Потреба кролів в енергії та поживних речовинах



 

Із розрахунку на 1 кг живої маси дорослі кролі споживають у середньому 2025 г сухої речовини, лактуючі кролематки — до 50-70 г упродовж перших двох декад після окролу та близько 115 г на кінець лактації. Молодняк під час інтенсивного росту використовує на 1 кг живої маси в середньому 62 г сухої речовини раціону.

Орієнтовно в період спокою потреба в енергії дорослого кроля становить 0,030-0,032 корм.од. (0,32-0,34 МДж обмінної енергії) з розрахунку на 1 кг живої маси. Відповідна потреба в парувальний період - 0,035-0,040 корм.од. (0,37-0,42 МДж обмінної енергії), а в період крільності - 0,040-0,045 корм.од. (0,42-0,47 МДж обмінної енергії).

Потреба в перетравному протеїні з розрахунку на 0,1 корм.од. (1,047 МДж обмінної енергії) раціону становить, г: для сукрільних і лактуючих кролиць - 15-18, молодняку до 4-місячного віку - 16-17, Для ремонтного молодняку і кролематок у непарувальний період - 12-16.

Протеїн повинен мати певну біологічну цінність (кількість незмінних амінокислот). Зокрема цей показник береться до уваги при балансуванні раціонів молодняку, який інтенсивно росте.

Оптимальна кількість сирої клітковини в раціонах дорослих кролів 15-20% у сухій речовині; відповідний показник для кролематок під час лактації - 10-15, молодняку - 12-15%.

Потреба кролів у жирі - 2,0-3,5 г із розрахунку на 0,1 корм.од.

Нормування мінерального живлення насамперед передбачає регулювання рівня кухонної солі. Добова потреба в ній, г: для кроленят — 0,5; дорослих кролів 1,0-1,5; крільних та лактуючих кролиць відповідно — 1,5 та 2,0-2,5.

Орієнтовна потреба в кальції та фосфорі становить, відповідно 0,3-0,5 та 0,2-0,3% сухої речовини раціону. Оптимальне відношення кальцію до фосфору у раціонах кролів перебуває в межах 1,0:1,0-1,5:1,0.

Потреба у магнії знаходиться в межах 0,3-0,4% сухої речовини раціону, але може перевищувати зазначений рівень у разі надлишку кальцію.

За нестачі калію у кролів виникає м'язова дистрофія. Орієнтовна потреба в ньому - 1% у сухій речовині раціону.

Повноцінність живлення за мікроелементами контролюють, визначаючи насамперед кількість кобальту, йоду, заліза, міді, марганцю й цинку. Дефіцит їх компенсують, додаючи до раціону потрібну кількість відповідних солей. У разі необхідності застосовують добавки солей інших мікроелементів.

Відомо, що в організмі кролів синтезується певна кількість вітамінів групи В, вітамінів К і С. Кролі найбільш чутливі до нестачі вітамінів А, Е, В12.

Потреба в каротині: молодняку - 2-3 мг; дорослих тварин у період спокою — 1,8-1,2; лаштуючих - 3,0 мг на голову за добу. Добова потреба кролів у вітаміні D — близько 100 МО, у вітаміні Е — 1-2 мг із розрахунку на 1 кг живої маси.

Раціональне використання кормів передбачає постійну забезпеченість тварин водою. Потреба у ній залежить від віку, фізіологічного стану, способу годівлі та пори року. При годівлі гранульованими комбікормами потреба у воді найбільша і досягає 100 г на 1 кг живої маси, або 200 г на 100 г повнораціонного комбікорму.

Норми, способи годівлі та раціони для кролів

Норми годівлі кролів диференційовані залежно від віку, живої маси та фізіологічного стану.

У кролівництві залежно від умов утримання, інтенсивності використання тварин та забезпеченості господарства кормами застосовують два способи годівлі: комбінований (змішаний) і сухий (повнораціонними гранульованими комбікормами).

Комбінований спосіб передбачає використання грубих (сіно), соковитих і концентрованих кормів.

