Біологічні та господарські ознаки кролів



 

Кролі мають високу порівняно з тваринами інших видів інтенсивність росту та розмноження. За оптимальних умов утримання й годівлі протягом перших днів життя жива маса молодняку подвоюється, а протягом перших чотирьох місяців - збільшується у 40 разів.

Вміст білка у молоці та швидкість росту молодняку сільськогосподарських тварин

Вид тварини Вміст білка у молоці, % Подвоєння живої маси щодо маси при народженні у віці, днів
Велика рогата худоба 3,3 47
Кози 5,0 20
Вівці 5,6 12
Свині 7,5 8
Кролі 14,5 6

Висока інтенсивність розмноження кролів зумовлена багатоплідністю, коротким періодом крільності, ранньою фізіологічною зрілістю та здатністю суміщувати вагітність із лактацією. Кролиці можуть запліднюватися й давати приплід цілорічне. Лише восени та зимою статева активність тварин дещо знижується.

Із розрахунку на одну кролицю можна одержати 40-45 кроленят (шість окролів), або 60-100 кг м'яса у вигляді приросту живої маси молодняку за рік (забійний вихід 55%).

Від п'яти самок і одного самця за рік можна одержати більше 400 кг дієтичного м'яса.

М'ясо молодняку характеризується кращими дієтичними властивостями м'яса, оскільки у ранньому віці тварини здатні інтенсивно нагромаджувати в тілі високоцінний білок. У дорослих кролів енергія поживних речовин кормів використовується значно гірше, ніж у молодих. Наприклад, частка середньодобового нагромадження енергії білку тіла кролів 2,5-місячного віку становить 32%, жиру - 68%, у 3,5-місячному віці загальний рівень акумуляції енергії білку знижується до 24%, жиру - підвищується до 76%. Тому вирощувати і відгодовувати кролів на м'ясо вигідно лише упродовж короткого терміну: від відлучення в 30-денному віці протягом 90 днів.

У старшому віці у тварин значно знижується швидкість росту, суттєво зростає рівень нагромадження в тілі жиру, оплата корму різко знижується.

Основною умовою забезпечення високої якості шкурок також є повноцінна годівля тварин. Насамперед слід контролювати їх забезпеченість протеїном, мінеральними речовинами та вітамінами.

Кролі належать до рослиноїдних гризунів з кишковим типом травлення. Вони мають простий однокамерний шлунок і добре розвинену сліпу кишку. Місткість шлунка - 150-200 мл, а довжина кишечнику у 8-10 разів більша за довжину тіла.

Попередня підготовка до переробки поживних речовин корму починається у ротовій порожнині, в яку відкриваються протоки чотирьох пар слинних залоз. Вони виробляють діастатичний фермент, який розщеплює крохмаль до глюкози. У ротовій порожнині корм подрібнюється. Ікла у кролів відсутні, але є довгі різці, які постійно ростуть. Емаллю покрита лише передня їх поверхня, в результаті чого вони постійно сточуються навскоси.

Характерною видовою ознакою кролів є копрофагія (поїдання м'якого калу, виділеного вночі). Встановлено, що ця властивість зумовлена насамперед тим, що в результаті діяльності мікроорганізмів у товстих кишках утворюються вітаміни групи В. Нічний кал, крім цього, містить мікробний білок та мікроелементи. В цілому вважається, що копрофагія є одним із способів пристосування тварин даного виду до умов існування (норні тварини), завдяки якому у них підвищується перетравність речовин та зменшується потреба у вітамінах групи В.

Системи утриманая кролів

Кліткова зовнішня система. Протягом року тварин утримують під відкритим небом у спарених клітках завдовшки 120 см, завширшки 65, заввишки 50 спереду та 35 см задньої стінки. Цю систему застосовували переважно до впровадження шедової.

Шедова система. Поширена на великих і середніх фермах. Захищає тварин і працівників ферми від опадів, вітру і дає можливість застосовувати найпростіші засоби механізації годівлі, напування та прибирання гною. Система розрахована на зони з температурою повітря від -30° до +35°С при одноярусному утриманні поголів'я. Шеди можуть бути побудовані із залізобетонних, металевих та дерев'яних конструкцій.

Утримання в закритих крільчатниках. Промислове кролівництво засновано на технології, якою передбачено регульований мікроклімат і механізація трудомістких процесів: годівлі, напування і прибирання гною. Крільчатники рекомендовано будувати за типовими проектами (на 600,1100 - 3500,5000,6000 кролематок та ін.).

Протягом року у кожній клітці закритого механізованого крільчатника можна одержати 5 окролів і виростити 30 голів молодняку.

У раціонах переважають гранульовані комбікорми, які згодовують з годівниць різних модифікацій. Напувають тварин з автонапувалок. Гній прибирають скреперною установкою.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 34; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!