Токсины ядовитых растений и кормов



Название растения или корма Название токсина Особенности токсина Смертельная доза
Вех ядовитый (цикута) Цикуто-токсин Более опасна весной   1-3 корневища
Белена черная Атропин, скополамин    
Дурман вонючий Гиосциамин, скополамин    
Чистотел большой Хелеритрин, хелидонин    
Плевел опьяняющий Темулин   15-18г/кг ж.м.
Болиголов крапчатый Кониин В Норвегии нетоксичен  
Собачья петрушка Кониин    
Полынь таврическая   и морская Эфирное полынное масло    
Пижма обыкновенная Туйон    
Молочай обыкновенный Эйфорбин    
Куколь гитагин В семенах 2-5 г
Горчица полевая Синигрин После обр.плодов  
Донник Кумарин   30-50 г
Сорго аллепское  Дуррин, синильная к-та   1 мг/кг ж.м.
Суданская трава Синильная к-та   1 мг/кг ж.м.
Вика Вицианин    
Клещевина Рецинин    
Зимовник Колхицин    
Картофель Соланин    

Лекція 17

Тема: Годівля службових та декоративних собак

Зміст лекції (анотація)

Біологічні особливості собак. Утримання собак. Потреба в енергії, поживних та біологічно активних речовинах. Норми, корми, раціони та способи годівлі.

План лекції

1. Біологічні особливості травлення у собак.

2. Норми годівлі собак в залежності від породи, віку, господарського призначення.

3. Корми для собак, раціони, режими і техніка годівлі.

Список додаткової літератури

1. Отечественные породы служебных собак. Составитель Калинин В.А. – Сиб.МП «Издатель», 1992.- 288с

2. Слепнев Н.Н., Зеньков А.В. Наши четвероногие друзья. Минск, Урожай, 1991.- 287 с

3. Ваши домашние четвероногие друзья. /Составитель Бацанов Н.П.. Л.: Лениздат, 1992.- 510 с

4. Служебное собаководство. Сб./Составитель Зубко В.Н..- М.: ДОСААФ, 1987.- 387 с

5. Все о собаке. Сб./Под редакцией Зубко В.Н..- М.: Єра, 1992.- 528 с

6. Лиз Палика. Питание и здоровье собаки.-Перевод с англ...-М.: ЗАО Центполиграф, 1999.- 254 с

7. Майер Г., Зентек Ю. Кормление собаки.- /Перевод с неметкого.- М.: „Аквариум”, 1998.- 144 с

8. Собаки: уход, питание, здоровье. /Состав. Киренцов М./ Кишинев, „AXVLZ”, 1992.-296 с

Мета лекції навчитистудентів організації повноцінної збалансованої годівлі собак службового та декоративного призначення, раціонального використання кормів і кормових добавок.

Лекція повинна вирішувати такі основні завдання: познайомити студентів з особливостями годівлі та утримання собак, принципами нормування їх годівлі в залежності від породи, фізіологічного стану та господарського використання.

 

Біологічні особливості травлення у собак

Травний тракт у собак являє собою своєрідну трубку, яка розпочинається в ротовій порожнині і закінчується анальним отвором. По всій довжині вона має спеціалізовані відділи, які призначені для переміщення і змішування корму та всмоктування перетравлених поживних речовин.

 

 

Травна система собаки : 1 – шлунок, 2 – підшлункова залоза, 3 – пряма кишка, 4 – анальний отвір, 5 – тонкий кишечник, 6 – дванадцятипала кишка, 7 – печінка, 8 – стравохід.

 

Внутрішня поверхня травного тракту вкрита слизовою оболонкою із епітеліальних та бокаловидних клітин. На протязі всього травного тракту основна структура його стінки залишається незмінною .шар підслизової тканини знаходиться безпосередньо під слизовою оболонкою і включає значну кількість кровоносних судин і нервів. Його оточує гладка м’язова тканина. Зверху весь травний тракт вкритий тонкою серозною оболонкою. М’язові волокна травного тракту здібні здійснювати два різних видів скорочення – сегментарні і перистальтичні. Сегментація є основним видом скорочень і включає окремі скорочення і розслаблення сусідніх сегментів кишечнику, що необхідно для кращого перемішування їжі. Перистальтика заключається в скороченні м’язових волокон позаду кормового комка та їх розслаблення перед ним, що транспортує їжу з однієї частини травного тракту в іншу.

Травний тракт розділяється на ротову порожнину, горло, стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишечник, пряму кишку і анус.

Зуби у собак більш необхідні для відкушування і відривання їжі, ніж для пережовування. Через це їжа частіше всього проковтується шматками, які потім гомогенізуються при скороченні шлунку. В ротову порожнину відкривається кілька пар слинних залоз – біля вушні, нижнєчелюсні, під’язичні, виличні. Секрет слинних залоз лужний, багатий бікарбонатами, але без ферментів.

За ротовою порожниною розташоване горло – складна структура, що з’єднує рот із стравоходом, а носову порожнину із легенями. Процес ковтання корму розпочинається в роті з формування кормового кому, який піднімається язиком до твердого піднебіння і переміщується каудально в горло. Сенсорні рецептори горла, відчувши присутність корму, рефлекторно закривають носоглотку піднімаючи м’яке піднебіння, при цьому євстахієві труби і гортань закриваються надгортанником. Ковтальні мускули скорочуються, а кільцевий сфінктер розслабляється, посилаючи кормовий ком в стравохід, де перистальтика доставляє його в шлунок.

Активне травлення розпочинається в шлунку, де їжа змішується із шлунковим соком в склад якого входить соляна кислота та ферменти : пепсин, що розщеплює білки до поліпептидів та ліпаза, що розщеплює емульговані жири до гліцерину і жирних кислот. Вуглеводи в шлунку практично не перетравлюються.

В привратниковій печері та привратнику шлунку їжа перетирається до сметаноподібної маси, яка потім невеликими порціями проштовхується через пілорус в дванадцятипалу кишку.

В ній відбувається остаточне перетравлювання поживних речовин до кінцевих продуктів, здатних всмоктатись в стінку кишечника, а потім в кров і лімфу. Сюди відкриваються протоки підшлункової залози, яка синтезує травні ферменти (трипсин, еріпсин, хімозин, ліпазу, амілазу та специфічні ферменти на складні вуглеводи), а також протоки печінки, що доставляють жовч. Травлення продовжується і в тонкому кишечнику, де також всмоктуються кінцеві продукти травлення : амінокислоти, моносахариди, гліцерин та жирні (карбонові) кислоти. Неперетравлені залишки їжі накопичуються в товстій кишці і періодично виводяться з кишечника під час акту дефекації.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 29; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!