Ведення державного земельного кадастру



Законодавче визначення державного земельного кадастру наведене у ч. 1 ст. 193 ЗК України:

"Державний земельний кадастр — єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. "

Як бачимо, у законодавчому визначенні поєднані одразу три різних підходи до визначення кадастру - через "роботи", "відомості" та "документи", що навряд чи можна вважати послідовним. На наш погляд, державний земельний кадастр - це сукупність юридично значимих задокументованих відомостей про земельні ділянки. А от ведення державного земельного кадастру - це, дійсно, система робіт.

NB. У спеціальній землевпорядній літературі кадастр також визначається як ''методично організований публічний реєстр даних про всі юридичні об'єкти на земній поверхні у межах певної країни або регіону, який шунтується на зніманні кордонів цих об 'є


6(0 Войтенко С. П. Удосконалення топографо-геодезичного забезпечення та підготовки фахівців у галузі кадастру // Землевпорядний вісник. - 2002. - № 4. - С. 90.


NB. У міжнародній практиці6''6 земельний кадастр визначається як заснована зазвичай на земельних ділянках (парцелах) сучасна земельно-інформаційна система, що містить записи про права на нерухомість. Зазвичай включає геометричний опис земельної ділянки, пов'язаний із іншими записами, що описують сутність прав, вартість земельної ділянки та її поліпшень. Призначається для фіскальних, правових цілей, для організації управління землями, створює можливості для сталого розвитку та охорони навколишнього середовища667.

NB. Слово "кадастр'" походить від латинських слів caput ("предмет, що оподатковується1'), capitastrum ("опис предметів, що оподатковуються"). Пізніше від цих слів утворилося французьке слово cadastrebb%. У багатьох державах кадастр як звід відомості про об'єкти оподаткування є ровесником систем оподаткування, а отже, і самих держав669. Так, у Китаї кадастр існував вже 4000 років тому670. Навіть у Біблії зустрічається згадка про прообраз земельного кадастру (Ієремія 32:8-16) -купча на землю підлягала оприлюдненню та зберіганню "на довгий час". Близько 3000 р. до н. є. у Стародавньому Сгипті було створено реєстр земель, що частково базувався на результатах зйомок земель. У Давньому Римі ще в VI столітті до н. є. проводилися описи земельної власності, чиє запровадження приписують Сервію Туллію671. В цьому кадастрі виконувалась зйомка периметру ділянки нерухомості та встановлювався податок з врахуванням типу грунту, обробки, якості і продуктивності земельної ділянки. Достовірно відомо про введення в 594 р. до н.е. Законодавством Соломона функціонального кадастру Греції'672.

Визначною віхою у становленні земельного кадастру було запровадження в середині XI сторіччя у Англії реєстру земель під назвою Doomsday Book ("Книга судного дня"). У середині XVI сторіччя у Швеції запроваджується реєстр оподатковуваних земель. Сучасні кадастрові системи світу переважно розвинулися з кадастрів європейських країн XVIII-XIX століть: кадастру Марії Терези (Maria Theresia Cadastre), впровадженого в Австро-Угорській монархії наприкінці XVIII століття, французького кадастру Наполеона (1807 р.) та Пруської Земельної книги - Grundbuch (1871 p.), яка вперше запровадила принцип конститутивності кадастрового запису - запис визнавався єдиним доказом існування права на землю673.


 


666 The Bogor Declaration. United Nations Interregional Meeting of Experts on the Cadastre, Bogor.
Indonesia, 18-22 March, 1996. - http://v\Av\v\geom.ummclb.cdu.au/fig7/Bogor/BogorDcclaration.htmk The
Bathurst Declaration on Land Administration for Sustainable Development, Bathurst. New South Wales,
Australia, 22 October, 1999. - http://\v\v\v.ddl.orq/figtree/pub/figpub/pub21 /figpub21.html

667 Сидоренко В. Н. Земельньїй кадастр: зарубежньїй опьіт ведення // Зкологическое право. - 2003. -
№4.-С. 41.

