Норми годівлі собак в залежності від породи, віку, господарського призначення.



Споживання енергії і поживних та біологічно активних речовин тваринами повинно бути адекватним її потребам в залежності від живої маси, фізіологічного стану та використання тварин володарями.

Норми годівлі визначаються факторіальним методом, тобто спочатку визначається потреба тварини на підтримку життя, ріст молодих тварин, фізичну активність, вагітність, лактацію і розраховані потреби підсумовуються в єдину добову норму.

Норму енергії на підтримку життя розраховують за аллометричним рівнянням:

                Н піддтрим. = 523 х W 0,75 кДж за добу

Де : W0,75 – обмінна маса ( W – жива маса тварини ),

523 – коефіцієнт логарифмічного співвідношення живої маси і  площі поверхні тіла тварини

Якщо енергетична поживність кормів виражена в кілокалоріях,

 тоді :      Н піддтрим. = 125 х W 0,75 к кал за добу

( 1 кілокалорія = 4,2 кДж )

Наприклад : маса собаки дорівнює 35 кг; 350,75 = 14,4 кг;

Н підтрим. = 523 х 14,4 = 7531 кДж їй потрібно на підтримку життя за добу в стані спокою в комфортних умова.

Це в повній мірі відноситься до декоративних та домашніх собак компаньонів з якими господар гуляє 3-4 рази на добу і ніякого навантаження вони не несуть – їм достатньо забезпечити лише норму підтримуючої годівлі.

Якщо собака одержує раціон низько енергетичний чи незбалансо-ваний, це негативно відіб’ється на стані шкіряного і шерстного покрову, м’язової маси та фенотипічного екстер’єру собаки. Дефіцит поживних речовин особливо небезпечний для собак в період росту, вагітності та лактації.

Годівля собак низькокалорійним кормом викликає затримку росту і розвитку у цуценят, відвисанню живота, порушенню екстер’єру. Лактуючі самиці худнуть, зменшується секреція молока, що призводить до послаблення імунітету у цуценят та підвищення смертності в пометі. Низькокалорійна їжа перетравлюється і евакуюється із шлунку скоріше і собаки потребують більшої її кількості, завжди жадібно її поїдають та частіше випорожнюють кишечник.

Існує друга крайність – годівля собак висококалорійними раціонами з надлишком жирів і вуглеводів. Така їжа навпаки знижує швидкість випорожнення шлунку. В першу чергу із шлунку в кишечник евакуюється рідина, потім білки і вуглеводи, а в останню чергу – жири. При годівлі високоенергетичними раціонами відбувається швидке задоволення енергетичних потреб за рахунок жирів і вуглеводів, що призводить до недостатнього забезпечення мінеральними речовинами і вітамінами, оскільки собака швидко наїдається з’ївши невелику кількість корму. До того ж висококалорійна їжа невідворотно призведе до швидкого ожиріння собаки, що в свою чергу викличе пониження рівня обміну речовин в організмі, зниження працездатності, резистентності та інші негативні прояви.

На потребу собак в енергії окрім живої маси впливають також температура навколишнього середовища, стан шерстяного покриву, стать, вік, конституція, м’язова активність (робота службових собак), фізіологічний стан (вагітність, лактація та ін.).

В літній сезон добова потреба в енергії в середньому знижується на 15%, а в зимовий збільшується на 15%.

Самці і молоді собаки затрачують енергії більше ніж самки і старі тварини так як у них більш інтенсивний обмін речовин. Сухі, м’язисті собаки витрачають більше енергії ніж рихлі і ожирівши.

Самцю і самці перед в’язкою калорійність раціону підвищують на 25%. Щінним сукам починаючи з 5-го тижня вагітності збільшують поживність раціону на 15% щотижня з таким розрахунком, щоб до початку родів (9 тижнів) сука з’їдала на 60% більше енергії чим на момент в’язки. На потребу собак в енергії великий вплив здійснює робота. Помірна робота службових собак збільшує затрати енергії в середньому на 30%. Собака, яка виконує мускульну роботу може відновлювати затрачену енергії як за рахунок годівлі, так і за рахунок безповоротного розпаду енергії тіла, що веде до її різкого схуднення. На потребу собак в енергії, що виникає в зв’язку мускульною діяльністю, впливає реакція організму на оточуюче середовище і ландшафт – відкритий простір викликає у собак підвищений рівень обміну речовин.

Використовуючи формулу, що приведена вище, можна для спрощення визначення норм годівлі визначити їх заздалегідь для собак з різною живою масою.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 32; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!