Залежно від частки концентрованих, грубих і соковитих кормів раціони кролів називають концентратними, напівконцентратними та малоконцентратними. У малоконцентратних раціонах на частку концкормів припадає 20-30% енергетичної поживності.

Останні малоефективні й використовуються за нестачі зернових кормів. Напівконцентратні раціони складають улітку з комбікорму або зернових кормів (45-55%) та бобово-злакової трави (45-55%), узимку - з кошнсормів (45-55%), вареної картоплі (10-15%), сіна (25-30%) і соковитих кормів (5-10%).

Такі раціони звичайно використовують на невеликих фермах. На промислових комплексах застосовують концентратні раціони, в яких частка концентрованих кормів досягає 70-80% і трав'яного борошна - 20-30% енергетичної поживності.

Основним кормом для кролів улітку може бути трава (30-40% енергетичної поживності).

У годівлі тварин найефективніше використовувати дешевші корми (зелені тощо). Наприклад, для племінної ферми на 2000 кролематок, на якій від однієї самки одержують по 20 кроленят за рік, рекомендується така структура (за енергетичною поживністю) річного раціону кролів, %: соковиті корми, всього — 60, у тому числі зелені — 54, коренебульбоплоди та інші соковиті - 6; грубі - 15; концентровані - 25. За цих умов на 1 корм.од. річного раціону припадає 95-100 г перетравного протешу.

Зелені корми є основними у літній період. Це трава з конюшини, люцерни, еспарцету, гороху, серадели, вико-вівсяна та вико-горохова сумішки. Із злакових використовують скошені в ранню фазу вегетації (до появи колосків) озиму пшеницю, жито, овес, кукурудзу.

Упродовж весняного, пізньоосіннього та зимового періодів кролям згодовують моркву, картоплю, буряки, турнепс, брукву. З баштанних вони добре поїдають кабачки, гарбузи, кормові кавуни.

Гичку цукрових буряків кролям давати не бажано оскільки вона викликає порушення травлення і в деяких випадках навіть загибель тварин.

Картоплю потрібно запарювати, а пророслу чи ту, що тривалий час зберігалася відкритою за сонячної погоди і має високий вміст соланіну, - проварювати, зливши потім воду.

Високоякісний силос (або сінаж) застосовують переважно як резервний корм з обов'язковим обмеженням його даванок крільним і підсисним самкам та молодняку до 2-місячного віку.

Грубі корми — високоякісне злакове, бобове чи злаково-бобове сіно згодовують у міру їх поїдання. Солому в годівлі кролів, як правило, не використовують.

У наборі концентрованих кормів у раціонах кролів переважає зерно вівса, ячменю, кукурудзи. Зерно гороху, вики, сочевиці, сої використовують в основному у годівлі молодняку та крільних і лактуючих самок з метою зменшення витрачання макухи та зневоднених кормів тваринного походження (сухого знежиреного молока, м'ясо-кісткового борошна тощо).

Макуху кролям дають тільки соняшникову у складі зернової кормосуміші в кількості 10-15% її маси.

Так само згодовують корми тваринного походження, контролюючи їх доброякісність. За наявності неприємного запаху, наприклад, запаху неякісного риб'ячого борошна, тварини відмовляються від корму.

Комбінований спосіб годівлі застосовують переважно в господарствах із шедовим та зовнішньоклітковим утриманням, а також на фермах кролівників-аматорів.

Енергетична поживність зимових раціонів повинна бути на 15% вища, ніж літніх. Надбавка в холодну пору року необхідна для компенсації втрат тепла тваринами при зовншшьоклітковому утриманні. У цьому разі норми перетравного протеїну та мінеральних речовин і вітамінів однакові для теплої та холодної пір року.

Корми роздають 2-3 рази за добу: вранці - половину концкормів, удень траву або сіно, ввечері - решту концентрованих кормів та коренеплоди.

Заміну кормів у складі раціону здійснюють поступово, протягом 5-7 днів (із сухих на соковиті й навпаки).