668 Колотинская Е. Н. Правовьіе основьі советского земельного кадастра. - М.: изд-во Моск. Ун-та,
1980. - С. 15, Колотинская Е. Н. Правовьіе основи земельного кадастра в России. - М.: Изд-во МГУ,
1968. -С. 8.

Ш) Колотинская Е. Н. Правовьіе основи советского земельного кадастра. - М.: изд-во Моск. Ун-та, 1980. - С. 15, Колотинская Е. Н. Правовьіе основьі земельного кадастра в России. - М.: Изд-во МГУ, 1968.-С. 9-14.

670 Колотинская Е. Н. Правовьіе основьі советского земельного кадастра. — М.: изд-во Моск. Ун-та,
1980.-С. 16.

671 Черемшинський М. Еволюція кадастрових систем та питання кадастрової реформи в Україні //
Приватизація землі: закон, практика, проблеми. - 2003. - № 2. - С. 42.

672 Дишлик О. Система реєстрації нерухомості, кадастр і їх взаємодія //
http://geomatiea,kiev.ua/training/Cad&RegSvslems/chapterl 01.html

67j Черемшинський М. Еволюція кадастрових систем та питання кадастрової реформи в Україні // Приватизація землі: закон, практика, проблеми. - 2003. - № 2. - С. 42. 232


IX. Управління у галузі земельних відносин

Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів, а також для ведення містобудівного кадастру населених пунктів.

Загальні положення, що регламентують ведення державного земельного кадастру, містять:

- ст. 23 Закону України "Про охорону навколишнього природного
середовища" (передбачено існування кадастрів природних ресурсів);

- ст. ст. 193-204 ЗК України (Глава 34 "Державний земельний кадастр'");

- постанова KM України "Про затвердження Положення про порядок
ведення державного земельного кадастру" від 12.01.1993 № 15;

- вказівка Держкомзему України "Про створення єдиної системи нумерації
земельних ділянок для ведення державного земельного кадастру" від
16.02.1998 №9;

- постанова KM України "Про Програму створення автоматизованої
системи ведення державного земельного кадастру" від 02.12.1997 № 1355;

- постанова KM України "Про затвердження порядку виконання земельно-
кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними
органами земельних ресурсів" від 01.11.2000 № 1619;

- Наказ Держкомзему України, Мінфіну України та Мінекономіки України
"Про затвердження Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та
послуг" від 15.06.2001 № 97/298/124.

NB. У світі існує досвід, коли державні органи передали роботи з безпосереднього збору та обробки просторової інформації приватним спеціалізованим компаніям. Державні агентства виконують функції замовника, контролюють якість даних, несуть відповідальність за збереження та розповсюдження даних, надають передбачені законом базові послуги з їх використання. В багатьох країнах базова інформація, отримана за рахунок державного бюджету (фактично за рахунок платників податків), надається користувачам безплатно674.

Склад земельно-кадастрової документації визначається п. 7 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою KM України від 12.01.1993 N 15:

"7. До земельно-кадастрової документації належать кадастрові карти та плани (графічні і цифрові), схеми, графіки, текстові та інші матеріали, які містять відомості про межі адміністративно-територіальних утворень, межі земельних ділянок власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, правовий режим земель, що перебувають у державній, колективній і приватній власності, їх кількість, якість, народногосподарську цінність та продуктивність по власниках землі і землекористувачах, населених пунктах, територіях сільських, селищних, міських, районних Рад народних депутатів, областях, Республіці Крим та Україні в цілому. Земельно-кадастрова документація включає книги реєстрації державних актів на право колективної, приватної власності на землю, право постійного користування землею, договорів на тимчасове користування землею, в тому числі на умовах оренди. "

674 Черемшинський М. Кадастр та нові технології отримання просторової інформації//Приватизація землі: закон, практика, проблеми. - 2003. - № 2. - С. 52.


План земель


-.164:007


ЧЕРГОВИЙ КАДАСТРОВИЙ ПЛАН Вчтрг я Єот. та1*" Двіжикого Mfmnnffl ошсіру au 28. І2 ЮМв


ж я<*й«к«~«*» «м i«wv» Лт ■■

 


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!