Аналіз РТО і резервів його росту.



РТО - це продаж товарів населенню за готівку та підприємствам і установам за перерахунком для поточних господарських потреб (не для виробничих потреб). Він є одним із головних критеріїв, за яким оцінюють господарську діяльність підприємств торгівлі, рівень спо­живання та добробут населення. Актуальність аналізу роздрібного товарообороту полягає у тому, що за його результатами підприємства торгівлі можуть оцінити своє місце на конкурентному ринку і розробити свою стратегію діяльності. У процесі аналізу вивчається і оцінюється ритмічність та рівномір­ність реалізації товарів. Ритмічність характеризує відповідність фактич­ного продажу товарів запланованому - за декілька місяців, кварталів, тиж­нів, днів. Рівномірність - це виконання плану роздрібного товарообороту окремими структурними підрозділами (магазинами) за один період часу. Алгоритм розрахунку коефіцієнтів ритмічності (Критм) і рівномір­ності однаковий. Відмінність полягає у різній вхідній інформації. Ці кое­фіцієнти доцільно розраховувати з використанням коефіцієнта варіації (V), тобто за формулою: Критм=1-V; V=σ/Хсер, σ =√(Хі -Хсер)2/n , де Критм - коефіцієнт ритмічності (рівномірності); Хсер=100% виконання плану; Хі - % ви­конання плану роздрібного товарообороту за і-тий період або і-тим підприємством, n - кіль­кість періодів або кількість підприємств.

Аналіз с/в продукції промисл. п-ва

Узагальнюючим показником с/в продукції вважається показник – затрати на 1грн товарної продукції (З1тп), має бути більше 1. З1тп=Повна с/в /Товарна продукція в оптових цінах під-ва=(Σq*z)/(Σq*p), де q-к-сть прод в натур одиницях; z-затрати на 1прод-ції; р-ціна за 1прод. Факторний аналіз доцільно проводити спос ланц підстановок: Δq→ΔЗ1тп=СК1-З0тп; Δz→ΔЗ1тп=СК2-СК1; Δp→ΔЗ1тп=З1тп-СК2; де З1тп=(Σqі1*zі1)/(Σqі1*pі1)-знач результативного показника у звітному році; СК1=(Σqі1*zі0)/(Σqі1*pі0); СК2=(Σqі1*zі1)/(Σqі1*pі0).

Також З1тп визнач: З1тп=(Σ(q*zзм)+zпост)/(Σq*p). Вплив факторів Δq→ΔЗ1тп=СК1-З0тп; Δzзм→ΔЗ1тп=СК2-СК1; Δzпост→ΔЗ1тп=СК3-СК2; Δp→ΔЗ1тп=З1тп-СК3; СК1=(Σq1*z0зм+z0пост)/(Σq1*p0); СК2=(Σq1*z1зм+z0пост)/ (Σq1*p0); СК3=(Σq1*z1зм+z1пост)/(Σq1*p0).

Аналіз стану та ефективності викор товарних запасів.

Товарні запаси - це сукупність товарів у сфері обігу (від моменту надходження до моменту реалізації). Аналізуючи стан товарних запасів як джерело забезпечення вико­нання плану роздрібного товарообороту використовують сумові показ­ники товарних запасів у роздрібних цінах.

Вивчаючи динаміку товарних запасів, доцільно співставити темп їх зміни з темпом зміни товарообороту і визначити коефіцієнт випередження чи відставання (Бажаним є незначне випередження темпу зміни товарообороту до тем­пу зміни товарних запасів (коефіцієнт К>1). Показником ефективності використання товарних запасів є їх рентабельність (Ртз): Ртз=Поп/ТЗ, де Поп - прибуток від операційної діяльності; ТЗ - середні товарні запаси за період. Позитивною вважається тенденція зростання показників Ртз та факторний аналіз їх зміни дозволяє виявити резерви їх росту.

Аналіз стану та руху кадрового потенціалу

Під час аналізу факт. сер.облікову к-сть працівників у цілому і за окремих категоріях порівнюють з плановими даними та даними за попер. період, знаходять абсолютні відхилення і причини змін к-сті. Вивчають також можливі зрушення у стр-рі працюючих і дають оцінку стану заг. забезпеченості п-ва робочою силою. Після цього слід докладно проан-ти забезпеченість кадрами окремих виробничих підрозділів та якісні показники наявної робочої сили. При цьому особливу увагу треба приділяти показникам кваліфікаційного рівня робітників, стажу роботи, професійному складу. Ан-чи питання забезпеченості робочою силою, потрібно пам'ятати, що в суч. умовах внаслідок помітних скорочень обсягів в-ва п-ва більше стикаються не з проблемою недостачі, а з наявністю зайвої робочої сили, необхідністю скорочення робочих місць і водночас — збереження кваліфікованих кадрів на майбутнє. При цьому треба позитивно оцінювати вимушені заходи щодо скорочення тривалості робочого тижня, впровадження додаткових відпусток, сприймати з відповідним розумінням регулювання рівня з/п і навіть затримки її сплати. Із питанням забезпечення роб. силою тісно пов'язане питання закріплення кадрів на п-ві. При цьому вивчають заг. показники прийняття та звільнення робітників і службовців, розраховують коефіцієнти обороту (прийнятих+число вибувших працівників)/СОЧ), прийому (число прийнятих/СОЧ), вибуття (число вибувших/СОЧ) та плинності кадрів(число вибувших працівників за власним бажанням і за порушення трудової дисципліни)/СОЧ,). Останній показник заслуговує на найбільшу увагу, оскільки вважається, що він уособлює надмірний оборот роб. сили. Надмірним вважають звільнення за порушення трудової дисципліни, у разі невідповідності кваліфікації, за власним бажанням, а також самовільне залишення роботи без поважних причин. За високої плинності кадрів обов'язково визначають її негативні наслідки на основні показники підприємства.

 


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 568; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!