Протягом двох тижнів після відлучення молодняк одержує ті ж самі корми, які використовували при утриманні їх з кролицею. Зелені корми краще згодовувати пров'яленими, коренеплоди — після очищення від залишків грунту та подрібнення в суміші концентрованими кормами. Кормову капусту дають вдосталь. Зерно рекомендується подрібнювати або плющити. Також подрібнюють макуху та зерно бобових і згодовують у суміші з вологими висівками. Зерно бобових бажано замочувати за 3-4 год до згодовування.

Нестачу води кролі переносять гірше, ніж нестачу корму. З цієї причини ефективність використання поживних речовин суттєво знижується внаслідок погіршення їх перетравлювання та засвоєння.

За тривалої нестачі вода у кролів розбалансовуються функції органів травлення, вони втрачають живу масу й гинуть.

Споживання води залежить передусім від складу раціону. При застосуванні сухого способу годівлі потреба її найбільша, а в разі використання соковитих, зокрема зелених, кормів, тварини випивають води значно менше.

Водопостачання повинно бути постійним - з автонапувалок або дворазовим (вранці та ввечері), якщо утримання шедове і автонапування відсутнє.

Крільні кролиці.Раціони для крільних кролиць мають бути збалансовані насамперед за перетравним протеїном, мінеральними речовинами і вітамінами, оскільки їх нестача стримує нормальний розвиток плодів.

Раціони складають із різноманітного набору кормів високої якості. З концентрованих кролицям згодовують зерно вівса, бобових, макуху соняшникову, шрот соєвий, із соковитих - моркву, буряки. Частку грубих кормів за 5 днів до окролу зменшують, одночасно збільшуючи даванку концентрованих. До складу раціону вводять мінеральні добавки та вітамінні препарати.

Лактуючі кролиці.Лактуючі кролиці потребують особливої уваги щодо забезпечення достатнього рівня й повноцінності годівлі, оскільки при одержанні, наприклад, 4-5 окролів за рік і загальній тривалості лактації шість тижнів їхня молочність досягає 27 кг. Молоко кролиць містить близько 3,8 кг білка і має енергетичну цінність 225 МДж.

Енергетична цінність 1 кг сухої речовини раціону лактуючих кролиць повинна становити не менше 1,28-1,33 корм.од., а вміст загального та перетравного протешу відповідно 20-22 та 17-18%.

Значних збитків галузі завдає втрата поголів'я з причини поїдання або затоптування кролицями новонародженого молодняку. Випадки ці досить часті. Причини їх до кінця не з'ясовані, але відомо основні з них. Так, тварина може бути хворою (або хворіла перед цим) на інфекційне захворювання; бути клінічно здоровою, але мати слабкий материнський інстинкт (передається спадкова); після окролу передчасно прийшла в охоту; відсутність молока, кроленята непокояться, тягнучи за "пусті" соски; кролиця постійно топчеться в гнізді, змінюючи положення; ослаблення організму через нестачу поживних (насамперед протешу) і біологічно активних речовин.

Лактуючі тварини потребують у 2-3 рази більше корму, ніж самки в період спокою. Лактуючих кролиць годують високоякісними кормами. До складу раціонів вводять різноманітні концентровані й соковиті корми: влітку - траву (краще злаково-бобові сумішки)) взимку - сіно з різнотрав'я, а також мінеральні добавки і вітамінні препарати; кількість концентрованих кормів збільшують до 60-70% У структурі раціону; вводять до його складу кормові дріжджі, кісткове борошно, кухонну сіль та інші добавки й препарати.

Орієнтовно влітку за добу дорослим самкам залежно від живої маси дають по 220-260 г гранульованого комбікорму або зернової суміші і 450-550 г зеленої маси люцерни чи конюшини, що еквівалентно енергетичній поживності 0,33-0,38 корм.од. Узимку даванку концкормів доводять до 280-330 г та згодовують до 110 г сіна злаково-бобових культур і стільки ж коренеплодів, у складі яких морква становить 15-25%.

Молодняк.Найкритичніший період розвитку молодняку — це його відлучення від кролиць у віці 30-45 днів. На цей час травний апарат кроленят ще недостатньо розвинутий і не пристосований до перетравлювання великої кількості кормів.

