Господарське використання нутрій



 

Основне господарське призначення нутрій - одержання хутрових шкурок. Але від нутрії, крім цінного хутра, одержують дієтичне м'ясо, особливо делікатесне. Його рекомендують при захворюваннях органів травлення, нирок, печінки, хто страждає на цукровий діабет, склероз. Воно є цінним продуктом харчування дітей та матерів, які годують немовлят.

М'ясо нутрій тонковолокнисте, ніжне й ароматне, характеризується високою вологоутримуючою здатністю (соковитістю). За повноцінністю білка воно прирівнюється до яловичини.

У багатьох країнах Південної Америки та деяких державах Європи цей продукт вважають делікатесом і продають за вищими цінами, ніж свинину, яловичину й баранину.

Забійний вихід у самців, самок і молодняку становить, відповідно, % : 55-60; 51-54; 46-48. У середньому від однієї дорослої тварини одержують 2,5-3,5, від молодняку ( у віці 7-8 міс) 1,8-2,0 кг м'яса. На 65-70% воно складається з м'язової тканини, 18-23 % - кісткової і 3-20 % (залежно від віку тварин) - жиру. У м'язах міститься, % : білків - 21-22, жиру - 3,9-7,9, золи - 0,8-1,1, води -64,3-74,4.

Якість м'яса нутрій залежить від умов утримання та годівлі й зумовлюється також технікою забою: слід швидко і повністю знекровлювати тушки, охолоджувати та витримувати для дозрівання упродовж 8-12 год при температурі 16-18°С.

Якість хутра також залежить від умов утримання, годівлі і техніки забою тварин, які досягай певного віку.

Особливості живлення і потреба

Нутрій у поживних речовинах

Нутрія як напівводний рослиноїдний гризун пристосована до споживання соковитих частин берегових та водних рослин. Основна маса сухої речовини її природного раціону містить значну кількість вуглеводів (крохмаль, цукри), але мало клітковини. Тому свійських нутрій годують з урахуванням цієї обставини, оскільки вони порівняно, наприклад, з кролями погано пристосовані до споживання великої кількості кормів із значним вмістом клітковини (сіно тощо).

Нутрії потребують: дорослі - 0,46-0,50; підсисні - 1,05-0,84; відлучений молодняк - 0,73-0,59 МДж обмінної енергії з розрахунку на 1 кг живої маси за добу.

Потреба у перетравному протеїні при концентратно-соковитих раціонах у разі вирощування у зовнішніх клітках становить 0,9 г на 100 кДж обмінної енергії. Відповідний показник при утриманні в закритих приміщеннях при концентратних раціонах більший на 20-25% і досягає 1,1г.

Потреба у жирі становить 3-4 % в сухій речовині раціону. Підвищення зазначеного рівня до 5-8% може викликати значне зниження плодючості самок через їх ожиріння.

Для нормального травлення нутріям необхідна клітковина, але в помірних кількостях лактуючим самкам і молодняку до 5-місячного віку — 5-8; самкам під часпарування і в період вагітності та молодняку старше 5 місячного — 9-10 % сухої речовини раціону.

Мінеральне живлення нутрій контролюють, насамперед, за вмістом у раціонах кальцію, фосфору та кухонної солі. Потреба дорослих тварин у цих речовинах становить, відповідно, на 1 кг живої маси, г: 0,3, 0,2 та 0,25.

Потреба нутрій у мікроелементах остаточно не визначена. Але відомо, що в більшості з них вона задовольняється за рахунок основних кормів раціону. Орієнтовно в 100 г сухої речовини раціону повинно бути, мг: заліза - 5-8; цинку - 6-10; марганцю - 5-8; міді - 0,6 -0,8; кобальту - 0,05-0,10; йоду - 0,03-0,05.

Водорозчинні вітаміни синтезуються у товстому відділі кишечнику. Тому, в першу чергу, беруть до уваги забезпеченість тварин жиророзчинними вітамінами. Зокрема, норма вітаміну А становить 60 МО, вітаміну В - 12 МО і вітаміну Е - 0,5 мг із розрахунку на 100 кДж обмінної енергії раціону.

Норми, способи і типи годівлі нутрій

Норми годівлі нутрій диференційовані залежно від віку, живої маси, фізіологічного стану та умов утримання (температура повітря, утримання в клітках різного розміру з басейнами чи без них).

Залежно від господарських умов для годівлі нутрій застосовують такі нижче наведені способи :

Повнораціонними напіввологими мішанками із подрібнених концентрованих і зелених соковитих та грубих кормів : 40-45 % суміші дають вранці і 55-60 % - увечері. Орієнтовне співвідношення в мішанці концентрованих і зелених або інших соковитих кормів за масою 1 : 1,5. У міру огрубіння трави її кількість в суміші зменшують до 0,5 частини на одну частину концентрованих. Узимку в морозні дні мішанку роблять густішою, зменшуючи даванку коренеплодів. Для запобігання закисанню залишки корму щоденно видаляють з годівниць;

Повнораціонними гранульованими комбікормами (сухий спосіб годівлі). Спосіб може бути економічно виправданим для великих ферм.

Комбінований спосіб годівлі. Вранці тваринам дають розсипний зволожений комбікорм чи суміш подрібнених концкормів, увечері - різані коренеплоди (взимку) або пучками траву (влітку).

При клітковому утриманні рекомендується, щоб на концентровані корми (зерно злакових і бобових, макуха тощо) припадало близько 70 % енергетичної поживності раціону. Влітку до зернових кормів додають траву, взимку - коренебульбоплоди, трав'яне борошно, сіно та мінеральні добавки. Зелені корми, коренеплоди, картоплю (краще варену) згодовують у кількостях, які не перевищують 30 % енергетичної поживності раціону.

Силос і грубі корми нутрії поїдають погано. Передбачається, що кількість трав'яного борошна не повинна перевищувати 5-10 % обмінної енергії раціону. Разом із зерновими згодовують корми тваринного походження: риб'яче та м'ясо-кісткове борошно, збиране молоко та ін.

При цілорічному утриманні в закритих приміщеннях для годівлі нутрій використовують тільки повнораціонні гранульовані комбікорми (без використання соковитих кормів).

Згодовують гранули з бункерних годівниць (годівнича щілина -15 мм). Поруч, на відстані 10-20 см, розміщують автонапувалки, що застосовують для поросят-сисунів.

Раціональний тип годівлі взимку концентратний або концентратно-коренеплідний: коренеплоди - 15-30 %, концкорми 70-85 % у тому числі зерно злакових або комбікорм 60-75 %, дріжджі - до 6 %, риб'яче борошно та інші корми тваринного походження - до 6 % і трав'яне борошно та сіно — 5-10 % обмінної енергії раціону. Влітку — концентратно-трав'яний: трава (у фазу до початку цвітіння) - 15-20 %, концкорми - 80-85 %, у тому числі зерно злакових або комбікорм - 70-85 %; зерно бобових, макуха, шрот чи кормові дріжджі - близько 5%; корми тваринного походження - до 5 % відносно енергетичної поживності раціону.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 29; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!