявляють мотиви голосуван­ня, ефективність засобів пропагандистського впливу, роз­становку політичних сил та іншу важливу інформацію.

Прогнозування можливих наслідків політичних рішень

У практиці політичного прогнозування використову­ють засоби інтелектуальної підтримки рішень, що ґрунту­ються на застосуванні експертних систем. Особливу увагу при цьому приділяють дослідженням учасників політич­них подій, що передбачає з'ясування групових взаємозв'яз­ків, специфічних інтересів, сильних і слабких місць у пози­ціях, ресурсів політичної діяльності, співвідношення полі­тичних сил, мотивації і цілей політичної діяльності.

Для політичного прогнозування, пов'язаного із прий­няттям політичних рішень, важливими є його наслідки,


436 Прикладні політичні дослідження

щоб вчасно вплинути на розвиток подій, застосувавши ефективні механізми і процедури.

Інформаційно-аналітична база підтримки політичних рішень включає такі елементи:

а) оцінювання рівня інформованості учасників політич­
них подій про проблемну ситуацію, врахування його при оці­
нюванні їх сили впливу на прийняття можливого рішення;

б) систематизація політичних подій з урахуванням їх­
ньої відповідності рівню активності різних учасників полі­
тичних подій;

в) оцінювання ступеня політичної активності учасни­
ків подій на основі їхнього ставлення до рішення (за схе­
мою: висловлювання — наміри — дії);

г) політичний моніторинг — відслідковування і попе­
редження найнебажаніших дій з боку учасників політич­
них подій щодо рішення, що готується;

ґ) протидія опозиційним силам при прийнятті й реалі­зації політичного рішення;

д) виявлення ієрархії дій (на підтримку і на протидію)
учасників політичних подій з приводу прийняття політично­
го рішення (за схемою: головне — необхідне — другорядне);

є) політичний контент-аналіз позицій прибічників і противників рішення із застосуванням політологічної тех­нології «вісім коліс»;

є) експертна оцінка для аналізу проблемної ситуації і вибору альтернатив рішення, що приймається;

ж) прогнозування можливої долі політичного рішення,
що готується, і результатів його реалізації;

з) опрацювання всіх елементів алгоритму прийняття
політичного рішення.

У практичній політичній діяльності важливо спрогно-зувати наслідки політичного рішення, для чого може при­служитися прогностично-аналітична схема (анкета).

I. Формулювання проблеми (наприклад: «Розв'язання
парламентської кризи у поточному році»).

II. Визначення альтернативних варіантів політичного
розв'язання сформульованої проблеми.

III. Питання для опитування:

1. Хто і що виграє від реалізації конкретного варіанта
рішення?

а) б)

2. Хто і що втратить від реалізації конкретного варіан­
та рішення?

а) б)


Політичне прогнозування 437

3. Які нові завдання постануть перед основними полі­
тичними гравцями?

а) б)

4. Які нові обов'язки постануть перед основними полі­
тичними гравцями?

а) б)

5. Яка нова політична ситуація може виникнути внас­
лідок прийнятого політичного рішення?

а) б)

6. Які побічні соціальні ризики виникнуть у зв'язку із
прийнятим рішенням?

а) б)

7. Які нові рішення зумовлять прийняте політичне рі­
шення?

а)

б)

Отже, без теоретичної основи прогнозування перетво­рюється на спекуляції і політичне маніпулювання. Нова якість українського суспільства вимагає відповідного кри­тично-конструктивного аналізу досягнень і прорахунків науки і практики, створення досконалого теоретико-мето-дологічного інструментарію, однією з основних складових якого має бути політичне прогнозування.

Запитання. Завдання

1. Які фактори зумовлюють на сучасному етапі розвитку суспільства роль прогнозування в управлінні соціально-політичними процесами?

2. Порівняйте суспільно-політичні перспективи західного і неза-хідного шляхів світового суспільно-політичного розвитку.

3. Сформулюйте перспективи передбачуваного розвитку України до 2010 р.

4. Беручи за основу діяльність найпопулярніших українських полі­тичних лідерів, обґрунтуйте перемогу одного з них на майбутніх прези­дентських виборах.

5. Проаналізуйте подібні і відмінні особливості здійснення корот­котермінового і стратегічного прогнозувань.

6. Застосувавши метод побудови сценаріїв, спробуйте розро­бити кілька альтернативних варіантів розвитку політичних подій в Україні.

7. Обгрунтуйте і доведіть на конкретних прикладах роль політич­ного аналізу у процесі підготовки і здійснення прогнозування.


438 Прикладні політичні дослідження

Література

Ахременко А. С. Политический анализ и прогнозирование: Учеб. пособие. — М., 2006.

Баронін А. С. Аналіз і прогноз у політиці та бізнесі: Курс лекцій. — К., 2005.

Бестужев-Лада Й. В. Альтернативная цивилизация. — М., 1998.

Бестужев-Лада Й. В. Методика долгосрочного упреждающего анализа данных в технологическом прогнозировании // Социологи­ческие исследования. — 2000. — № 1.

Бестужев-Лада И. В. Поисковое социальное прогнозирование: перспективные проблемы общества. Опыт систематизации. — М., 1984.

Ващенко К. О. Політичний аналіз і прогнозу сучасній Україні. — К., 2008.

Гогвуд Б., Ган Л. Аналіз політики для реального світу: Пер. з англ. — К., 2004.


Дата добавления: 2016-01-06; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!