У процесі індивідуального розвитку характер травлення у кролів суттєво змінюється. Зокрема, після відлучення від кролиці у кроленят настають значні зміни у секреторній діяльності шлунка. Незалежно від строку відлучення протягом післямолочного періоду у них суттєво знижується кислотність шлункового соку (особливо різко - після відлучення у 30-денному віці). Відновлення кислотності та перетравлювальної властивості соку в молодняку відбувається у 2-місячному віці.

У кроленят-сисунів товстий відділ кишечнику розвинений слабко. Після відлучення, коли їх зразу переводять на годівлю кормами, багаті на грубу клітковину, остання погано перетравлюється. У кишках товстого відділу посилюється утворення газів, що викликає захворювання (навіть втрати молодняку з цієї причини).

Тому зразу після відсаджування корми з великим вмістом огрубілої клітковини згодовувати не можна. Утримання кроленят під кролематкою до 40-45 днів або відсутність у їхніх раціонах кормів, багатих на огрубілу клітковину, сприяє кращому використанню поживних речовин раціону і розвитку відлученого молодняку. Підготовка кормів до згодовування (подрібневання, плющення тощо) зумовлює краще перетравлювання та засвоєння поживних речовин у результаті руйнування оболонок клітин рослин.

До складу раціону відлучених кроленят вводять високопоживні та легкозасвоювані корми: траву й сіно з бобових і бобово-кових культур, плющене зерно вівса, варену картоплю та моркву і невелику кількість пшеничних висівок; з кормів тваринного походження - сухе молоко, риб'яче та м'ясо-кісткове борошно. Концентровані корми краще згодовувати подрібненими (комбікорм) або плющеними. Оскільки кролі найкраще ростуть і оплачують корм продукцією до 3,5-4-місячного віку, в їхньому раціоні у цей період повинен бути достатній рівень протеїну - не менше 16 г із розрахунку на 0,1 корм.од.

Ремонтний молодняк рекомендовано вирощувати з кроленят, одержаних від двох перших окролів. Кількість його має перевищувати потребу ферми в 1,5-2,0 раза. Дослідженнями визначено, що найпродуктивніших самців одержують від найпродуктивніших самок (із гнізд, у яких зразу після окролу було 7-9, а при відлученні - 7 кроленят).

Кроленята, народжені в червні, найкраще порівняно з молодняком, народженим в інші сезони року, ростуть, споживаючи зелені корми, і, як правило, не хворіють на застудні та інші захворювання. Середньодобовий приріст у них в підсисний період може досягати 35 г.

Добір ремонтного молодняку проводять не пізніше 2,5-3-місячного віку (жива маса 2,4-2,5 кг) та повторно - у віці 8,5-9,0 міс.

На раціони ремонтного молодняку кролів переводять у 90-100-денному віці. На 0,1 корм.од. поживності раціонів повинно припадати 13-16 г перетравного протеїну.

Орієнтовний добовий раціон молодняку кролів віком понад 45 днів такий, г: влітку - 90-110 концентрованих кормів, 280-320 зеленої маси, що еквівалентно 0,15-0,17 корм.од. Взимку їм згодовують, г: по 130-170 концкормів, 45-55 сіна та стільки ж коренебульбоплодів.

Молодих самок, призначених для ремонту основного стада, перший раз парують у віці 5-6, самців - 7-8 міс. При паруванні самку підсаджують до самця двічі (другий раз через 5 днів - для контролю). Кроленят відлучають через 45 днів після народження. Кролів, призначених для реалізації, відгодовують протягом 70-90 днів до досягнення живої маси 2,8-3,1 кг. У віці 115-135 днів їх реалізують.

При використанні гранульованих комбікормів рекомендується для кролів усіх вікових груп вводити до складу раціонів вітамінно-мінеральний премікс кількістю 1% маси комбікорму.

Питна вода у тварин повинна бути постійно. Напувають тварин з індивідуальних напувалок (молодняк - з однієї на клітку).


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 40; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!